Tazıların Anatomisi: Tazılar Neden Bu Kadar Hızlıdır?

Bu ırkın fiziksel özellikleri inanılmaz derecede hızlı olmalarında önemli bir rol oynar. Saatte 65 km hıza ulaşabilirler. Hafif ve  hareketli olan bu hayvanların kuvvetli patileri vardır ve kalpleri (oran olarak) insanlarınkinden büyüktür.  
Tazıların Anatomisi: Tazılar Neden Bu Kadar Hızlıdır?

Son Güncelleme: 08 Şubat, 2019

Tazılar dünyanın en hızlı köpekleri olarak tanınır. Peki bunun nedeni ne? Genelde tazılar avcılara yardımcı olmaları için kullanıldıkları için hızlı oldukları düşünülse de aslında hızları tamamen anatomileriyle ilgili.

Tazıların anatomisi: Tazılar neden bu kadar hızlılar?

Tazıların kocaman pençelerini, hafifliğini ve uzun ince gövdelerini hemen fark edersiniz. Sadece bu özellikler bile hızlı olmaları için yeterli olacaktır, ancak daha fazlası da var.

Bedenleri

Tazıların bu kadar hızlı olmasının tek nedeni hafif olmaları değildir. Vücutlarının tasarlanma şeklinin bunda büyük payı var. Bedenlerinin aerodinamik bir şekli vardır ve sanki havayı delip geçmek ve böylece yüksek hızlara ulaşmak için tasarlanmış gibidir.

Uzun, küçük kafaları ile uzun bacakları, bu büyük hıza ulaşmalarına yardımcı olur.

tazılar ve özellikleri


Kalplerinin yapısı

Tazılar, diğer ırklara göre orantısal olarak daha büyük bir kalbe sahiptir. Tazıların kalbi, insanın kalbinden bile daha büyüktür. Bu neden bu kadar önemli? Çünkü bir yarış sırasında kalpleri diğer köpeklere göre çok daha hızlı ve güçlü bir şekilde atabilir. Bu kadar dayanıklı olmaları ve çok hızlı koşmalarının nedeni budur.

Kalbiniz yorulup yarışa ayak uyduracak kadar kan pompalayamadığında, yavaşlarsınız. Temel olarak, tazıların böyle bir sorunu yoktur.

Kanları

Kalplerinin ortalamadan daha büyük olmasıyla uyumlu bir şekilde, tazıların vücutlarında da daha fazla kan bulunur, bu da kaslarına daha fazla oksijen ulaştığı anlamına gelir. Dolayısıyla, yarışlarda daha uzun süre dayanabilirler.

Patileri

Patileri ince olabilir, ancak uzun ve güçlüdür. Bu sayede yarış sırasında hızlarını inanılmaz derecede artırabilirler. Koşan bir tazıya yandan baktığınızda, bir kanguruya benzediğini fark edeceksiniz. Bacakları o kadar uzundur ki koşarken ön bacaklarını bir sıçrama tahtası gibi arka bacaklarının ardına koyabilirler.

tazıların anatomisi

Tazılar koşarken sürekli olarak bu hareketi yapar ve bu şekilde yüksek hızlara ulaşırlar. Aynı zamanda uzun süre hızlarını koruyabilmelerinin nedeni de budur.

Kasları

Kasları da hızları konusunda önemli bir rol oynar. Kaslarını hızlı ve güçlü bir şekilde kasarlar. Başlarının vücutlarına oranı küçüktür ve yüksek hızlarda koşarken dengelerini korumalarına yardımcı olur. Tabii ki kuyrukları ve boyunları da yardımcı olur.

Kafası

Bir tazı kafası boynuna dik açılı olarak bağlıdır. Sadece hafif bir hareketle istedikleri herhangi bir yöne başlarını çevirebilirler. Tazıların ağırlık merkezi sadece sola veya sağa hafif bir dönüşle değişebilir. Bu, diğer hayvanların sahip olmadığı bir çevikliktir. Diğer yarış köpekleri bile bu yeteneğe sahip değildir.

Kuyrukları

Kasları kasılarak dengelerini korumalarına yardımcı olur. Bunun yanında kuyrukları da yavaşlamaları ve hızlanmaları için sırtlarını bükmelerine yardımcı olur. Kuyrukları bunun için mükemmel uzunluktadır.

Yani tazılar vücut şekilleri sayesinde bu kadar hızlıdır. Anatomileri, çok hızlı koşacak şekilde tasarlandıklarını gösteriyor. Bu yüzden avlanma ve yarış köpekleri olarak kullanılıyorlar. Bu alanlarda kullanmak üzere daha iyi bir ırk bulunmadı ve muhtemelen de bulunmayacak.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.