Karşınızda İnternetin Down Sendromlu Kedisi: Monty

Karşınızda İnternetin Down Sendromlu Kedisi: Monty

Son Güncelleme: 08 Mayıs, 2018

Bu, onu sosyal medyada ünlü hâle getiren, kromozomlarındaki anormallik yüzünden eşsiz bir yüzle doğan down sendromlu kedi Monty’nin hikayesidir. Bu kedicik, sahipleri Michael Bjorn ve Mikala Klein ve iki diğer kediyle birlikte Danimarka’da mutlu mesut yaşamaktadır. Bu yazıda, hayatına dair bazı ayrıntıları ele alacağız.

Monty’nin Michael ve Mikala ile tanışması nasıl oldu?

Michael ve Mikala’nın kedileri sevdikleri aşikar. Evde çoktan iki kedileri olmasına rağmen, bir tane daha edinmeye karar verdiler. Çeşitli barınakların internet sitelerini inceleyerek, yeni bir yuva verecekleri o kediciği aradılar.

down sendromlu kedi

Çok geçmeden, çok tatlı olduğunu düşündükleri ancak hüzünlü gözlere sahip, bu üç yaşındaki kedinin fotoğrafıyla karşılaşırlar. Ve onda karar kılırlar.

Hayvan ile bağ kurmaları çok sürmedi. Adeta birbirlerini seçmiş gibiydiler. Daha sonra, ona Monty adını vermekte karar kıldılar çünkü kedi, onlara Brian’ın Hayatı’nın film müziği olan, İngiliz grubu Monty Python’a ait  “Always Look on the Bright Side of Life” şarkısını anımsatmıştı.

Anormal kromozomla doğan kedi Monty ile tanışın. Özgün görünüşü internet kullanıcılarını ve onu bizzat tanıyan herkesi etkisi altına alıyor. Aslında, kendisi onaylı bir internet fenomeni diyebiliriz. Facebook’ta 183.000’den ve Instagram’da 65.000’den fazla takipçisi var.

Down sendromlu kedi Monty

Monty, doğuştan anormal kromozoma sahip olduğu için burnundaki bir kemiği eksik, bu da ona internet kullanıcılarının aşık olduğu o eşsiz yüz hatlarını bahşediyor. Kedimiz, normalden daha fazla hapşırmasına sebep olan solunum sorunlarından da muzdarip.

Ek olarak, bu kedicik çok derin uyuduğu zaman, bazen idrar kaçırıyor. İlk olarak, sahipleri bunun bölge işaretlemekle ilgili olduğunu düşünmüşler. Üzülerek, hiç kedisi olmayan başka bir aileye vermekte karar kılmışlar.

Ancak, ondan bir türlü vazgeçememişler. Daha sonrasında, bu kaçırma sorununun, bazı kişilerin insanlardaki Down sendromuna benzettiği kromozom anormalliğine bağlı olarak geliştiğini keşfetmişler.

Onun dışında, Monty normal ve mutlu bir yaşam süren, kocaman bir kişiliğe sahip bir kedidir.  Kendisi sosyal, yumuşacık ve oyunbazdır. Dahası, kendisi bir ünlü! Küçük kusuru onu hiç de rahatsız etmiyor gibi gözüküyor.

İnternetin ünlü kedisi oldu

Bu çift, fiziksel özelliklerin önemli olmadığını ve günün sonunda, hepimizin bazı anormalliklere sahip olduğunu, sadece bazılarınınkinin daha göze çarptığı konusunda farkındalık yaratmak için Monty’nin eşsiz resmini yayınladılar.

Bu kedi internette tam bir sansasyon yarattı. Bu makale yazıldığı zamanda, Facebook’ta 183.000’den ve Instagram’da 65.000’dan fazla takipçisi vardı.

Ayrıca, kendine ait marka kıyafet, takı, el çantası ve diğer aksesuarlara sahip. Bu ürünlerin satışından elde edilenler, Monty’nin yaşadığı yerdeki barınağa bağışlanıyor. Monty, hem internet kullanıcılarını hem de şahsen onu tanıyanları kendine aşık etti.

down sendromlu kedi

Hayata iyi yönden bakmak

Down sendromu sadece insanlara has bir hastalık olsa da, hayvanların da sahip olduğu farklı türde sendromlar, anormallikler ve kromozomik hastalıklar mevcut.

Hayvanların genetik sıralamaları insanlarınkine benzediği için, bazen bilişsel ve psikolojik zorluklara yol açan ya da karakteristik durumu ifade eden anatomik değişikliklere sebep olan trizomiye (fazladan kromozom) yakalanabilirler.

Her ne olursa olsun, bir insanın, bir kedinin ya da bir köpeğin görünüşü ne kadar farklı olursa olsun, önemli olan hayata iyi yönden bakmaktır. Down sendromlu Monty ise bunun iyi bir örneği.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.