Terrier Cinsleri: 5 Terrier Cinsi Ve Benzerlikleri

Bu küçük ırklar fareleri ve küçük memelileri avlamak için yetiştirilirken, mizaçları ve eğitim kolaylıkları nedeniyle popüler evcil hayvanlar haline geldiler.
Terrier Cinsleri: 5 Terrier Cinsi Ve Benzerlikleri

Son Güncelleme: 09 Mart, 2019

Çoğu terrier cinsi, Britanya Adaları’na özgüdür. Latinceden gelen isimleri ‘toprak’ anlamına gelir. Bunlar sert, kaba tüyleri olan orta ila küçük boy köpeklerdir. Ayrıca gerçekten tez canlı ve enerjiktirler. Bu makalede, farklı terrier cinsleri hakkında bilmek istediğiniz her şeyi okuyabilirsiniz.

Terrier cinsleri kaç adettir?

Başlangıçta fareleri ve ufak canlıları avlamak için yetiştirilen İngiliz terrier, daha sert bir kişiliğe sahip olan Amerikan terrierlerinin ortaya çıkışına neden oldu. Şu anda, dünya çapında neredeyse 40 kadar terrier köpek cinsi vardır. İşte farklı ırklardan sadece birkaçı:

1. Jack Russell Terrier

Bu ırk, aslen İngiltere’den gelmektedir. Uyanık, kararlı ve bağımsız olarak tanımlanırlar. Küçük boyutlarına rağmen, bu çalışan bir köpektir ve çok fazla güç ve dayanıklılığa sahiptirler.

Jack Russell terrier – yukarıda anlatılan – çoğunlukla kahverengi, siyah veya taba rengi lekeleri olan beyaz kürklere sahiptir. Kulakları aşağı bakar ve kısa, dik bir kuyruğu vardır. Kürkleri kalındır ve suya dayanıklıdır, bu da birçok terrier cinsi için oldukça normaldir.

2. Bull Terrier

Fizyolojisi nedeniyle, terrier cinsleri arasında en eşsiz cinslerden biridir. Üçgen kafaları ve üçgen gözleri vardır. Bull Terrier, kitaplarda, filmlerde ve reklamlarda görünmesiyle ünlüdür. Her ne kadar Pit Bull ile aynı genlere sahip olsalar da, iki farklı cinstir.

beyaz bull terrier

Vücutları güçlü ve kaslıdır. Ayrıca başında bazı noktalar bulunan kısa, beyaz kürkü vardır ve sivri kulaklara sahiptir. Kişilikleri bakımından, bu köpekler zihinsel olarak dengeli, itaatkar, biraz inatçı, kibar, zeki, cesur, aktif ve sahiplerine çok sadık olarak görülmektedirler.

3. Yorkshire terrier

Bu cins, Sanayi Devrimi sırasında İskoçya ve İngiltere’den terrierlerin melezlenmesi sonucuyla ortaya çıkmıştır. İsmi ise York ve Lancashire kentlerinin isimlerinin bir karışımıdır. Bu köpekler küçüktür ve uzun tüylüdür. Öncelikle kahverengi, gri veya siyah olmak üzere iki renkte gelirler.

sahibine bakan yorkshire terrier

Bu köpeklerin cesaret ve azimleri boyları ile ters orantılıdır. Yorkshire terrier çok aktif bir köpektir, bir evin ilgi odağı olmayı sever ve çok fazla havlamaya meyillidir. Bunun bir problem haline gelmesini önlemek için, eğitime köpeklerin yavruluk döneminde başlanması önerilir.

4. West Highland White Terrier

Bu küçük terrier cinsleri arasından bir diğeridir. İskoç Yaylaları’nda (adını aldığı bölge) yaratılmıştır. Bu hayvan “kaba tüylere” sahip tamamen beyaz bir hayvandır. Başlangıçta, ‘Westie’ kuş, tavşan ve yabani tavşan avlamak için kullanıldı.

sonbaharda west highland white terrier

West Highland White Terrier güler yüzlü, enerjik, cesur, zihinsel olarak dengeli ve girişkendir. Neredeyse sürekli egzersize ihtiyaçları vardır. Ayrıca, bu cinsin boyutuna gelince (10 kg’dan ağır değildir), herkes bunun şehirlerdeki en popüler evcil hayvan haline nasıl geldiğini anlayabilir.

5. Boston Terrier

Bu listedeki terrier cinsleri arasında sonuncudur, ABD’de orijinal olarak yetiştirilmiş bir cinstir. Başlangıçta İngiltere’den gelir. Bu küçük boyutu nedeniyle uluslararası sevilen bir evcil hayvandır. Bu cins en fazla 12 kilo ağırlığında olabilir.

parkta koşan boston terrier

Görünüşüne gelirsek, Boston terrier düzleştirilmiş bir burun, büyük sivri kulaklar, kompakt bir gövde ve kısa bir kuyruğa sahiptir. Aynı zamanda kısa, güçlü bacaklara sahiptir. Kısa tüylerinden dolayı, bu köpek çok az bakım gerektirir.

Bu terrier cinsi, köpek yavrusu olarak eğitime iyi yanıt verir. Eğer erken yaşta sosyalleşirlerse, çok arkadaş canlısı olacaktır. Bu köpekler çok mutlu olma eğilimindedir ve çocuklarla iyi geçinir.

Terrier dünyadaki en ünlü köpekler arasındadır. Benzer özellikleriyle, hem İngiliz hem de Amerikan terrier cinsleri, kişilikleri, büyüklükleri ve eğitim kolaylıkları nedeniyle evcil hayvan olarak seçilmiştir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.