Az Bilinen Bir Av Köpeği: Field Spaniel

Az Bilinen Bir Av Köpeği: Field Spaniel

Son Güncelleme: 08 Eylül, 2018

Bu yazımızda sizlere bir İngiliz av köpeği olan Field Spaniel’dan bahsedeceğiz. Bu köpek cinsini daha yakından tanımak isterseniz, sizi yazımızı okumaya davet ediyoruz.

Field Spaniel, çok özel bir tür

Tarihi ve Kökeni

Kökenleri aynı olduğundan dolayı, bazı insanlar Field Spaniel ile Cocker Spaniel’ın akraba olduklarını düşünüyor. Ancak 1892’de bu iki tür birbirlerinden ayrılıp farklılaştı.

İlk üretilen Spaniel’in güzel görünüşü ve sevimli karakteri sayesinde popülerleşmesi çok uzun sürmedi. Ancak köpek yetiştiricileri üstünde başka renkten lekeler olmayan, baştan aşağı tek renk bir köpek üretmek istediler. Bununla beraber daha kısa bacakları ve uzun vücutları olması için diğer köpek türleriyle çiftleştirdiler ve orijinal Spaniel’lar bir süre sonra yok oldu. Yeni meydana gelen tür, diğer ırklarla karıştırılması sonucu bazı genetik problemlerle karşılaşmaya başladı.

Köpek yetiştiricileri bu sefer de genetik hastalıkların önüne geçmek için bu Spaniel’leri, English Springer Spaniel’le çiftleştirmeye başladılar. Ancak Field Spaniel’ların popülaritesi bir daha asla ilk baştaki seviyesine dönmedi; nitekim bugün bile çok az bilinen bir tür.

Field Spaniel’in Fiziksel Özellikleri

Bu köpekler, Cocker Spaniel’a fazlasıyla benziyorlar. Orta boyda, bol tüylü, uzun sarkık kulaklı ve asil görünüşlü bir köpektir. Erkeklerin boyu genelde 45 cm, dişilerinse 43 cm’ye kadar çıkabiliyor. Kiloları ise 23 – 50 kg arasında değişiyor.

Field Spaniel’ların yuvarlak bir kafaları, dar burunları ve badem biçimli koyu kahve gözleri vardır. Vücutları kaslı ve güçlü; gövdeleriyse sağlamdır. Genelde kuyrukları yoktur çünkü geleneksel olarak kesilir ancak bazıları kuyruksuz doğar.

field spaniel

Bacakları vücutlarına göre düzgün orantılıdır. Tüm vücutlarında olduğu gibi bacaklarındaki tüyler de bolca ve yumuşaktır. Patileri yuvarlak ve küçüktür; bu da yürürken vücuda iyi bir destek olarak uzun adımlar atabilmelerini sağlar.

Field Spaniel’ların vücutlarındaki tüy; bacak, göğüs, kulak ve karın bölgelerinde çoğalır. Açık kahve, siyah ve kızıl tonlarında olabilirler. Bazen belli belirsiz kızıl lekeleri de olur ancak asıl renklerinin yanında çok dikkat çekmezler. Çok nadir durumlarda beyaz Field Spaniel’lar safkan kabul edilirler.

Field Spaniel’ların Karakteri

Eskiden av köpeği olarak kullanılmış olsalar da bu köpekler diğer Spaniel’lar gibi ev hayatına mükemmel uyum sağlamışlar. Field Spaniel’lar söz dinler ve eğitimleri kolaydır ancak bolca egzersize ihtiyaç duyarlar.

Sahiplerinin yanından ayrılmazlar; özellikle de evde alfa kabul ettiği kişiye ayrıca bağlılardır. Ancak bazen saplantılı olabilirler.

Bakımı ve Sağlığı

Tüyleri bolca bakıma ihtiyaç duyar. Yapısı gereği birbirlerine dolanmamaları için her gün taramalısınız. Çapakları, o tüylere kolayca yapışıp iltihaplara neden olabilir; bu yüzden göz temizliğine de özen göstermelisiniz.

Kulaklarının şekli, parazit ve bakterilerin içine saklanıp hastalığa yol açmaları için idealdir. Bu nedenle her gün kulaklarını kontrol edip içlerini temizlemelisiniz.

Özet olarak; Field Spaniel’lar günlerinizi güzelleştirecek son derece sevgi dolu ve sadık hayvanlardır. Bir tane sahiplenmeyi düşünür müsünüz?


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.