Köpeğim Neden Horluyor?

Eğer köpeğiniz horluyorsa ve sebebini öğrenip bir çözüm bulmak istiyorsanız, bu sorularınıza cevap bulmanıza yardımcı olalım 
Köpeğim Neden Horluyor?

Son Güncelleme: 19 Mayıs, 2018

Köpekler de aynı bizler gibi pek çok hastalıktan muzdarip olabilir. Ayrıca bizlerdeki gibi anomalilere de sahip olabilirler. Örneğin; çoğu insan köpeklerin horlamasından şikayetçi. Ancak, bir köpek horluyorsa bunun mutlaka bir sebebi vardır.

Tüm köpekler horlamaz, üstelik bu köpeğin cinsiyle ilgili değil kendi kişisel durumuyla alakalıdır.

Köpeğinizin horlamasının sebepleri

ikiz köpekler
Görsel: wombatarama

Köpeklerde horlamanın çeşitli sebepleri vardır. Aslında, bazı köpekler diğerlerine göre buna daha yatkındır da. Örneğin; düz burunlu köpekler anatomileri ve farklı burun yapıları sebebiyle çok horlarlar.

Kısa burunlu köpeklerde horlama

Burunlarındaki kemikler daha kısa ve normalden daha dardır, bu yüzden de havanın akciğerlere ulaşabileceği alan daha az olup burun duvarlarına çarpar. Bu durum horlama seslerine ve hayvanın ağzından nefes almasına sebep olur.

Ancak ağızdan nefes almalarına rağmen burunlarından horlama sesi gelmeye devam eder ve bu durum sadece uyduklarında değil her zaman vardır.

Köpeğiniz kısa burunlu olmamasına rağmen horluyorsa

Köpekler dünyayı koklama duyularıyla tanırlar. Ve onlar dünyayı tanımaya çalışırken milyonlarca küçük parçacık burunlarına girerek tıkanmaya neden olur.

Bu durumda en doğrusu onun burnunu açarak horlamasını durdurması için veterinere götürmektir.

Hastalıklar, köpeklerin horlamasının bir başka sebebi

Aşırı mukoza üretimi gibi çeşitli anomalilikler de köpeklerin horlamasına sebep olabilir. Bu durum havanın geçiş yolunu tıkayarak akciğerlere ulaşmasına engel olmasıyla horlamaya sebep olur.

Öte yandan, horlama solunum yolu ve boğaz enfeksiyonları ya da burun bölgesinde tümör gibi daha ciddi hastalıkların da belirtisi olabilir.

Köpeğiniz horluyorsa yapılması gerekenler

parkta yatan köpek

Bazen köpekler nefes almalarını zorlaştıran tuhaf pozisyonlara girdiklerinde de horlayabilirler. Eğer köpeğiniz normalde horlamıyorken bu sesi duyarsanız onu uyandırmadan pozisyonunu değiştirin. Eğer horlama devam ederse başka tedbirler de düşünülmelidir.

Başta söylediğimiz gibi, köpeklerin normalde horlamamaları lazım. Düz burunlu köpeklerin bir istisna olduğu doğru, onların problemi çözümsüz. Ama diğer cins köpekler, eğer horluyorlarsa, bunun ardında çözülmesi gereken başka bir sorun vardır.

Bunu nasıl çözebilirsiniz? Aslında kolay, onu veterinere götürmelisiniz. Çünkü sadece veteriner köpeğin horlamasının sebebini bulup teşhis koyabilir. Ki aynı zamanda çözüm önerecek kişi de odur.

Bununla birlikte, bir köpeğin horladığını görmek komik olsa da, bunun hiç de normal olmadığını unutmamalısınız. Bu yüzden bu durumu hafife almayın ve onu en kısa zamanda tedavi ettirin.

Önlem almanın tedavi olmaktan daha iyi olduğunu herkes bilir ve bir köpeğin vücudu da bir istisna değil. Bu sebeple, daha önce olmayan herhangi bir tuhaf durum bir şeylerin ters gittiğine dair bir işarettir. O yüzden en doğrusu hızlı davranıp hayvanınızı bir profesyonele emanet etmek olmalıdır.

Bu makalenin size yardımcı olmasını ve köpeğinizin horlamasını durdurmak için tavsiyelerimize uymanızı umuyoruz. Tatlı rüyalar!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.