Büyük Köpek Beslemek İçin 5 Neden

Büyük köpeklere önyargıyla ve olumsuz düşüncelerle yaklaşan çok olsa da onlar defalarca bunların hiçbirinin doğru olmadığını gösterdi.
Büyük Köpek Beslemek İçin 5 Neden

Son Güncelleme: 03 Aralık, 2018

Büyük köpekler, belki de en güzel ve beslemesi en eğlenceli köpek ırkları arasında yer alıyorlar. Çünkü kocaman oluşlarının yanı sıra genellikle oldukça sadık, sevgi dolu ve koruma içgüdüleri de yüksek oluyor.

Bu köpeklerin en büyük sorununun çok yer işgal etmesi olduğu söylenir ama bazı durumlarda küçük köpeklerin daha çok yere ihtiyacı olabilir. Bunun nedeni ufak köpeklerin, büyük köpeklere kıyasla çok daha tedirgin olmasıdır.

Bu yazımızda sizlere büyük köpek beslemek için beş iyi neden sunacağız.

Size daha iyi uyum sağlarlar

sahibini dinleyen köpek

Eğer aktif hayatı olan biriyseniz büyük köpekler fiziksel aktiveleri sevdikleri için sizin hayatınıza daha iyi adapte olacaklardır.

Küçük köpeklerin tersine, bu ırklar uzun yürüyüşler gibi çok enerji harcatacak egzersizlere eşlik edecek kadar dayanıklıdırlar.

Buna en güzel örneklerden biri sahibiyle tüm Peru’yu ve Bolivya’nın bazı bölümlerini gezmiş Boomer isimli Labrador Retriever.

Seyahatlerinizde veya spor yaparken sizin yanınızda olacak bir köpek beslemek niyetindeyseniz Irish Setter veya Brittany Spaniel buna çok uygun ırklardır.

Çocuklarla çok iyi anlaşırlar

Evde küçük çocuk da varsa onlara en iyi arkadaş büyük köpekler olacaktır. Hem çok iyi bir oyun arkadaşı olacak hem de çocuklarınızla çok iyi geçineceklerdir.

Küçük köpeklerin aksine, büyükler çocuklara karşı daha hoşgörülü yaklaşırlar. Oldukça dayanıklı olduklarını da unutmayın.

Ayrıca büyük köpekler çocuklara çok bağlanırlar ve onlara karşı çabucak güçlü bir koruma hissi geliştirirler.

Enerji seviyeleri çocuklarınki kadar yüksek olduğu ve bir o kadar oyun oynamaya istekli oldukları için uzun sürelerle çocuğunuzla oynayabilirler.

Çocuğunuzun en iyi arkadaşı olacak bir büyük köpek istiyorsanız Golden Retriever ve St.Bernard ırkları bu işe son derece uygundurlar.

Büyük köpekler daha sevecendir

Birçok insan bunun tersine inansa da aslında büyük köpekler genelde küçüklerden daha sevecendir. Çünkü küçüklerin daha tedirgin ve endişeli olmaları sahiplerine bağlanma sürecini yavaşlatır.

Tabii ki bunun istisnaları da var; mesela Pug ve Yorkshire Terrier böyle değildir.

Yine de büyük köpekler sevgilerini daha çabuk gösterir. Buna en iyi örnek Labrador Retriever, Dalmaçyalı ve Boxer’dır.

Irksal yapıya göre durum böyle olsa da köpeğiniz asıl ona verdiğiniz eğitim ve gösterdiğiniz davranışlar sonucunda sevecen hale gelir.

Eğitmesi daha kolaydır

Yukarıda da dediğimiz gibi; bu tüm küçük köpeklerin eğitimi zordur anlamına gelmiyor. Mesela Poodle oldukça kolay eğitilir.

Ancak konunun uzmanlarının görüşüne göre genelde en kolay eğitilen ırklar, yüksek analiz etme kapasiteleri nedeniyle büyük köpek ırklarıdır.

Hatta en akıllı ve sadık köpek ırklarını düşündüğümüzde çoğunun büyük köpekler olduğunu görüyoruz. Akıllı köpek ırkları arasında öne çıkanlar; Border Collie ve Alman Çoban Köpeği.

Daha korumacı olurlar

evde büyük köpek

Belki de bu noktada artık büyük köpeklerin sizin için daha iyi bir seçim olduğunu düşünmeye başlamışsınızdır. Büyük köpekler, daha ürkütücü bir görünüm yaratmalarının yanında yüzyıllardır da insanları koruma görevini üstleniyorlar.

Başka bir neden ise büyük köpeklerin içgüdüsel olarak da sahiplerine daha hızlı bağlanıp daha korumacı olmalarıdır.

Evinizi ve ailenizi korumaya yönelik bir köpek sahibi olmak istiyorsanız Dogo Argentino ve Danua bunun için birebir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.