Dünyanın Farklı Yerlerinden 4 Kedi Türü

Dünyanın Farklı Yerlerinden 4 Kedi Türü
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Zarif duruşları, akıllı bakışları ve tahmin edilemez karakterleriyle kediler, hepimizin gönlünü fethediyor. Bazı türlerin ise son derece kendilerine has görünüşleri var. Yazımızın konusu, işte bu kediler.

Sizlere dünyanın başka başka köşelerinden değişik kedi türlerini tanıtmak istedik ve aşağıda dört kedinin yer aldığı bir liste hazırladık.

Kedilerin Evcil Hayvan Oluşu

Kedilerin, insanın günlük hayatının bir parçası olması, aslında tarihin yakın dönemlerinde ortaya çıkmış bir durum değil. Antik Mısır gibi birçok eski toplum kedilere saygı gösterir, hatta tapardı.

Batı kültürü, uzun seneler köpekleri kusursuz evcil hayvan kabul ettikleri için kedilerin dünyanın bu coğrafyasında popüler olması nispeten daha yakın zamanda oldu.

Güzellikleri ve karakterlerinin yanında, kediler çok temiz hayvanlardır ve sınırlı bir alanda yaşamaya kolay adapte olurlar. Bu nedenle de apartman hayatı için uygunlardır ve sahiplerinden çok fazla ilgi de beklemezler.

Kediler artık evcil hayvanlar olsalar da kimi kedi türleri, onları diğerlerinden daha farklı tutan fiziksel özellikleri ve karakterlerini koruyor.

4 Farklı Kedi Türü

Kediler günden güne daha da popülerleşiyor ancak bazı kedi türleri o kadar da iyi tanınmıyor olabilir.

değişik kediler

Sphynx Kedisi

Bu kedi, “Mısırlı kedi” olarak da bilinir. Diğer kedi türlerine kıyasla daha yeni sayılan Sphynx’lerin kökeni 1970’lere dayanır.

Tüysüz vücutları sayesinde popüler olmuşlardır. Aslında tüyleri vardır ancak yapılarındaki farklı bir genden ötürü, tüyleri neredeyse gözle görünmeyecek kadar ince ve kısadır. Kürklerinin olmaması nedeniyle ciltleri son derece hassastır ve soğuk havalara karşı dayanıksızdırlar.

Görünüşlerini farklı kılan bir başka özellikle ise başlarının vücutlarına kıyasla oldukça küçük olmasıdır. Bu orantıdan dolayı kulakları fazlasıyla dikkat çeker.

Scottish Fold

Bu kedi türünün kökeni İskoçya’ya dayanır. İlk Scottish Fold, genetik bir mutasyon sonucu kulakları içe kıvrık olarak İskoçya’da bir çiftlikte dünyaya gelmiştir.

Güçlü duruşu ve kıvrık kulaklarıyla Scottish Fold, İngiliz atasına benzerliğini korumuştur. Bu kediler o kadar güzel ve sevimli ki adeta pelüş hayvanlara benziyorlar. Ayrıca iyi huylu ve sosyal kedilerdir; böylece diğer hayvanlar ve çocuklarla çok iyi anlaşırlar.

Scottish Fold’lar genelde oldukça sağlıklı olurlar ve her gün taranmak dışında özel bir bakıma ihtiyaç duymazlar.

Ancak maalesef, bu kediler genetik olarak ciddi bir eklem hastalığına oldukça yatkındır.

üç yavru kedi

Ukrainian Levkoy

Ukrayna çıkışlı bu kediler, yukarıda tanıttığımız Scottish Fold ve Sphynx kedilerinin kırmasıdır. Geçtiğimiz on sene içinde üretildiği için son derece yeni bir türdür.

Ukranian Levkoy, kulak yapısını ve karakterini İskoçyalı akrabalarından almıştır. Çocuklarla ve diğer hayvanlarla iyi anlaşan tam bir aile kedisidir. Ancak tüysüz vücudunu Sphynx’lere borçludur.

Ukranian Levkoy’larda eşeysel dimorfizm fazlasıyla göze çarpar. Yani dişi ve erkekleri arasında boyut olarak büyük fark vardır.

Bu kediler henüz çok yeni ve bulması da zor olduğu için son derece pahalıdırlar.

Savannah Kedisi

Savannah, karşılaşabileceğiniz en farklı evcil kedi türlerinden biridir. Afrika’ya özgü serval vahşi kedilerinin diğer kedilerle çiftleştirilmesi sonucu dünyaya gelmiştir. Adını da atalarından alır çünkü servaller, Afrika savanlarında yaşarlar.

Bu kedilerin zarif, uzun bir vücutları; güçlü ve uzun bacaklarıyla kocaman kulakları vardır. Tüyleri leopar postunu andırdığı için savannah kedisinin yırtıcı bir görünüşü vardır.

Arkadaş canlısı kedilerdir, sahiplerine çok bağlıdırlar, ayrıca çok akıllı ve meraklıdırlar. Öğretileni oldukça hızlı kavradıkları için eğitimleri kolaydır.

Nadir bulunan bir tür olduğu için piyasada değeri yüksektir. Avustralya dahil birçok ülkedeyse savannah kedisi satmak ve beslemek yasaktır.

Zor bulunur ya da farklı bir tür olmasına gerek kalmadan tüm kediler zekâları ve güzellikleriyle kalbimizi kazanabilir. Bu nedenle nadir türlere para ayırmadan önce sokak ya da barınaktaki canlardan birine yeni bir yuva vermek ister misiniz?


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.