Bütün Gece Ağlayan Yavru Köpeğinizi Sakinleştirmenin Yolları

Eğer siz de gece güzel bir uyku çekmek istiyorsanız, o halde yeni sahiplendiğiniz yavru köpeğinizin de iyi uyuyacağından emin olmanız gerekiyor!
Bütün Gece Ağlayan Yavru Köpeğinizi Sakinleştirmenin Yolları
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Ağlayan yavru bir köpeği nasıl sakinleştireceğinizi bilmek, o rahat gece uykularınızdan olmadan yeni aile üyenize bakabilmeniz için çok önemlidir.

İşte bu nedenle bugün, yavru köpeğinizin yeni evindeyken kendini güvensiz hissetmesini önlemenize veya kontrol altına alabilmenize yardımcı olacak sekiz yoldan bahsedeceğiz.

  1. Anne Sütünden Kesilme Yaşına Özen Gösterin

Evcil hayvan ticaretinin yapıldığı piyasalarda ne yazık ki sütten kesilme zamanına özen göstermemek oldukça yaygın bir davranıştır. Pek çok durumda yavru köpekler annelerinden yalnızca 30 günlükken ayrılıyor. Ancak aslında doğal hallerine bırakılsa anneleri, yavrular iki ile üç aylık arasındayken emzirmeyi bırakıyorlar.

Normalden daha erken bir sürede anne sütünden kesmenin, yavru köpeklerin fiziksel ve duygusal dengesini tehdit eden çok ciddi sonuçları vardır. Bir taraftan hayvan, bağışıklık sistemini tam olarak geliştirmek için gerekli besin maddesi ve antikorları almaz. Diğer bir deyişle, hayvan viral enfeksiyonlara ve bağırsak parazitleri başta olmak üzere hastalıklara karşı savunmasız kalırlar.

yavru köpek
Kaynak : Hugo A. Quintero G.

Diğer bir taraftan ise yavru köpek  annesinden birden bire ayrı düşürüldüğü için kendini güvensiz hisseder. Dolayısı ile, bulunduğu ortamda yaşanan büyük değişiklikler karşısında endişe duyabilir veya korku yaşayabilir.

Eğer safkan bir köpek almayı tercih ediyorsanız, çok iyi seçmeniz bir zorunluluktur.  İdeal olarak, minimum emzirme süresi olan 45 ile 60 gün boyunca annesinin yavrusunu emzirmesine izin vermiş, sorumluluk sahibi bir yer aramak isteyebilirsiniz.

Satın almak yerine evlat edinmek (sahiplenmek) istediğiniz durumda ise, bulunduğu barınak size hayvanın yaşı hakkında bilgi verecektir.  Eğer yavru köpek iki aylıktan daha küçük ise beslenme düzeni ile ilgili yol göstermesi için bir veterinere danışmak çok önemlidir.

  1. Bir Veterinere Danışın ve Gereken Testleri Yaptırın

Yavru köpeklerin çoğu zaman kendilerini güvende hissetmedikleri için gece boyunca ağladıkları kesinlikle doğrudur.  Yine de önce doğal sebepleri elemekte fayda vardır.

Yavru köpekler zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olma eğilimindedir.  Ayrıca büyüyor oldukları için de kramp ya da kolik (kalın bağırsak ağrısı) yaşayabilirler. Veteriner  hayvanı muayene edecek ve sağlık durumunu öğrenmek için uygun testleri tavsiye edecektir.

Kurtarılmış hayvanlar söz konusu ise klinik tablolarının kontrolü daha da büyük önem taşır.  Terk edilmiş yavru köpeklerin büyük bir çoğunluğu pek çok potansiyel patojenik mikroorganizmalarla etkileşim içine girerler.

  1. Yavru Köpeğinizin Aşılarını ve Parazit Temizliğini Yaptırın

Yavru köpekler kendi sağlık kartlarıyla gelmeliler ve bu kartlarda köpeğe yapılan aşı ve temizlik kayıtları bulunmalıdır. Bu bakımın hayvana verilip verilmediğini doğrulamak ve sorumlu bir veteriner tarafından imzalandığından emin olmak önemlidir. Aynı şey barınaktan sahiplendiğimiz köpekler için de geçerlidir.

Sokak köpeklerinin kurtarılması söz konusu olduğunda ise, koruyucu ilaçları güncel tutmak için onları hemen veterinere götürmek gerekir.

  1. Köpeğiniz İçin Uygun Bir Yaşam Alanı Sağlayın

Köpeğinize uygun bir yaşam alanı sağlamak, alınması gereken en temel tedbirlerden biridir. Ayrıca daha da fazlası, yavru köpeğinizin ağlamasını engellemek ve onu sakinleştirmek istiyorsanız bu tedbiri almak daha da büyük önem kazanır. Eğer en iyi dostunuz olacak bir hayvan satın almak ya da sahiplenmek istiyorsanız, evinizi onlar gelmeden önce hazırlamanız gerekir.

