Broholmer: Arkadaş Canlısı Bir Molosser Irkı

14 Aralık 2019
Arkadaş canlısı bir köpek ırkı olan Broholmer hakkında neler biliorsunuz?

Broholmer ırkı aslen Danimarka kökenlidir ve genellikle bu bölgenin ötesinde bilinmez. Broholmer ırkının nesli yirminci yüzyılda tükenmek üzereydi, ancak bu cinsi seven bir grup insan kendisini onu geri getirmeye adadı. Neyse ki, o kadar popüler olmasa da bu cins, bir geri dönüş yaptı. Aşağıda, Broholmer köpekleri hakkında her şeyi bulabilirsiniz.

Broholmer köpeklerinin kökenleri

Bu cinsin çok eski olduğunu gösteren belgeler vardır. Orta Çağ’dan geriye kadar uzanan Broholmer köpeklerinin kayıtları var, ancak bu cins onuncu yüzyılda, adını aldığı Broholm Kontu sayesinde çok yaygınlaştı.

Başlangıçta, bu cins geyik avı konusunda uzmanlaşmıştı, ancak evler ve çiftlikler için bir bekçi köpeği haline geldi.

II. Dünya Savaşı sırasında, bu cins yok oluşun eşiğindeydi, ancak bazı yetiştiriciler 1970’lerde geri dönmesine yardımcı oldu. Bu nedenle, yetiştiriciler bu cins için sağlıklı ve örnek köpekler olan yeni köpekleri kayıt altına almaktan oluşan bir standart oluşturdular.

ayakta duran broholmer
Kaynak: Pleple2000

FCI, Broholmer köpeklerini ikinci grupta sınıflandırdı: molossoid, buldog tipi. Günümüzde evcil hayvanlar ve bekçi köpekleri olarak kullanılmaktadırlar.

Broholmer köpeklerinin fiziksel özellikleri

Broholmer köpekleri büyük köpeklerdir. Boyları kadar 55 ila 70 cm arasında olabilirler ve yetişkinler erkekler dişilerden biraz daha büyük olacak şekilde 45 ila 60 kg ağırlığındadırlar.

Buldoglara benzer bir görünümleri vardır. Başları geniş ve karedir ve burunları kafatası ile aynı uzunlukta olmalıdır. Bu köpeklerin boyunları geniştir ve bazı kısımlarında cildi gevşek olabilir.

Dudakları da biraz sarkmalı ve orta boyutlu, üçgen, katlanmış kulaklara sahip olmalıdır. Güçlü ve sert bir yapıya sahiptirler ve arka bacaklarında büyük kaslar öne çıkmalıdır. Göğüsleri geniş ve derin, kuyrukları uzundur ve dinlenirken kılıç gibi bir görünümü olur.

Öte yandan, kürkleri kısa ve kaba olmaları ile karakterizedir. Sarı tondadır, yüzünde ve burun üzerinde siyah bir maske ile altın-kırmızı tonlar vardır. Ayrıca, göğsünde, pençelerinde ve kuyruğun ucunda beyaz lekeler olabilir.

Kişiliği

Bu cins karakter olarak sakin olma ve kendinden emin olma eğilimindedir. Ancak, hem fiziksel hem de zihinsel antrenmana ihtiyaç duyan güçlü köpeklerdir. Genelde arkadaş canlısıdır ama hevesli değildir. İyi bekçi köpekleri oldukları için yabancılardan şüphelenebilirler. Yabancılarla veya diğer köpeklerle karşı bölgeci davranabilirler, ancak her zaman insan ailelerinin etrafında arkadaş canlısı olurlar.

köpek profilden fotoğraf
Kaynak: Pleple2000

Hemen hemen her büyük köpekte olduğu gibi, sakin bir ortamda yaşamayı ve rahatlamayı severler. Uygun miktarda egzersiz yapmak için evden çıkmaları şartıyla, evlerin içinde veya dairelerde yaşamaya uygun bir kişilikleri vardır. Bu nedenle, bu köpekler günde üç kez iyi yürüyüşler yapabilirlerse bir evde yaşayabilirler.

Bu cins yetiştirmenin zor olabileceği unutulmamalıdır. Bu akıllı olmayan bir cins değildir, ama olumlu pekiştirme ve sabırla eğitilmeleri gerekir. Büyük köpeklerle ilgili tecrübesi olan sabırlı bir kişi tarafından eğitiliyorsa, şaşırtıcı sonuçlar verebilir.

Bakımı ve sağlığı

Bu cinsi belirli hastalıklara maruz kalma olasılığını yüksek olarak ilişkilendiren bir çalışma yoktur. Bununla birlikte, bu kadar büyük olmaları, onları 35 kg’ın üzerindeki köpeklerin genellikle yaşadığı bazı sağlık sorunlarına açık hale getirir.

Veteriner ziyaretleri sırasında eklemlerinin sağlığını kontrol etmelisiniz, çünkü kalça ve dirsek displazisine eğilimlidirler. Bu köpeğe genç yaştan itibaren, özellikle de kemikleri için iyi olan özel bir diyet sağlamak iyi bir fikirdir.

Aynı zamanda, bu cins kalp sorunlarına eğilimlidir. Diğer büyük köpekler gibi, sağlıklı olduklarından emin olmak için veteriner hekime düzenli aralıklarla gitmelisiniz.

Kürklerinin bakımı ile ilgili olarak, bu cins sürekli kalıplanan kısa ve sert tüylere sahiptir. Tüy dökme mevsimlerinde (ilkbahar ve sonbahar) düzenli olarak taranmaları gerekir.

Sonuç olarak, Broholmer ırkının buldogu andıran molosser köpekleri olduğunu ve bir dairede yaşayabilecek kadar arkadaş canlısı ve sakin olmalarına rağmen, büyüklüklerinden dolayı evde yeterli alan bulunduğundan emin olmalısınız.

Günde birkaç defa yürüyüşe çıkmaya ihtiyaçları olacağını unutmayın, bu yüzden yeriniz ve zamanınız varsa, Broholmer’ınız eviniz için ideal bir bekçi köpeği ve sakin bir arkadaştır.

Resimlerin kaynağı: Ivarr ve Pleple2000