Güçlü Karaktere Sahip Küçük Köpekler

Güçlü Karaktere Sahip Küçük Köpekler

Son Güncelleme: 21 Kasım, 2018

Görünüşün aldatıcı olduğu söylenir. Bu söylenti, bizim tüylü dostlarımız ve büyüklükleri ile alakalı olarak son derece doğrudur. Dünyanın en büyük köpeği olarak kabul edilen Büyük Danua gibi dev boyulu köpeklerin mükemmel bir soydan gelen, arkadaş canlısı ve sakin yaradılışlı bir karaktere sahip olduklarını gösterir.

Öte yandan, orta büyüklükte olan Schnauzerlar var. Ama bunlar tatlı ve kabarık görünümlerine rağmen, bazen dostça olmayan ve bağımsız bir karakter duruşu sergilerler.

Bugün, en küçük köpeklerin, en güçlü karaktere sahip oldukları iddiasını ispatlamaya çalışacağız. Acaba siz ne düşünürsünüz?

Güçlü bir karaktere sahip küçük köpekler

küçük cins köpekler

İşte, en güçlü karaktere sahip olan küçük köpeklerin bir listesi;

Avustralya’lı Silky Terrier

Terrier ailesine ait olan bu minik köpek, inatçı havlamaları ve tanımadıkları insanlara karşı koydukları mesafe ile bilinirler. Yabancılara karşı dostane olamazlar, ancak tanıdık çevrelerinde çok arkadaş canlısıdırlar.

Bichon Frise

Bu köpeği karakterize eden bir şey varsa, o da tüyleridir. Ayrıca olağanüstü bir tarihe sahiptirler; onlar neredeyse terk edilmişlerken, soyluların köpekleri olmaya başladılar, bu da onların güvensiz kişiliklerine katkıda bulunmuş olabilir. Tıpkı Avustralya’lılar gibi, onlar için de aile her zaman ilk öncelikleri olacak, bu yüzden yabancılara olmasalar da evde onlardan % 100 bağlılık bekleyebilirsiniz.

Poodle

Belki de bu cinsin adını okuduğunuzda, hemen güzel beyaz, kıvırcık saçlı bir hayvan aklınıza gelir (diğer renklere sahip olmasına rağmen). Ancak bu ırk, en kötü karaktere sahip küçük köpekler kategorisine girer –  tabii ki yabancılar için geçerli.

Bu, onların tehlikede olmadıkları zamanlarda bile, ailelerini savunmasını sağlayacak aşırı koruyucu güdülerinden kaynaklanmaktadır. Bu yüzden, sevdikleri kişilerin etrafında bir yabancıyı görmekten hoşlanmazlar.

Chihuahua

Pörtlek gözleri ve minyatür büyüklükleri onları çok tuhaf bir köpek yapar. Ancak, yavruyken sosyalleşme eğitimi almalıdırlar. Aksi halde, büyüdüklerinde yabancılara karşı olumsuz tepkiler verirler. Evde kraliyet ailesinin bir bireyi gibi hissederler ve sizi karşılıksız bir şekilde sevecek olsalar bile, kendi yaşam alanlarına karışmamanız gerekir.

Dachshund

Dachshund, birkaç yüzyıl önce Almanya’da ortaya çıkan küçük bir köpektir. Ayrıca yaygın olarak Weiner köpekleri  olarak da bilinirler. Belki de yaptıkları iş yüzünden olsa gerek, akıllı ve meraklıdırlar.

Güçlü bir kişiliğe sahiptirler ve bu nedenle de kendi alanlarını işaretlemek ve yerlerini göstermek için bir lidere ihtiyaç duyuyorlar. Eğer bu doğru bir şekilde yapılmazsa, hayvan yabancılara ve çoğu durumda sahiplerine karşı bile saldırgan olabilir.

Jack Russell Terrier

jack russel terrier

İngiltere’den gelen Jack Russell terrier cinsi, güçlü bir karaktere sahip, küçük köpeklerdir. Onlar için, “bir parmağınızı verirseniz, tüm kolunuzu alırlar ve ne kadar zeki olduklarını gösterirler” derler.

Onlar, diğer köpeklerden çok daha fazla av içgüdülerine sahip mükemmel av köpekleridir. Bu yüzden, insanları ısırma ve hatta kuşlar gibi, küçük hayvanları öldürme problemlerinden kaçınmak için, iyi bir eğitim verilmesi gerekmektedir.

Bu nedenle, bu köpek, zamanını yalnızca onlara adayabilecek insanlar, eğitim işinde uzman olanlar veya eğitilmeleri için bir profesyonel ile çalışabilecek kişiler için tavsiye edilir.

Papillon

Papillonlar çok aktif ve eğlenceli köpeklerdir ancak aynı zamanda güvensizdirler. Oyun oynamayı sevseler bile, sadece istedikleri kişi ile oynarlar. Onlardan hoşlanıp hoşlanmadıklarına karar vermek için yabancıları uzaktan izlerler.

Başlangıçta söylediğimiz gibi, bu, aşırı genellemeler yaparak derlediğimiz bir listedir. Ama biliyoruz ki, bu ırkların tüm köpekleri bu karaktere sahip değillerdir. Çoğu durumda, karakter, yavruyken edinilen uygun sosyalleşme sürecine bağlı olarak gelişir ve böylelikle, büyüdükleri zaman arkadaş canlı yetişkin köpekler olurlar.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.