İşte Karşınızda Etkileyici Mavi Rus Kedisi

İşte Karşınızda Etkileyici Mavi Rus Kedisi
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Dünyanın en ünlü ve beğenilen ırklarından biri olan Mavi Rus kedisi, insanları kendine aşık ediyor. Popülerliğini, olağanüstü fiziksel güzelliğinden ve büyüleyici kişiliğinden alıyor.

Mavi Rus kedisinin kökeni

Mavi Rus kedisinin, aslen Rusya‘nın kuzeyindeki Arkhangelsk Adalarından geldiğini biliyoruz (bu yüzden bazen Arkhangelsk kedisi de denir) ancak detayları tamamen bilinmiyor. Uzmanlar ve araştırmacılar, Mavi Rus kedisini bilinen en eski doğal kedi ırklarından biri olarak görüyorlar.

Kanıt ve belgelerin yokluğunda, bu evcilleştirilmiş kedinin kökenine dair bildiklerimizin büyük bir kısmı hayal gücünden ibarettir.

mavi rus kedisi

Bazıları Mavi Rus kedilerinin eski Rus çarlarına eşlik eden kedilerden türediğini iddia ediyor. Bazıları ise,  ceket kol ve yaka süslemelerinde kullanılmak üzere Mavi Rus kedilerinin göz alıcı, ipeksi kürkleri için gelişigüzel avlandığını söylüyor.

Kesin olan tek şey, Mavi Rus kedisinin 1860’lı yıllarda ilk defa Rusya’dan ticari gemiler ile aristokrasinin onları hızla benimsediği İngiltere’ye götürülmesidir. Şu anda, bu soylu tarihi nedeniyle Mavi Rus kedileri güzellik yarışmalarına katılan en popüler ırklardan biridir.

Genel karakteristik özellikleri

Mavi Rus kedileri eşsiz tüylerinden dolayı diğer kedi ırklarından ayrılırlar. Hafif gümüşi yansımaları olan mavimsi gri renginde, kısa ve kaliteli tüyleri vardır.

Çok yaygın olmamasına rağmen, bazı kedilerin tüyleri birazcık uzun olabilir. Mavi Rus kedisinin tüyleri iki katlı olduğu için özel bir dokuya sahiptirler. Kısacası, okşaması güzel kedilerdir.

Mavi Rus kedilerinin başka dikkat çekici özelliklerinden bir tanesi de geniş, yeşil ve badem şeklindeki gözleridir. Yüz hatları mükemmel orantıya sahiptir. Kısa burunları ve belirgin bıyıkları ideal boyutlardadır. Sanki hep gülümsüyorlarmış gibi ağızlarının köşeleri hafif yukarı kalkıktır. Mavi Rus kedilerinin kulakları uzun ve sivridir.

Mavi Rus kedileri ortalama boyutlardadır. Erkekleri 3.5 ve 5 Kg arasında değişirken, dişilerin ağırlığı 2.5 ve 4kg arası değişmektedir. İskelet yapıları incedir, ancak sağlam ve güçlü bir gövdeye sahipler.

Evcil hayvan olarak Mavi Rus kedisi

Mavi Rus kedilerinin tatlı, nazik, sevgi dolu kişiliklerinin yanı sıra oldukça zeki olmaları da bu cinsin popüler olmasının diğer sebeplerinden. Mavi Rus kedileri okşanmaktan hoşlanırlar, bu yüzden sahipleri kedilerine doya doya sarılabilirler. 

Oyuncudurlar. Buna ek olarak çocuklarla, diğer kedilerle ve hatta köpeklerle iyi anlaşırlar. Çoğu kediler gibi yabancılardan çekinebilirler. Mavi Rus kedileri ev kurallarını hızlı bir şekilde öğrenirler. Ailelerine oldukça sadıktırlar ve bunu göstermekten çekinmezler. Kişiliğinin bir başka parçası da, insanların sürekli dostluğundan zevk alsalar da, uzun süreler boyunca tek başlarına iyi idare etmesidir.

Mavi Rus kedilerinin dayanamadığı iki şey vardır: düzenlerinin değişmesi ve hijyen eksikliği. Bu ırk, kendi programlarına uymakta dediğim dedik ve inatçıdır. Mavi Rus kedileri her zaman aynı saatte mamalarını yemelidirler. Evlerini ve çevrelerini keşfetmek isterler.

Günlük programlarındaki herhangi bir değişiklik onları kızdırır. Ancak, en büyük sorun ev taşımak olur. Bu yüzden, bu ırk sürekli taşınmak zorunda kalan aileler için uygun değildir.

uyuyan mavi rus kedisi

Konu hijyene geldiğinde, Mavi Rus kedileri kum kaplarının temizliği konusundaki en titiz ırklardan birisidir. Sahiplerinin, kum kaplarını her gün değiştirmesi gerekir. Aksi takdirde, kum kabının yanına işeyerek veya ufak sürprizler bırakarak misilleme yapabilirler.

Sağlık ve bakım

Safkan ırk olduklarından dolayı, Mavi Rus kedileri en sağlıklı kedi ırklarından birisidir. Bilinen bir genetik problemleri ya da hastalık eğilimleri yoktur. Aslında, Mavi Rus kedilerinin yaşam süreleri diğer türlere kıyasla oldukça uzundur çünkü genelde yaşları 15 yılı geçmektedir.

Benzer olarak, diğer ırklara kıyasla Mavi Rus kedileri çok tüy dökmezler. Ayrıca özel olarak tüylerinin taranmasına da gerek yoktur. Mobilyalarının %100 tüysüz kalmasını isteyenlerin, Mavi Rus kedilerini haftada bir kez fırçalamaları yeterlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.