Büyük Fransız Mastiff Köpekleri

Ailenin koruyucusu
Büyük Fransız Mastiff Köpekleri

Son Güncelleme: 14 Aralık, 2018

Fransız Mastiff köpekleri bugün dünyada en iyi bilinen köpek cinslerinden biri. Ünlü sadakatleri ve sahiplerine adanmışlıkları onları her türden aile için ideal bir birey yapıyor. Bugün, bu harika köpeklerle ilgili biraz daha derin bilgilerden, karakteristik özelliklerinden ve onları diğerlerinden neyin ayrıştırdığından bahsedeceğiz.

Fransız Mastiff Köpekleri

Yaklaşık olarak son 200 yıldır Fransız Mastiff köpekleri popüler bir tür ve bu süreçte ticareti de çok yapıldı. Bu köpekler görkemli görünüşleri ve heybetleriyle benzersiz bir sakinliğe ve yüze sahip. Kesinlikle kalabalıklar arasında öne çıkıyorlar.

Fransız Mastiff köpekleri aslında çoğunlukla sığır sürülerini korumada kullanılan Mastiff ailesinden türemiş. Ancak, zaman içerisinde hayvan yetiştiricileri bu köpekleri avlanma için de eğitmişler.

Önceleri Fransız Mastiff köpek ailesinin Paris, Toulouse ve Bordeaux  olmak üzere, her birinin kendine özgü karakterleri olan üç alt türü varmış. Ancak şimdilerde sadece Bordeaux cinsi Fransız Mastiff köpekleri var, çünkü 19. YY’da Fransız şehri Bordeaux’da düzenlenen bir hayvan bakıcılığı fuarından sonra dünya çapında en çok yayılan tür bu olmuş.

Fiziksel Özellikleri

Bu türü diğerlerinden ayıran en önemli özelliği büyük kafaları, ki devasa vücutlarına göre bile dikkat çekiyor.

 • Kafalarının çapı genellikle göğüs genişlikleri kadar olur.
 • Yüzleri çok buruşuktur, bu bölgede cilt yapılarının gevşek olmasından dolayı (koruyucu olmaları sebebiyle gelişen bir özellik).
 • Çok kısa bir burunları ve belirgin derecede güçlü bir çene yapıları vardır. Alt çeneleri üst çenelerinden kısadır.
 • Yanakları alt çenelerine doğru sarkıktır.
 • Burunları küçük ve diğer köpek türlerine göre yüzlerinden daha yüksektedir.
 • Gözleri küçük ve yuvarlaktır.
 • Küçük ve başlarından uzakta sallanan, sarkık kulakları vardır.

Vücutları aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 • Erkek Fransız Mastiff köpekleri ortalama 52 kilo, dişileri ise ortalama 45 kilo civarındadır.
 • Boyları genellikle erkeklerde 60 santimetreye ve dişilerde 58 santimetreye ulaşır.
 • Son derece belirgin kasları vardır ve dinlenirken bile fark edilebilir.
 • Göğüsleri derin ve geniştir ve vücutları da aynı şekilde büyüktür.
 • Kısa ve güdük bir kuyrukları vardır, ayrıca kuyruk başlangıcı da çok kalındır.

Kısacası, Fransız Mastiff köpekleri avı yakalamak için tasarlanmış güçlü çeneleri ile, iyi bir avcı olarak kullanılan son derece kuvvetli köpeklerdir. Şimdilerde ise, istisnai olarak sürü hayvanlarını korumak için de kullanılsa da, bu köpekler çoğunlukla evi koruması için tercih ediliyor.

Fransız mastiff

Fransız Mastiff Köpeklerinin Mizaçları

Bu cins köpeklerin görünüşleri size korkunç geliyorsa sizleri suçlayamayız. Ama gerçek şu ki Fransız Mastiff köpekleri agresif değildir – hatta durum bunun tam tersidir. Bu köpekler sakin olup sahiplerine karşı da sevecendir, her ne kadar yabancıların önünde öyle görünmeseler de.

Son derece sevgi dolu köpekler olup çocuklarla da iyi anlaşırlar. Aslında, çok sosyal olup ve aile aktivitelerinde yer almayı severler. Ayrıca genellikle sessiz olup, nadiren sebepsiz yere havlarlar. Ve eğer gürültü yapıyorlarsa, bunun mutlaka bir hırsız veya başka türlü tehlikeler gibi bir sebebi vardır.

Kısacası, yabancıların önünde sakin ve ilgisiz görünseler de, aslında her şeye dikkat eder ve sahiplerinin güvenliğini sağlamaya çalışırlar. Bununla birlikte, diğer türler kadar kıskançlığa meyilli değillerdir.

Fransız Mastiff Köpeği Eğitimi

Erken yaşlardan itibaren Fransız Mastiff köpeklerine neyin doğru neyin yanlış davranış olduğu öğretilmelidir. Zeki ve kolay öğrenen köpeklerdir, ama eğitimlerini aksatabilecek inatçı bir karakterleri vardır.

En doğru yol, köpeğe doğru davranışları nazik ve sakin bir şekilde öğretmektir. Bununla birlikte, eğer daha önce hiç bir köpek eğitmediyseniz buna Alman kurdu gibi başka bir türle başlamanızı tavsiye ederiz.

Fransız Mastiff köpeklerinde görülebilen yaygın sağlık sorunları

Fransız Mastiff köpeklerinin büyük kafatası brakisefali denilen bir rahatsızlıktır. Bu cins köpekler kısa burunları sebebiyle solunum problemleri de yaşarlar. Ama umutsuzluğa kapılmayın; bu genellikle hafif bir sorundur. Ancak durum kötüleşirse, en kısa zamanda uzman bir veterinere götürmelisiniz.

Fransız Mastiff köpekleri genellikle uzun bir ömür sürerler, hatta bazıları 20 yıldan bile fazla yaşar. Bunun anlamı da, eklem ağrıları, kalça veya omuz diplejisi gibi yaşlılıkla ilgili sorunlar yaşamalarının onlar için normal olmasıdır.

Bu köpeklerde sıklıkla cilt problemleri de görülür. Örneğin yüzlerindeki sarkmış cilt katmanları nem ve mantar için ideal birer ortamdır. Bu yüzden Fransız Mastiff köpeği sahiplerine enfeksiyonlar ve uyuz oluşumunu önlemek için bu bölgeleri günlük olarak temizlemeleri şiddetle önerilir.

Son olarak, Fransız Mastiff köpeklerinde göz problemleri de görülebilir. Köpek sahiplerinin köpeklerini aylık olarak veterinere sağlık kontrolüne ve göz taramasına götürmesi bu yüzden iyi bir fikir. Bu tür köpeklerde görülebilecek diğer hastalıkları ise hipotiroid, epilepsi ve daha nadiren retinal atrofi şeklinde sıralayabiliriz.

Gördüğünüz gibi Fransız Mastiff köpekleri sahip olmak için ideal bir tür. Ancak, sadece zorlukları ve eğitimleri değil aynı zamanda bakımlarıyla da birlikte düşünülmeli. Maalesef, bu heybetli köpeklerin hayat boyu sürecek sağlık sorunları olması çok yaygın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.