İlk dikkat etmeniz gereken şey yaşayacağı yerin ısısıdır. Yavru köpekler kendi vücut ısılarını tamamen düzenleyebilmek için henüz çok küçüktürler. Evin ısısını 20 ila 24 derece arasında tutmanız gerekir. Ayrıca doğrudan güneş ışığı ve nemin köpeğinize etki etmesinden kaçınmanız önerilir.

Yeni yavrunuzun bir yatağı, temiz bir mama ve su kasesi olmalıdır. Bu malzemelerin hepsi hayvanın büyüklüğüne uygun bir boyutta olmalıdır. Köpeğinize ayıracağınız alanı temiz ve sessiz bir yerde seçmeniz de mühimdir.

Her ne kadar evin temizliğinin çok iyi yapılmış olması gerekse de, kimyasal maddelerin aşırı kullanımı önerilmemektedir. Özellikle yavrunun uyuyacağı ve yiyeceği yerler ve çevresinde daha dikkatli olmak gerekir. Yavruların küçük vücutları kolayca zehirlenebilir veya alerjik reaksiyon gösterebilir.

  1. Yavaş Yavaş Çevreye Uyum Sağlama

Uyum sağlama bir süreçtir ve her hayvanın alışma süresi farklıdır.  Yavru, çevreyle, diğer insanlarla veya hayvanlarla etkileşime girmeye zorlanmamalıdır.  Hayvan zaten kendini güvende hissettiğinde, kendi isteğiyle bunu yapacaktır.

Ancak sizin yapabileceğiniz en iyi şey ise yeni çocuğunuza evi keşfetmesi için cesaret vermek olabilir. Ona oyuncaklar sunabilir, ödül vermek için yanınıza çağırabilir veya sadece onu mutlu etmek adına onu sevebilirsiniz.

Bir yavru köpeği evinize ilk kez aldığınız zaman, henüz  sabah saatleri olması önerilir. Gece karanlığı onları bilmedikleri bir yerde daha fazla güvensiz hissettirebilir.

  1. Annesinin Yokluğunu Aratmayın

Neredeyse bütün yavru köpekler annelerinden ani bir şekilde ayrıldıkları için ağlar. Bu nedenle, ağlayan bir yavru köpeği sakinleştirmek için yapabileceğiniz en iyi şey ona annesinin yokluğunu hissettirmemektir.

İlk birkaç gece boyunca, yavru köpeğinize güven vermek için ona annesinin kokusunun olduğu bir giysi veya örtü vermek etkili bir yöntem olacaktır.  Annesinin nerede olduğunu bilmediğimiz durumlar da olduğu için bunu yapmak her zaman mümkün değildir. Fakat eğer yapabiliyorsak, oldukça etkili bir yöntemdir.

Bir diğer yöntem ise yavru köpeğinizin yatağının altına veya yanına saniyelerin sesi duyulabilen bir saat koymaktır. Yavru köpek saatin sesini annesinin kalp atışlarıyla ilişkilendirecektir. Bu sayede ikiniz de güzel bir gece uykusu çekebilirsiniz.

  1. Feromon Hormonundan Faydalanın

Gece ağlayan yavru köpeğinizi sakinleştirmek için bir diğer alternatif ise köpeğinize doğrudan veya dolaylı olarak sentetik feromon ( aynı türün üyeleri arasındaki sosyal ilişkileri düzenleyen hormon) vermektir.

yavru golden retriever

Feromon difüzorleri vücuda herhangi bir müdahale gerektirmeyen bir seçenektir. Bu aletler, az miktarda dozlarda havaya bu sentetik hormondan salgılayan küçük aletlerdir.  Bu uygulama hayvanda bir güvenlik duygusu oluşturur.

  1. Yavru Köpeğinizin Ağlamasını Yatıştırma ve Azaltma İsteğinizi Kontrol Altında Tutun

Köpeğiniz ağlamaya başlar başlamaz onunla ilgilenmeye başlıyorsanız ve daha rahat olmasını sağlama çabası ile yatağınızda yatmasına izin veriyorsanız, bu durum sonradan hiç istenmeyen bir rutine dönüşebilir.

Eğer tüm olası hastalıkları elediyseniz ve aynı zamanda köpeğinize uygun bir yaşam alanı sağladıysanız, geriye bir tek şey kalıyor. Bu da tüylü arkadaşınız ağladığında onu rahatlatma isteğinizi kontrol etmek. Bu acımasızca görülebilir; fakat aynı zamanda sosyal birlikteliğin kurallarını kabul ettirecek düzgün bir eğitimin de başlangıcıdır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.