Çok Bilinen 5 Molosser Köpek Cinsi

Yeryüzünde 50'den fazla Molosser köpek cinsi vardır. Bu köpek türleri güçlü ve kaslı vücutlarıyla bilinir ve bu nedenle de çoğunlukla bekçilik görevi üstlenir.
Çok Bilinen 5 Molosser Köpek Cinsi

Son Güncelleme: 20 Nisan, 2019

Molosser köpekler kaslı ve fit vücutlarıyla bilinir. Çeneleri inanılmaz derecede güçlü olan bu köpeklerin burunları ise kısadır. Her cinsi farklı boyutlarda olabilen bu köpek türü, genellikle bekçi köpeği olarak kullanılır. Bu harika tür hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız okumaya devam edin.

Kaç farklı Molosser türü vardır?

Uzmanlar Molosser cinsini iki alt kategoriye daha ayırıyor: Mastiff (çoban köpeği) ve dağ köpekleri. Bu iki alt gruba dahil olan toplam köpek türü sayısı ise 50’yi aşıyor. Aşağıdaki listede, en çok bilinen 5 Molosser türünü sizin için sıraladık.

1. Bulldog

Bulldog cinsi aslen İngiltere kökenlidir. Hatta bu köpek türü, yıllar içinde İngilizlerin ulusal sembollerinden biri haline gelmiştir. Bulldog cinsinin 1500’lü yılların başında ortaya çıktığı sanılmaktadır.

‘Bull’, İngilizce ‘boğa’ demek ve adı üzerinde bulldoglar önceleri boğaları kontrol etmek amacıyla kullanılıyordu. Uzun yıllar köpek dövüşlerinde kullanılan bu tür, neyse ki 1835 yılında dövüşlerin yasaklanmasıyla bu zalim gelenekten kurtuldu. 

Bulldoglar (ilk resimde gördüğünüz gibi) sağlam bir gövdeye, büyük bir kafaya, buruşuk bir yüze, kısa bir burna, kıvrık bir kuyruğa ve pürüzsüz bir kürke sahiptir. Bej, beyaz ve kırmızı tonlarında olabilir. Yetişkin erkek bulldoglar ortalama 22 kilo ağırlığındadır.

2. Neapolitan Mastiff

Büyük cüssesi nedeniyle, en fazla bilinen Molosser türü neapolitandır. Latince olan mastiff kelimesinin anlamı ”sert”tir. Adı üzerinde, bu türün en önemli özelliği çevikliğidir.

iri ve çevik mastiff köpek

Neapolitan mastiff, ürkütücü ve iri görünüşüne rağmen hiç de agresif değildir. Bölgesine ve ailesine karşı oldukça koruyucu olduğu doğrudur. Bu nedenle çoğu insan, evinde kendini güvende hissetmek için bu türle arkadaşlık kurmak ister. Ancak neapolitanların günde 1 kilodan daha fazla besin tükettiğini size hatırlatmak isteriz.

3. Pug

İngiltere’de daha ünlü olmasına rağmen, bu türün kökeni aslında Çin’dir. Bildiğiniz gibi pug, dünyadaki en popüler köpek türü; küçük olmaları sayesinde her yerde kolayca yaşar ve her eve kolayca adapte olur. 

Çoğu Molosser köpeği gibi, pug da kısa burnu edeniyle bazı solunum problemlerine sahiptir. Yüzü kat kat buruşuk olan pugların, bu katman katman derisini sık sık temizlemeniz gerekir. Çünkü derisinin katlanan kısımları mantar ve enfeksiyon için elverişlidir. Son olarak, eğer bu dostunuza çok fazla yemek verirseniz kısa sürede obez olabilir.

4. Fransız Mastiffi

Bekçi köpeği olması için ilk olarak Fransa’da ‘üretilen’ bu tür, mastiff ailesinin en büyük cüsseli üyelerinden biridir. Fransa’daki en eski türlerden biri olarak kabul edilir. İnsanlara yakın ve sevecen olan Fransız mastiffi, sağlam, kararlı ve çok güçlü olmasıyla ünlenmiştir.

üç iri Fransız mastiff köpek ve molosser

Fransız mastiffinin kafası büyük, burnu basık ve dişleri çok güçlüdür. Tüyleri kısa ve ince olan bu türün kürkü ise açık ve kızıl kahverengidir.

5. Fransız Bulldog

Kökeni aslında Fransa olmasına rağmen, Sanayi Devrimi sonrası Fransız bulldog İngiltere’de daha fazla popüler oldu. Kısa boylu olmasına rağmen Fransız bulldog, diğer Molosser türlerinden pek de farklı değildir. Tıpkı bu aileye mensup diğer türler gibi o da güçlü, kaslı ve zekidir. Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi büyük sivri kulakları onu daha da sevimli bir hale getirir.

sivri kulaklı minik bulldog

Sosyal, arkadaş canlısı, sabırlı ve yavrularına karışı koruyucu olan bu tür, farklı seslere anında tepki verir. Bu nedenle bekçi olmak için idealdir.

Yazının başında da belirttiğimiz gibi Molosser köpekleri sadece bu bahsettiklerimizden oluşmuyor, bu yazıya dahil olamayan daha onlarca tür var. Örneğin; Danua, Bull mastiff, Boxer, Rottweiler ve Boston terrier bu listeye dahil olamayan ancak yaygın olarak bilinen Molosser türlerindendir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.