Calico Kedileri

Calico Kedileri

Son Güncelleme: 17 Eylül, 2018

Dişi calico kedilerinin yüzde 99.9’unun eşsiz üç renkli tüyü vardır: Beyaz, turuncu ve siyah. Tüylerinin rastgele desenleri vardır ve bu kediler farklı tonlarda renklere sahip olan kedilerden doğmuş olabilirler. Bu kedilerle ilgili daha fazla şey öğrenmek için makalemizi okumaya devam edin.

Calico Kedileri: Bilinmesi Gerekenler

İster inanın, ister inanmayın, üç rengi olan bu kedilerin sadece üç bininden bir tanesi erkek ve sadece on bin kediden bir tanesi üremeye elverişli oluyor.  Bunun anlamı, neredeyse hemen hemen hepsi dişi kedilerden oluşuyor ve iki adet X kromozomu olan hücrelere sahip oluyorlar demektir. Kedilerin tüylerinin turuncu olmasına sebep olan gen, X kromozomunda bulunan bir gendir. Bir kedinin siyah ve beyaz benekleri olmasının tek yolu iki adet X kromozomuna sahip olmasından geçer (dişi kediler için geçerlidir).

Ancak üç farklı renkte tüy olmasını sağlayan X kromozomu, annelerinden ya da babalarından gelir (erkeklerin XY kromozomu vardır). Turuncu ve siyah renkler X kromozomunda, beyaz renk ise S geninde olup, belirli bölgelerde daha açık ya da daha koyu olmak üzere değişkenlik gösterebilir.

Dişi kediler iki adet X kromozomuna sahiptirler, böylece siyah ve turuncu renkleri kendilerinden sonra gelen nesle aktarabilirler. Yalnızca bir adet X kromozomu olan erkek kediler ise, siyah ya da turuncu rengi yavrularına geçirebilirler; ancak asla iki rengi birden geçiremezler. Ayrıca, Y kromozomunun hiçbir spesifik renk ile bir bağlantısı olmadığından ve sadece cinsiyeti belirlemekten sorumlu olduğundan bahsetmekte fayda vardır.

Genler baskın ya da çekinik (baskın gen varken saklanan genler) olabilir. Calico kedilerinin durumunda ise, turuncu baskın bir gendir ve turuncu rengin çekinik bir gen olması, bir renk “kombinasyonuna” sebep olabilir.

Bir Calico Kedisi Hangi Durumlarda Erkek Olabilir?

Bu çok nadir olan bir durumdur ve koşullar şu şekildedir:

  • Genetik bozukluk: İkiden fazla cinsiyet kromozomunun var olması. Eğer kedi XXY kromozomlarına sahipse, bu kedinin üç farklı renkte tüyleri olacaktır; ancak aynı zamanda bu kedi kısır olacaktır.
  • Somatik mutasyon: Turuncu bir erkek kedinin, insanların vücudunda bulunan benlere benzeyen siyah noktaları varsa, sebebi bu mutasyondur.
  • Kimerizm: Yumurtaların farklı spermlerle üremesi sonucu ortaya çıkan kedilerde görülen durum.
  • Hermafroditizm (İki cinslilik): Fetüs gelişimi sırasında hormonal dengesizlik yaşayan dişi kedilerin yavrularında görülen durum.

Calico kedilerinde, kedilerin sadece kısır olmasına değil, aynı zamanda da, genital bölgelerin deforme olması, beyin hasarı ya da organ yetmezliği gibi pek çok sağlık problemi yaşamasına da sebep olan klinefelter sendromu olduğunu unutmamanız gerekir. Bu kediler genelde çok uzun yaşamazlar. Ve eğer yaşarlarsa da, çok iyi bir bakıma ve tedaviye ihtiyaç duyarlar.

calico kedisi

Bu Kediler ile İlgili Efsaneler

Bu kedilerin tüylerinin eşsiz olması sebebiyle – eski çağlardan beri (antik Mısır‘da, üç renkli kedilerle ilgili kalıntılar bulunmaktadır) – bazı insanlar, calico kedilerinin sihirli güçleri olduğuna inanıyordu. Örneğin, Japon denizcileri kendilerini fırtınalardan korumak ve hayaletleri korkutup kaçırmak için gemilerinde bu kedilerden mutlaka bir tane bulunduruyorlardı.

Bu üç renkli kedilerle ilgili başlıca efsane, 1100 yılında, sürekli yanlış anlaşılmaların ve anlaşmazlıkların olduğu Tibet manastırlarında ortaya çıkmıştır. O dönemde Tibet’te herkes çok rahatsız bir yaşam sürüyordu; çünkü insanlar birlikte bir uyum içerisinde yaşayamıyorlardı.

En önemli tapınaklara rahiplik yapan üç kişi, bu problemi çözmek için bilgelik ve aydınlanma arayışı amacıyla oruç tutmaya başladılar.  Ertesi gün, manastırın kapısında üç yavrusuyla birlikte üç renkli bir kedi ortaya çıktı. Bu üç yavru da kendisi gibi dişi calico kedileriydi. Rahipler bunun gökten gelen bir işaret olduğuna ve insanlara sahip çıkmak için gönderildiğine inandılar.

Bir sonraki toplantı sırasında, rahipler kedilerin renklerinin birer sembol olduğu sonucuna vardılar. Bu sonuca göre beyaz ve siyah renkler Yin ve Yang’ı (karşıt kuvvetler), turuncu ise yeryüzünü, dünyayı temsil ediyordu. Böylece, insanlar birbirleri arasındaki farklılıkların üstesinden gelmek, onları kabullenmek zorunda kaldılar. Ayrıca yeni doğmuş yavrular da başka bir şeyi simgeliyordu: Onlar, yeni olan her şeyi, değişimi ve birliği temsil ediyorlardı.

İrlandalı insanlar ise, eğer bir siğiliniz varsa ve Mart ayı boyunca bir calico kedisinin kuyruğunu severseniz, bu siğilin dakikalar içerisinde düşeceğine inanıyorlar.

Aynı şekilde, Japonya’nın ünlü “Şans Kedisi” ya da Maneki Neko da bir calico kedisinden esinlenerek sembolize edilmiştir. İnsanlar genellikle Maneki Neko’yu iyi şans getirmesi için evlerine ya da dükkanlarına koyarlar.  Bu minik kedi heykelinin bir patisi yukarı doğrudur ve bir aşağı bir yukarı el sallıyormuş gibi sallanır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.