En Garip Köpek Irkları ile Tanışın

Garip köpek ırkları, ilginç görünümleri nedeniyle çok dikkat çeker. Bugün size en garip köpek ırklarından bahsedeceğiz.
En Garip Köpek Irkları ile Tanışın

Son Güncelleme: 30 Eylül, 2019

Doğa bazen bizi şaşırtabilir ve gerçekten ağzımızın bir karış açık kalmasına neden olabilir. Bugün size en garip köpek ırklarından bazılarını göstermek istiyoruz. Bazıları bizi güldürür, bazıları ise köpek olup olmadıklarını bize sorgulatabilir.

En garip köpek ırkları

Tüysüz Çin Köpeği

Sfenks kedisinden bahsettiğimizi hatırlıyor musunuz? Bazıları, ana fotoğraftaki Tüysüz Çin Köpeğinin onun köpek versiyonu olduğunu söyleyebilir. Vücudunun çoğu tüysüzdür. Fakat kuyruğunda, bacaklarının alt kısmında ve kulaklarında tüy vardır.

Ayrıca kafasında onu tam anlamıyla karakterize eden bir kıllı tepecik vardır. Bu cins, Cruella de Vil’in böyle bir köpeği olduğundan 101 Dalmaçyalı filmini akıllara getirebilir. Adı, bu türün aslen 18. yüzyılda Çin’den geldiği inancı nedeniyle Tüysüz Çin Köpeği’dir.

Peru Kılsız Köpeği

Bu cinsin öncekine önemli bir benzerliği vardır – onların da tüyleri yoktur! Adına gelince, insanlar İspanyol istilacılarının bu köpeklerden birini on altıncı yüzyıldaki İnka soyluları arasında bulduğuna inanıyorlar.

en garip köpek ırkları

Perulular bu köpeklere tanrılarmış gibi davrandılar ve bu köpekler Peruluların her zaman törensel eylemlerinin bir parçası oldular. Aslında, Peru Ulusal Mirası olarak tanınırlar.

Araştırmacılar tüy eksikliğinin genetik bir şekil bozukluğu yüzünden olduğuna inanıyorlar. Bu nedenle, koruyucu kürk tabakası olan köpeklere kıyasla daha kolay hastalık kapma eğilimindedirler.

Bedlington Terrier

Bütün terrierlerin küçük koyunlar gibi göründüğünü düşünüyorsanız, bu hayvanı gördüğünüzde gözlerinize inanamayacaksınız. Başının üstünde, kulaklarının ve bacaklarının uçlarında çok fazla tüy vardır.

bedlington terrier

Kafatası, bir koyunla aynı şekle sahiptir ve tüm vücudunun garip görünmesine neden olan kavisli bir sırta sahiptir. Bu cins çok uzun süredir tanınan bir cins değildir. İlk olarak Bedlington İngiltere’de yetiştirildiği ve Dandie Dinmont terrier ve Whippet’in bir melezi olduğuna inanılıyor. Mesleği nedir peki? Fare avlamak!

Puli

Tabii ki, bu köpeği en garip köpek ırkları listesine dahil etmek zorundaydık. Çünkü köpek mi paspas mı olduğunu anlayabilmek oldukça zordur! Macaristan’ın resmi köpeğidir ve rasta gibi görünen büyük siyah tüylerinin arasından pembe dili görünür.

puli

İlk Puli köpeğinin dokuzuncu yüzyılda Prens Arpad’in kabilesi Macar bozkırlarına yerleştiği esnada görüldüğü tahmin ediliyor. Ancak uzmanlar bu teoriyi doğrulamamış ve bazıları bu köpeklerin Moğollar tarafından ithal edildiklerine inanıyor. Peki işin aslı nedir? Bilmiyoruz, sadece bunun çok özel bir köpek olduğunu biliyoruz.

Tibet mastifi

Bunun köpek mi yoksa ayı mı olduğunu söylemek zor. Muazzam miktardaki tüyleri dikkatimizi çeker ve şüphesiz en çekici özelliğidir. Ek olarak, şişman, yuvarlak ve ağır bir vücuda sahiptir ve soylu yüzüyle oldukça komik görünümlü bir hayvandır.

tibet mastifi

Bazı insanlar bu cinsi aslan köpeği olarak adlandırır, çünkü başının şekli orman kralı ile aynıdır. Aynı zamanda Tibet Bulldog’u olarak da bilinir ve ister inanın ister inanmayın, dünyadaki en pahalı köpektir. Şekillerine ve görünümlerine bağlı olarak, bu köpeklerden biri için iki milyon avroya kadar para ödemeye istekli sahipler var.

Başlangıçta, bu köpekler kızak ve vagonlar çekiyordu. Aynı zamanda koruyucu ve çoban köpeği olarak da kullanıldı ve çok yönlü bir hayvandır.

Peki en garip köpek ırkları hakkında ne düşünüyorsunuz? Favoriniz var mı? Bizim bir favorimiz var!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.