Köpekler Terleyebilir mi?

24 Nisan, 2019
Köpeklerin vücudunun her yerinde ter bezleri vardır. Ayrıca kendilerini serinletmek için tabanlarını ve dillerini kullanabilirler. Ancak, bugünün makalesinde, köpeklerin gerçekten nasıl terleyebildiklerine yakından bakacağız.
 

Bir köpeğin derisi sahibininki gibi değildir. İnsanlar gibi ter bezleri yoktur. Onlar tabanları aracılığıyla ve ağızlarını kullanarak serinlerler. Bu yüzden insanlar bazen köpeklerin ağızlarından terlediğini söyler.

Terlemenin farklı bir yolu

su içen köpek

İnsanlar ve köpekler arasında bir fark vardır. İnsanlar fiziksel aktivite ile vücut sıcaklığını artırırken, hemen soğumaya başlarlar. Aynı şey sıcak hava koşullarına maruz kaldığımızda da gerçekleşir. İnsanın ter bezleri su buharı veren belirli bir hücre grubudur. Bunu yaptıkları zaman, çalışmaya başlarlar ve hızlı bir şekilde ter üretirler.

Köpeklerin tenlerine yayılan ter bezleri yoktur, bu da insanlar ve atlar gibi diğer memelilerden oldukça farklıdır. Hayvanlar, vücutlarında biriken aşırı ısıdan kurtulmak için farklı tür hücrelere sahiptir. Kesik kesik nefes almak ve dillerini kullanmak, kendilerini serinletmenin farklı yollarıdır.

Pençeleri terler

Bir köpeğin ter bezlerinin çoğu pençelerindeki yumuşak tabanlarda bulunur. Ancak, aşırı ısıdan kurtulmayı sağlayan ve köpeklerin vücut ısılarını düzenleyen hücreler vücudunun her yerinde bulunmaz. Sadece küçük miktarlarda olsalar bile, bu hücreler çoğunlukla pençelerdeki yumuşak tabanlarda bulunur. Bu köpeklerin neredeyse hiç terlememelerini açıklar.

 

Pençelerindeki yağ tabakası, yürümenin etkilerini ve baskısını yumuşatmalarına yardımcı olur. Ayrıca, zemin sıcaklığına karşı bir izolatör olarak işlev görür.

Öte yandan, köpekler pençelerini kullanarak terler. Bu, fayanslarda ve diğer pürüzsüz yüzeylerde ıslak pençe izleri bırakmalarını açıklar.

Köpekler ağızlarından ter atabilir mi?

Yukarıda bahsedilenlere rağmen, bir köpeğin pençeleri aşırı ısıdan kurtulmak için yeterli değildir. Bunu yapmak için, köpekler nefes alarak ve dillerini dışarı çıkararak suyu buharlaştırırlar. Başka bir deyişle, hızlı bir şekilde kesik kesik nefes alırlar. Herkes, sıcak havalarda köpeklerin kesik kesik nefes alıp verişini görmüştür. Ayrıca endişeli, bunalmış vb. hissettiklerinde de bunu yaparlar. Bu, onların serinleme yoludur.

Bir köpeğin vücudu normalde 38-39ºC olan bir termostat gibi davranır. Vücut aşırı ısı algıladığında, bundan kurtulmak için diline ısı aktarır.

Bir köpeğin vücudu, tükürük bezleriyle dolu olan diline sıcak kan pompalayarak, aşırı ısıdan kurtulmak için nemi kullanır.

Yüzleri ve kulakları

Köpeğiniz aşırı su buharından dilini kullanarak kurtulurken, aynı zamanda beynini de serinletir.

Aynı şey, damarlara sahip kulaklarda da gerçekleşir. Bu damarlar genişler ya da büyür. Dışarısı çok sıcak değilse, bu, tüylü arkadaşınızın kan sıcaklığını düşürmesine yardımcı olur.

Köpeklerin terlemesi hakkında bilmeniz gereken bazı şeyler

fıskiyelerle oynayan köpek
 
  • Köpeklerde sıcak çarpması iki farklı şeyden kaynaklanır. Bu, kurtulabileceklerinden çok ısı üretmeleri ya da bulundukları ortamın aşırı sıcak olması olabilir.
  • Serinlemek köpekler için daha karmaşık ve daha az etkilidir. Bunu, sıcak çarpması yaşadıkları zaman düşünmeniz gerekir.
  • Daha büyük köpekler, düşük terlemeden dolayı küçüklere göre daha zor serinlerler. Büyük boyları nedeniyle, kurtulabileceklerinden daha fazla ısı üretirler.
  • Küçük köpekler daha yüksek çevresel sıcaklıklara karşı daha fazla hassasiyete sahiptir. Diğer hayvanlar serinlemek için farklı hileler kullanır. Örneğin fareler ve kangurular karınlarını yalar. Leylekler sıcakla mücadele etmek için geniş ayaklarına dışkılar.