Chihuahua’lar Neden Titrer?

Chihuahua’lar Neden Titrer?

Son Güncelleme: 15 Kasım, 2018

Chihuahua’lar küçük boyutları, sivri kulakları ve kuyruklarıyla bilinirler. Kendilerine has görünüşleri ve sevimlilikleriyle gören herkesi kendilerine hayran bırakırlar. Ancak dikkatleri çeken bir başka özellikleri daha var: Chihuahua’lar sürekli titrer.

Peki neden titrerler? Bu iyi bir şey mi? Kötü bir şey mi? Chihuahua’nız varsa ya da sahiplenmeyi düşünüyorsanız bu yazımızı faydalı bulacağınızı düşünüyoruz.

Chihuahua’lar titrer. Neden?

Chihuahua’ların neden titrediğini açıklamaya yönelik birden fazla sebep var ancak endişelenmeyin, hiçbiri tehlikeli değil. En yaygın nedenler şunlardır:

kucakta köpek

Düşük kan şekeri. Küçük vücutları ve hassas anatomileri nedeniyle Chihuahua’ların genelde kan şekeri değerleri düşük olur. Bu nedenle bazen biraz endişe verici olan titremeleri olur. Kaygılanmanıza gerek yok, birkaç dakika içinde geçecektir. Ancak bu titremeler çok sık veya şiddetli oluyorsa veterinerinizle konuşmanızda fayda var. Veteriner, şekerini düzenleyecek ilaçlar verecektir. Köpeğinize asla şeker vermeyin.

  • Heyecan. Bu köpek ırkı duygularını oldukça şiddetli yaşar. Ona yemek vermek, dışarı çıkarmak ya da oyun oynatmak üzere olduğunuzu anlarsalar çok heyecanlanıp titremeye başlayabilirler.
  • Korku. Köpeğinizi hayatının ilerleyen dönemlerinde sahiplendiyseniz ve ortada hiçbir neden yokken titriyorsa korkudan dolayı olabilir. Önceden kötü davranılmış ya da terk edilmiş olması neden sürekli korku halinde olduğunu açıklayabilir. Bunun tek çözümü; sevgi ve sabır. Biraz zaman alabilir ama güzel sözlerle sevgi göstererek korkusunun azalmasını sağlayabilirsiniz.
  • Soğuk. Chihuahua’ların vücut sıcaklıkları düşüktür. Bu nedenle biz sıcaklarken bile üşüyor olabilirler. Mesela, yaz aylarında dışarıda gezdikten sonra klimalı bir eve girerse, ani hava değişikliği titremesine neden olabilir.
  • Kaygı. Dediğimiz gibi Chihuahua’lar hislerini kuvvetli yaşarlar. Etraflarında değişik bir şey olmasa da nedensiz yere kaygılanabilirler. Bu durumlarda ağlayabilirler. Yapabileceğiniz en iyi şey hayvanınızı sevip sakince konuşmaktır.
  • Irk. Evet, Chihuahua’lar, Chihuahua oldukları için titrerler. Neden? Çünkü ufak vücutları ama kocaman karakterleri vardır. Bu koca karakter, o minik bedene sığmaz. Küçük bir alana son derece fazla enerjiyi sığdırmaya çalışıyorlar. O enerjiyi azaltmak için de bazen titrerler.
yavru köpek
  • Kulak ağrısı. Bunu fark etmeniz kolay olacaktır. Genelde normalde titremelerine ek olarak yaşanır ancak normalden daha şiddetlidir ve titreme sırasında başlarını ani şekilde sallayabilirler. Chihuahua’nızda bu tip hareketler görüyorsanız derhal veterinere gidin.
  • Enerji. Chihuahua’ların zayıf olmalarının sebebi metabolizmalarının hızlı olmasıdır. Bu hız nedeniyle bünyelerinde fazla enerji birikir ve titreme olarak ortaya çıkar. Bu durumu nasıl düzeltebiliriz? Oldukça kolay bir yöntemi var. Köpeğinize bol bol enerji atabileceği aktiviteler yaptırın. Bırakın dışarda istediği gibi koşsun. Titremelerin azaldığını fark edeceksiniz.

Gördüğünüz gibi Chihuahua’ların titremesinin bir sürü nedeni var ancak hepsi kolayca tespit edilebilir. Gözünüz köpeğinizde olsun. Normalden farklı davranırsa hemen veterinerinize gidin.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.