Dünyadaki En Akıllı Köpek Cinsleri

Bizler bütün köpekleri eşit derecede severiz. Yine de bütün köpek cinslerinin yetenekleri aynı değildir. Gelin birlikte bakalım!
Dünyadaki En Akıllı Köpek Cinsleri

Son Güncelleme: 08 Kasım, 2018

Köpekler akıllı hayvanlardır.  Bunu kimse inkar edemez. Ancak köpek cinslerinden bazıları, diğerlerinden daha akıllıdır. Bugün en akıllı köpek cinslerinden bahsedeceğiz. Eğer henüz bir evcil hayvanınız yoksa, bu cinslerden birini sahiplenmek iyi bir fikir olabilir.  Veya listeden bir arkadaşınızın köpeğinin cinsini görebilirsiniz.

Enteresan bir durumdur ki, bugün size bahsedeceğimiz akıllı köpek cinslerinin çoğu büyük köpeklerdir. Aralarında benzerlikler olup olmadığı bilimsel olarak kanıtlanmamıştır; ancak kim bilebilir ki?

En Akıllı Köpek Cinsleri

Avustralya Sığır Çobanı Köpeği

Bu köpekler orta ila büyük boy köpeklerdendir ve ağırlıkları 15 ila 25 kilo arasındadır. Adından da anlaşılabileceği gibi hayvan sürülerini otlatmak için eğitilmişlerdir. Ve akıllı köpekler oldukları için atalarının yaptığı mesleği sürdürmektedirler.

İşlerini kusursuz yapmalarını sağlamak için ısıran köpekler olarak eğitilmişlerdir. Sürüdeki sığırlardan biri kaçmaya çalıştığında bu köpekler sığırın topuklarını sert bir şekilde ancak hayvana zarar vermeden ısırırlar. Bu sayede kaçmasını engellerler.

Rottweiler

rottweiler köpek

Bu köpeklerin kazandığı kötü şöhret aslında onların suçu olmaktan ziyade, onlara kötü eğitim veren sahiplerinin suçudur. Ağırlıkları 55 kiloya kadar ulaşabilir.

Rotweiller bir Alman köpeğidir ve yüksek zekaya sahip köpekler olarak nitelendirilirler. Bu nedenle bu köpekleri istediğiniz gibi eğitebilrsiniz. Eskiden beri çoban köpeği, bekçi köpeği ve polis köpeği olarak kullanılırlar.

Papillon

Listedeki küçük köpeklerden biridir. Akıllı köpekler olarak nitelendirilmelerinin yanı sıra hassasiyetleriyle bilinirler.

İşitme duyuları oldukça gelişmiştir ve bu özellikleri, aldıkları eğitimi daha kolay kavramalarına yardımcı olur.

Labrador

Hiç şüphe yok ki bu köpekler gelmiş geçmiş en akıllı köpeklerden bir tanesidir. Diğer görevler arasında çoğunun polis köpeği veya arama kurtarma köpeği olmak için eğitim almaları da bunun bir kanıtıdır.

Bu köpekler itaatkar, sevgi dolu ve sabırlıdırlar. Belki de onları bu kadar özel kılan şey bu eşsiz özelliklerin bir araya gelmiş olmasıdır.

Doberman

Zekası sebebiyle polis köpeği, bekçi köpeği veya korumacı köpek olarak eğitilmiş bir köpektir.Görünüşlerinin aksine söz dinleyen köpeklerdir, bu sayede onları eğitmek kolay ve hızlı olur.

Birçok insan Doberman köpeklerin saldırgan olduğunu düşünür; ancak bunun sebebi birçoğuna sahipleri tarafından kötü eğitim verilmesidir. Aslında bu hayvanlar o kadar uysal ve itaatkârdırlar ki, tedavi süreçlerinde hastalara yardım etmek için bile kullanılmışlardır.

Golden Retriever

Labradora çok benzer olan bu köpek çok akıllıdır ve bu nedenle kurtarma köpeği, nartotik  köpeği ve rehber köpek olarak eğitilmişlerdir. Ayrıca, avlandığı için yaralanmış hayvanları kurtarma becerisine sahiptirler; çünkü onlara zarar vermeden taşımak için yeterli hassasiyete sahiptirler.

Alman Çoban Köpeği

Akıllı köpeklerin kralı listemizde olmazsa olmazdı. Alman çoban köpekleri dünyanın en akıllı köpeklerinden biridir ve bunu ona verilen her görevi öğrenme kabiliyetleri ile kanıtlamışlardır.

Onlar polis köpeği, uyuşturucu madde karşıtı, çocuklar için tedavi ve daha birçok şey olabilirler.

Kaniş

kaniş cinsi köpek

Bu da listemizdeki diğer küçük köpek. Kanişler aslında bu gibi listelerde Border Collie cinsinden sonra ikinci sırada gelirler.

Kanişlerin zekası, onlara verilen görevlerde gelişim ve öğrenme göstermelerini kolaylaştıran yüksek konsantrasyonları sayesinde daha da güçlenmiştir.

En akıllı köpekler Kanişlerdir. Eğer bir evcil hayvan sahiplenmeyi düşünüyorsanız, artık düşünmeyi bırakın ve bu köpeklerden birini seçin. Ve eğer listemizde sizin de köpeğiniz varsa, tebrikler! Akıllı bir köpek sahibi olmanın verdiği keyif ve ayrıcalığın tadına herkes varamaz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.