Köpeğinizin Kalbini Kırmayın

Köpeğinizin Kalbini Kırmayın
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Evinizde köpek besliyorsanız iyi niyetle olsa da yapmamanız gereken bazı şeyler var. Farkında olmadan küçük dostunuzu hayal kırıklığına uğratıp kalbini kırmamak için bazı eylemlerin ortasını bulmak ya da hiç yapmamak oldukça önemli.

Çağırınca Ödüllendirmek

Köpeğinize seslendiğinizde çoğunlukla hemen yanınıza gelir. Çağrılınca böyle cevap verdiğinde onu ödüllendirmek çok önemli. Bu ödül sadece köpeğinizi sevmekten ibaret olabilir. Köpeğinizi ödüllendirerek onun kalbini kırmamış olursunuz. Eğer ona seslenip sevmediğini bildiğiniz halde banyoya sokarsanız köpeğiniz çağırılmayı tatsız olaylarla eşleştirecektir. Asla çağırdıktan sonra yanınıza geldiğinde onu cezalandırmayın.

kraker yiyen köpek

Bağırmak

Köpeğiniz yavruyken evinize misafir geldiğinde heyecanlanıp üstlerinde atlaması oldukça normal. Böylesi bir davranışa izin vermeniz mümkün olmasa da bağırmanız pek doğru değildir. Yapılacak en iyi şey köpeğinizi görmezden gelip misafirlere de bu davranışa izin vermemelerini söylemeniz. Sakinleşene kadar onunla ilgilenmeyin.

Burnuna Vurmak

Bazı köpek sahiplerinin, yanlış bir harekette bulunduğunda köpeklerinin burnuna vurmak gibi hatalı bir alışkanlıkları var. Bu hareketlere örnek olarak köpeğin tuvaletini yanlış yere yapması verilebilir. Ancak burnuna vurarak köpeğin doğrusunu öğrenmesini sağlayamazsınız, sadece onu üzmüş olursunuz. Köpeğinize tuvalet eğitimi vermek için burnuna vurmak dışında birçok farklı yöntem var.

Tasmasını Çekmek

Köpeğinizin tasmasını çok çekmesine izin vermeyin ve siz de fazla çekmemeye çalışın. Köpeğin tasmasını çektiği durumlarda bir ağaç altında durun. Bir süre bekleyin ve dönüp size baktığında yürümeye devam edin. Bunu birkaç defa tekrarlamak, tasmasını her çektiğinde yürümeye ara verileceğini anlamasına yetecektir.

Tasmayı siz çok çekerseniz köpeğiniz fazlaca agresifleşebilir veya üzülüp kırılabilir.

Bir Yere Kapatmak

Köpeğiniz bir hata yaptığında onu kafese ya da odaya kapatmamalısınız. Bu yöntemden yararlı bir sonuç elde edemezsiniz ve köpeğiniz de doğrusunu öğrenmemiş olur. En doğrusu, köpeğinizi pozitif pekiştirme yöntemiyle eğitmektir.

Hayvanların onlara öğretilenleri benimsediklerini unutmayın. Köpeğiniz yanlış davranışından dolayı bir yere hapsedildiğini büyük ihtimalle anlamayacak ve bu nedenle de yöntem bir işe yaramayacaktır.

Gezdirmemek

Köpeklerin en sevdiği şeylerden biri her gün dışarıya çıkmaktır. Çoğu köpek bu an için bütün gün sabırsızlıkla bekler. Köpeklerin enerjilerini atmaları gerekir; bu yüzden onunla beraber yürüyüşe ya da koşuya çıkmak yapmanız gereken önemli aktivitelerden biridir.

Ceza olarak köpeğinizi dışarı çıkarmamak hem saçma hem de faydasızdır. Davranış problemi yaşayan hayvanların çoğunda sorun, enerjilerini yeterince harcayamamalarıdır. Bu nedenle vücuttaki adrenalini atmak için köpeklerin dışarı çıkmaya ihtiyacı vardır.

Çiğnemeyi Cezalandırmak

Ayakkabı çiğneyen köpek

Özellikle yavruyken, köpeklerde kontrol edemedikleri bir çiğneme isteği olur. Çiğnemek onlar için bir ihtiyaçtır ve bunun için asla cezalandırılmamalılar.

Bu soruna en iyi çözüm, çiğneme oyuncakları almak ve çiğnenmemesi gereken şeyleri de onların erişemeyeceği yerlere koymaktır. Böylece dikkatleri, ulaşabilecekleri oyuncaklar üstünde toplanacaktır.

Verdiğiniz Sözden Dönmek

Hayvanınızın size tamamen güvenmesini istiyorsanız verdiğiniz sözden dönmeyin veya söylediğiniz şeyi geri almayın. Mesela “Haydi gidelim!” onun için dışarı çıkmanın bir işaretiyse bu cümleyi söyledikten sonra onu çıkarmaktan vazgeçmemelisiniz. Hayal kırıklığı yaşamasının yanı sıra uzun vadede size güvenini de yitirecektir.

Ödül maması için de aynı durum geçerli. Köpeğinize ödül mamasını gösterdikten sonra vermekten vazgeçmeyin ya da yarım saat beklettikten sonra vermeyin. Böylesi davranışlar köpeğin daha güvensiz ve çekingen olmasına yol açıp sosyalliğini azaltır.

Verdiğiniz “sözleri” tutmanız son derece önemli.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.