Neden Köpekler Dudaklarını Yalar?

Köpekler beden dilleriyle iletişim kurarlar. Köpeğinizin neden dudaklarını yaladığını hiç merak ettiniz mi? Endişe ile ilgili birçok işaret olabilir.
Neden Köpekler Dudaklarını Yalar?
Luz Eduviges Thomas-Romero

Yazan ve doğrulayan biyokimya Luz Eduviges Thomas-Romero.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpekler neden dudaklarını yalar hiç düşündünüz mü? Eğer bir köpeğin bu hareketi yaptığını gördüyseniz, bir şeyler yediğini ya da ağzının sulandığını düşünebilirsiniz. Ancak, ya yemek ile ilgili değilse?

Neden köpekler dudaklarını yalar?

Yiyecek beklentisi

Köpeklerin dudaklarını yalamalarının en belirgin sebebi yiyecek beklentisidir. Bu beklenti hissi aynı zamanda, ağızlarında salyanın birikmesine de neden olmaktadır.

salyası akan köpek

İnsanlar da lezzetli bir yiyecek beklentisine girdiklerinde aynı hareketi yaparlar.

Sakinlik işareti

Profesyonellere göre, bir köpek hızlıca dudaklarını yalayıp sonra dilini içeri çektiği zaman genelde sakin olduklarına işaret eder. Köpek eğitmenleri buna ve benzer davranışlara “sakinleştirici işaretler” demektedir.

Köpekler strese girdiklerinde ya da etraflarında olan bir şeyden dolayı rahatsızlık duyduklarında da dudaklarını yalarlar. Eğer tehdit edici bir durumla karşı karşıyaysa, karşı tarafı sakinleştirmek için de bu hareketi yapabilirler.

Bu durumun açık örneğini her yaramazlık yaptığında cezalandırılan köpeklerde de görebilirsiniz. Bu durumda, köpek, sahibini tehdit olarak görmektedir. Bu durumda da köpek dudaklarını yalayarak ve gözlerini kaçırarak sakinleştirici işaretler yollamaktadır.

Köpekler korkudan dudaklarını yalarlar

Korkmuş bir köpek dudaklarını yalayabilir. Kafası karıştığında ya da hayal kırıklığına uğradığında bir köpek esneyebilir ve dudaklarını yalayabilir. Köpeklerini eğiten birçok köpek sahibi, bir konuyu anlamayan köpeklerin bu hareketi sık sık yaptığını belirtmektedir.

Mide bulantısı, acı ya da diş problemi

Köpeklerin dudaklarını yalamalarının bir başka nedeni, sağlık durumundan kaynaklanabilir. Mide bulantısı, ağız problemi ya da ağızdaki herhangi bir acı da bu duruma neden olabilir.

Bu yüzden, eğer köpeğiniz dudaklarını yalıyorsa ya da normalden daha fazla salya akıtıyorsa, veterinere götürün. Aşırı yalamaya sebep olabilecek herhangi bir ciddi hastalığın ihtimalini ortadan kaldırmanız gerekir.

neden köpekler dudaklarını yalar

Bu durum söz konusu olduğunda başka hastalık belirtilerini arayın ve köpeğinizi yakından takip edin. Daha ciddi bir fiziksel ya da sindirim sorunu yaşıyor olabilir.

Neden köpekler dudaklarını yalar: endişe

Sahipleri yarım saat, iki saat ve dört saat ortadan kaybolduğunda köpeklerin nasıl davrandığını gösteren bazı araştırmalar yapılmıştır. Araştırmacılar ayrılık süresi arttığında, geri dönen sahipleri karşısında köpeklerin dudaklarını daha çok yaladıkları ve vücutlarını salladıklarını gözlemlemişlerdir.

Eğer köpeğiniz veterinerde dudaklarını sürekli yalıyorsa ya da başka bir yerde endişeleniyorsa, dikkatini olumlu bir şekilde dağıtmaya çalışın. Örneğin, bir komut verebilir ve komuta uyduğunda ödüllendirebilirsiniz.

Köpeğiniz rahat değilken köpeğinizi teselli etmeye çalışmayın. Kulağa biraz acımasızca gelse de, endişeli bir köpeği teselli etmeniz onun daha çok korkmasına ve endişelenmesine sebep olacaktır.

Son olarak, köpeklerin dudaklarını yalamaları, sürü zamanlarından kalma sessiz bir iletişim şeklidir. 

Neden köpekler dudaklarını yalar: sakinleşme

Köpekler iletişim kurmak ve kendi aralarında çatışmalardan kaçınmak için sakinleştirici işaretler geliştirirler. Tam sayılarını bilmiyoruz ancak köpeklerin 30 farklı işareti olduğunu tahmin ediyoruz. Köpekler bunları hem insanlarla hem de köpeklerle olan iletişimlerinde kullanmaktadırlar.

Köpeğinizin nasıl ve ne zaman dudaklarını yaladığını kontrol edin. Sebebini öğrenmeniz endişeli mi yoksa stresli mi olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır. Sonuçta her köpek farklıdır, bu yüzden köpeğinizle biraz vakit geçirmeniz gerekmektedir. Nihayetinde köpeğinizin ne demek istediğini kolayca anlayabilmeniz gerekir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Firnkes, A., Bartels, A., Bidoli, E., & Erhard, M. (2017). Appeasement signals used by dogs during dog–human communication. Journal of Veterinary Behavior, 19, 35-44.
  • Siniscalchi, M., d’Ingeo, S., Minunno, M., & Quaranta, A. (2018). Communication in dogs. Animals, 8(8), 131.
  • Bueno, R. Á. (2018). Etología canina: Guía básica sobre el comportamiento del perro. Veterinaria.
  • Ruíz Ferro, C., & Cantor Muñoz, P. (2019). ¿Cómo hablar perro?: perro negro, diseño animal. Repositorio de tesis de la Universidad de Bogotá Jorge Tadeo Lozano

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.