Border Collie: Özgün ve Etkileyici Bir Irk

Border Collie: Özgün ve Etkileyici Bir Irk

Son Güncelleme: 19 Temmuz, 2018

Border collie cinsi köpekler en zeki sürü ırklarından biri. Öğrenmeyi severler ve inanılmaz derecede sadıktırlar. Bu makalede, enerjik, oyuncu ve sadık bir dost olan border collie cinsi köpekler hakkında bilgi edinebilirsiniz. 

Border Collie cinsi köpeklerin kökeni

Her ne kadar tam kökenleri bilinmese de, Border collie cinsi köpeklerin İngiliz Adaları’ndan yayıldığı biliniyor. Arkeoloji uzmanları Kelt Kabileleri zamanından kalma, geçmişi M.Ö. 5. yüzyıla dayanan kalıntılar bulmuşlar.

border collie cinsi köpek

“Collie” ismi muhtemelen Galce’de “kullanışlı” anlamına gelen kelimeden türemiş, çünkü o zamanlarda çoban köpeği olarak kullanılıyorlarmış. Bugün de aynı amaçla kullanılmaya devam ediliyorlar, zira zekaları ve çeviklikleri böyle bir iş için onları kusursuz bir aday yapıyor.

Her ne kadar Keltler İrlanda’da yaşamış olsalar da, Border Collie cinsi köpeklerin İskoçya ve İngiltere sınırında çoğaltıldığı düşünülüyor (isimlerindeki diğer kelime “border – sınır” da buradan geliyor). Yani, Border Collie’nin anlamı “kullanışlı sınır köpeği” oluyor bu durumda.

Antik zamanlarda bu köpekler engebeli arazilerde çobanlara sürülerini güderken yardımcı oluyorlarmış. Sonrasında, aralarında yüksek yaylalara göç edenlerden “Highlands Collie” isimli başka bir ırk daha türetilmiş. Birleşik Krallık Kraliçeleri’nden Kraliçe Victoria’nın collie cinsi birkaç köpeği olmasıyla bu ırk popülerleşmiş.

Border Collie Cinsi Köpeklerin Yetenekleri

Border Collie cinsi köpekler oyun oynamayı ve egzersiz yapmayı seven, son derece güçlü köpeklerdir. Erkek üyelerinin boyu 53 santimetreye, ağırlıkları da 23 kiloya ulaşır. Dişi üyeleri ise ortalama 46 santimetre boyunda ve 16 kilo ağırlığındadır. Uzun ve güçlü bir vücutları, kaslı bacakları (aktif çalışma için ideal), beyaz kuyrukları ve sivri burunları vardır.
Bir Border Collie cinsi köpeğin kulakları tam sarkık, yarı sarkık veya dik olabilir. Çoğunlukla gözleri kahverengidir ama bazen mavi gözlü de olabilirler hatta bir gözü mavi diğeri kahverengi olan Border Collie köpekler de vardır.
Kürkleri çeşitlidir: bazılarının uzun, bazılarının da kısa tüyleri vardır. Tüylerin üst kısmı yoğun olup soğuktan korur, alt kısmı ise seyrektir ve ısıyı hapsederek sıcak tutar. Kürk renkleri ise siyah – beyaz, beyaz – kahverengi, beyaz, siyah – kahverengi gibi çeşitli şekillerde görülebilir.
Border Collie cinsi köpeklerde görülmesi muhtemel hastalıklar şunlardır: kalça çıkığı, epilepsi, collie göz anomalisi ve nöronal seroid lipofusinoz. İyi bakılırlarsa 17 yaşına kadar yaşayabilirler. Köpeğin günlük egzersizlerini yaptığından, ihtiyaçlarına uygun bir diyeti olduğundan ve yıllık veteriner kontrollerinin yapıldığından emin olunmalıdır.

Border Collie Cinsi Köpeklerin Karakterleri ve Huyları

border collie

Border collie cinsi köpekler sürünün lideri olduğunu düşündükleri kişiye sadıktırlar. Liderlerine koşulsuz bağlanırlar ve yanından ayrılmazlar, özellikle de çalışırken. Aynı zamanda, çok iyi konsantre olurlar (ki genellikle köpekler için zordur) ve sorumluluk almayı severler.

Border collie cinsi köpekler güçlü çobanlık içgüdülerine sahiptirler, kararlı ve katıdırlar. Bazı çalışmalara göre, en zeki köpek ırkıdırlar çünkü bir emri ilk duydukları anda uygulama oranları %95 gibi yüksek bir rakam. Rehberleri tarafından zekaları, konsantrasyonları, itaatkarlıkları, dayanıklılıkları ve girişkenlikleri test edilerek eğitilirlerse, genellikle girdikleri dayanıklılık yarışmalarını kazanırlar.

Huylarından bahsedecek olursak, bu köpekler dikkatli, duyarlı ve uyanıktırlar. Aynı şekilde, uysal, sevecen ve diğer hayvanlar ve insanlarla da uyumludurlar. Bir grubun üyesi olmayı, kendilerine görev verilmesini severler.

Bu köpeklerin çok hareketli bir günlük düzenleri olmalıdır, o yüzden e ğer küçük bir evde yaşıyorsanız sorun yaşamamaları için her gün en azından yarım saat dışarı çıkarmalısınız. Border collie cinsi köpekler enerji harcayabildikleri için en çok bahçeli evlerde mutlu olurlar.

Eğer hayvan sahibi de aktifse ve köpeğiyle oyunlar oynamayı seviyorsa, bu ırk köpeklerle çok iyi anlaşır. Border Collie cinsi köpeklerin zaman ve tutarlılığa ihtiyaçları vardır ve eğitilmeleri çok kolaydır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.