Size Uygun Kediyi Bulmak

Size Uygun Kediyi Bulmak
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Evinize bir kedi almaya karar verdikten sonra sizi bir önemli karar daha bekliyor. Nasıl bir kedi almalısınız? Size uygun kediyi bulmak için boyut, yaş ve tür gibi birçok etkeni bir arada düşünmeniz gerekiyor.

İlk olarak, belli başlı bazı sorular üstüne kafa yormalısınız. Ne boyutta bir kedi istiyorum? Hangi kedi türünü daha güzel buluyorum? Kedimi dışarı çıkaracak mıyım yoksa evden çıkmayacak mı? Nasıl bir bakıma ihtiyacı olacak? Beraber ne çeşit aktiviteler yapabileceğiz?

Bu soruların her biri eşit derecede önemli. Size uygun kediyi bulmak sadece ne çeşit kedileri sevdiğinize değil, hayat tarzınıza da bağlı.

Uygun Kediyi Bulmak İçin Öneriler

1- Hayat tarzı. Evinize bir kedinin gelmesi, sanki hayatınıza bir bebek girmiş gibi bir değişiklik yaratır. Tabii ki bu değişikliğe uyum sağlamak hayvanlar söz konusu olduğunda daha kolay, neticede kendimize uygun hayvanı seçebilmek gibi bir lüksümüz var. Mesela ileri yaşlardaki kedi severlerin, yetişkin kedileri tercih etmesi daha iyi olabilir. Yetişkin kediler, yavrulara kıyasla daha sakin olacaklardır.

Eğer çok çalışıyorsanız ve yoğun bir hayatınız varsa daha bağımsız oldukları için sokağa çıkabilen bir kedi düşünebilirsiniz. Bu kedilerin istedikleri zaman geri gelip yemek yiyebilmeleri için eve rahatça girip çıkabilecekleri bir yollarının olması gerekiyor.

Çocuklu bir eve kedi alınacaksa; sosyal, hareketli ve oyuncu bir kedi düşünülmeli.

uygun kediyi bulmak

2- Kedinin cinsi. Sahipleneceğiniz kediye karar vermeden önce, kedi cinslerini araştırmanızı öneriyoruz. Çoğu insan cins kedileri tercih ediyor. Tabii ki bu kedilerin kendilerine has avantajları var ancak herkese uygun olmayabilirler. Ayrıca çeşitli cinslerin genetik olarak yatkın oldukları bazı sağlık sorunları da olabiliyor.

Kedi cinsleri hakkında bilgi sahibi olursanız hangi cinsin nasıl bir karakteri olduğunu ya da ne çeşit bir bakıma ihtiyaç duyduğunu öğrenebilirsiniz.

3- Bazı kediler diğerlerine kıyasla daha pahalıdır. Kedinin yaşı da çeşitli masrafları beraberinde getirebilir. Mesela yavru kedilerin parazitlerden arındırılması ve aşılarının yaptırılması gerekli. Yaşlı kedilerin ise sağlık sorunları nedeniyle ilaç kullanmaları gerekli olabilir. Kedi almaya kesin kararlıysanız bir veterinere uğrayarak çeşitli işlemlerin fiyatlarını öğrenip bütçenizi ayarlayabilirsiniz.

4- Evdeki durum. Size uygun kediyi bulmak için düşünmeniz gereken bir diğer önemli nokta ise içinde yaşayacağı evin atmosferi. Sokağa çıkmayıp evde kalacak bir kedi düşünüyorsanız içeride oyun oynayabileceği kadar alanı olmalı. Özellikle tüm gün yalnız kalacaksa bu daha da önemli bir hale geliyor. Tam tersine dışarı çıkacak bir kedi düşünüyorsanız da evden sokağa giriş çıkışı için bir yöntem düşünmeniz gerekli.

Sahiplenirken Hangi Kediyi Seçmeli

Kedi alırken, petshop’tan değil barınaktan ya da sokaktan sahipsiz bir kediyi evimize almak her zaman önceliğimiz olmalı. Ayrıca, yuva sağladığınız bu hayvanlar size karşı çok daha bağlı ve sevgi dolu olabiliyorlar.

Kedi sahiplenirken göz önünde bulundurmanız gereken noktalar:

1- Kedinin hayat hikâyesi. Mümkünse, sahiplenmek istediğiniz kedinin nasıl sokağa düştüğünü ya da barınağa nasıl geldiğini öğrenin. Hayatında önceden yaşadıkları, sonradan yapacağı birçok davranışı açıklar nitelikte olacaktır. Ayrıca bir hastalığı olup olmadığı ya da aşılarının yapılıp yapılmadığını bilmek de hayati önem taşıyor.

sokaktan kedi sahiplenmek

2- Tüm hayvanların kendilerine has alışkanlıkları vardır ve bunları sahiplenmeden önce bilmek faydalı olacaktır. Mesela kedinin yemek ve tuvalet alışkanlıkları ve nerede uyumayı tercih ettiğini öğrenmek işleri oldukça kolaylaştırır.

3- Sosyallik. Kedinin insanlarla arasının nasıl olduğunu bilmelisiniz. Evde beslediğiniz başka bir kedi varsa, kesin olarak sahiplenmeden önce bu iki kedinin nasıl anlaştığını görmelisiniz. Kedinizi, barınağa ya da yeni kedinin kaldığı yere götürüp birbirleriyle tanıştırabilirsiniz. Kediler, herkesle çok iyi anlaşamayabilir, bu nedenle evdekilerle sorun yaşamayacak bir kedi seçmek çok önemli. Özellikle de evde çocuklarınız varsa. Çocuklu evlere yavru kediler ideal olacaktır.

Evdeki hayvanlarınız da son derece önemli. Veteriner ya da barınak çalışanlarına, hayvanlarınız hakkında bilgi verirseniz size nasıl bir kedi seçmeniz gerektiği konusunda yardımcı olabilirler.

Her hayvanın kendine has alışkanlıkları olduğu gibi kendilerine has ihtiyaçları da olacaktır.

Genelde, yaşlı kedilerin diğer kedilere kıyasla daha fazla ilgi ve bakıma ihtiyacı olur. Eğer dışarı gidip gelecek bir kedi sahiplenecekseniz de iç ve dış parazit önlemleri üstüne düşünmeniz gerekiyor.

İlginizi çekebilir ...
Antik Zarafet: Siyam Kedisi
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Antik Zarafet: Siyam Kedisi

İnce vücutları, açık renk tüyleri, mavi gözleriyle Siyam kedilerinin en güzel kedi türlerinden biri olduğuna şüphe yok. Ayrıca meraklı bir karakter...


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.