Buruşuk Yüzlü Köpekler ve Farklı Cinsleri

Buruşuk bir surat bazıları için çirkin bir özellik olsa da sahipleri bu köpeklere bayılıyor.
Buruşuk Yüzlü Köpekler ve Farklı Cinsleri

Son Güncelleme: 05 Mart, 2019

Buruşuk yüzlü köpekler deyince, Shar Pei aklınıza gelebilir. Ne var ki , komik ve sevimli buruşuk yüzleri olan tek köpek cinsi bu değil. Bugünkü yazımızda bu hayvanların farklı cinsleri hakkında konuşacağız. Bazıları sizi şaşırtabilir.

Yüzleri en buruşuk olan köpekler

Buruşuk yüzlü köpekleri sevenler olduğu gibi sevmeyenler de var. Bunlar ya beğendiğiniz ya da beğenmediğiniz bir köpek türüdür. Biz onlara bayılıyoruz! Ya siz? Buruşuk yüzlerinin onları kucaklamak isteğini uyandırdığını nasıl inkâr edebilirsiniz?

Buruşuk yüzlü köpeklerin normal cilde sahip köpeklerden daha fazla bakım gerektirdiği de doğrudur. Ancak fedakarlığınıza değecektir. İşte en buruşuk yüzlü köpek ırklarından bazıları:

Buruşuk Yüzlü Köpekler

Shar Pei

Buruşuk yüzlü köpeklerin kralıdır Shar Pei cinsi. Listemize bundan daha iyi bir köpekle başlayamazdık.

Bu köpek ırkı – yukarıdaki resimde görebilirsiniz- Çin’den geliyor. Şimdilik buruşuk yüzünün kökenine dair bir açıklama yok ama dünyanın en tatlı, en güzel köpeklerinden biri.

Büyüdükçe kırışıklıklarını yitiriyor gibi görünseler de, yüzleri yavru oldukları zamanki gibi sevimli kalır. Bununla birlikte, başka hiçbir köpek türü bu cinsten daha fazla kırışıklığa sahip değildir.

Bordeaux Mastiff

Shar Pei ırkını listemize almamızın nedeni, vücutlarının her tarafında kırışık olması. Bununla birlikte, Bordeaux Mastiff’in de özellikle yüz çevresinde ve boynunda birçok kırışıklık vardır.

buruşuk yüzlü köpekler

Yavru iken bu kırışıklıklar daha belirgindir ve yetişkinliğe kalır. Bu köpekler büyük olmalarına ve sert gözükmelerine rağmen kırışıklıkları onlara yumuşak bir görünüm verir. Köpeğin doğasını mükemmel bir şekilde yansıtırlar, çünkü arkadaş canlısı, sakin ve nazik oldukları bilinmektedir.

Kan tazısı

Kan tazılarının kırışıklıkları, özellikle kulakları çok belirgin olduğu için pek çok kez fark edilmez. Bununla birlikte, boyunları, yüzleri, kulakları ve gövdeleri, onlara asil bir görünüm veren sarkık ve buruşuk bir ciltle kaplıdır.

kan tazıları

Sevimli görünümü, sakin ve arkadaş canlısı doğası nedeniyle, harika birer kurtarma veya terapi köpeği olabilirler.

Pug

Bundan daha sevimli bir köpek gördünüz mü hiç? Pug köpeklerinin en çok göze çarpan özellikleri küçük boyları, burnu ve şişkin gözleri olsa da, buruşuk derileri onları daha da çekici kılıyor.

pug köpekleri

Evcil hayvan olarak harika bir seçim çünkü şefkatli ve eğlenceliler. Bu köpekler çocuklarla da çok iyi geçinir. Ancak egzersiz yaparken onları yanınıza almak istiyorsanız, size yetişemeyebilir.

Fransız Bulldoğu

Son olarak, sırada Fransız Bulldoğu var. Bu sevimli cins onları gören herkesin dikkatini çekiyor. İlk fark edebileceğiniz şeyler yumuşak tenleriyle sivri kulaklı dolgun gövdeleri olsa da, yüzlerinin onlara çok özel bir görüntü veren sevimli kırışıklarla dolu olduğunu fark edebilirsiniz.

fransız buldoğu

Evcil hayvan olarak beslemek için ideal bir cins, çünkü çok neşeli ve eğlenceliler. Yavru köpekler gibi çok tatlılar. Ancak, küt burunları nefes problemlerine neden olabiliyor.

Listemizdeki buruşuk yüzlü köpekler ve özelliklerini nasıl buldunuz? Daha önce bu köpeklerden birini beslediniz mi? Yeni bir evcil hayvan edinmeyi düşünüyorsanız, hepsinde ortak olan bir şeyin olduğunu unutmayın: sakin ama neşeli doğaları.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.