Koruyucu Köpekler: Köpeğiniz Kötü Niyetli Birinin Kokusunu Alabilir Mi?

Koruyucu Köpekler: Köpeğiniz Kötü Niyetli Birinin Kokusunu Alabilir Mi?

Son Güncelleme: 13 Ekim, 2018

Köpeklerin bir insanın en iyi arkadaşı olduğunu söylerler ve bu genellikle doğrudur. Köpeklerle bir kez bir ilişki kurduktan sonra, her zaman yanınızda kalacak olan ve sizin için kendini feda etmeye istekli birine sahip olmuş olacaksınız. Bu nedenle, köpeklerin sizi kötü niyetli insanlardan koruyabileceğine inanmak çok da zor değildir. Bu içgüdü kıskançlık değil, sadece bir hayvanın verebileceği saf bir sevgi eylemidir. Aşağıdakileri okumaya devam edin:

Köpekler Arkadaşlarının ve Yabancıların Taşıdıkları Niyetleri Tespit Edebilir

eğitim gören köpek

Sevgili dört ayaklı arkadaşınız sizi her türlü tehlikeden korur. Eğer buna inanmak için daha fazla şeye ihtiyacınız varsa, Current Biology (Türkçe’si Güncel Biyoloji) dergisi tarafından yayınlanan yeni bir araştırmayı da göz önünde bulundurmalısınız. Bilim adamlarına göre, köpekler insanların bazı eylemlerini tahmin etme yeteneğine sahiptir.

Bu çalışma, köpeklerin, onlarla göz teması kurduktan sonra birini (sahibi ya da başkası) bir odanın etrafında takip etmeye başlamasının daha olası olduğunu göstermektedir.  Aynı “yetenek”, altı ay ile konuşmaya başladıkları yaş aralığında olan bebeklerde de bulunur.

Köpekler, insanların verdiği sinyallere ve ipuçlarına duyarlı hayvanlardır. Bunun sebebi ise, insanlar ve köpeklerin farklı dilleri olduğu için, aynı dili konuşmayan türler arasında etkili bir iletişim aracı oluşturabilmek adına, insanların köpekleri bu şekilde evcilleştirmiş olmalarıdır.

Peki o halde, köpekler kendilerini nasıl ifade edebilir? Yüz ifadeleri ile. Her ne kadar köpekler ilk önce koyun sürüsü gütmeye ve avcılığa yardım ettilerse de, daha sonraları bizlerin evimizde beslediğimiz evcil hayvanlar haline geldiler. Bu nedenle, köpeklerimizin bu ilk başta sahip oldukları ​​özellikleri hala mevcuttur.

Learning and Behavior (Türkçe’si Öğrenme ve Davranış) dergisinin yayınladığı daha önce yapılmış olan bir çalışma, evcil köpeklerin, eğer bir insan köpeğe bakıyorsa, o kişiden yemek almak için ona yalvardığını; ancak köpeğe hiç dikkat etmeyen biri olduğu zaman, onlardan yemek alabilmek için ısrar etmediklerini belirtmiştir. Köpekler 165 kelimeye kadar kelime anlamlarını öğrenebilirler . Ki bu sayı, iki yaşındaki bir çocuğun öğrenebileceği kelime sayısı ile yaklaşık olarak aynıdır. 

Daha önce yapılmış olan başka bir test ise iki köpek grubunun davranışlarını karşılaştırdı. İlk grupta bir kişi göz teması kurarak, köpeklere “Merhaba” diyor.  İkinci grupta ise, selamlamayı yapan kişi köpeklerle göz teması kurmuyordu.  Sonuç olarak ikinci grupta bulunan köpeklerin insanlara daha az ilgi gösterdiği anlaşılmış oldu.

Köpekler Güvenilmez Olan Kişileri Tespit Edebilir

Bunu her zaman fark etmeyebilirsiniz; ama köpeklerin harika sezgileri vardır ve onlar aynı zamanda çok zeki yaratıklardır. Bu hayvanlar insanların daha az dikkat gösterme ihtimali olan şeylerin de bilincinde olurlar. Sizin ne zaman mutlu, ne zaman kızgın olduğunuzu ve hatta ne zaman kıskançlık duyduğunuzu dahi anlayabilirler.

Ayrıca, bir insan tamamen güvenilir biri gibi durmuyorsa, bunun farkına varma yetileri de vardır.  Böyle bir durumda, köpek kendisine güven vermeyen o kişinin talimatlarına kesinlikle uymaz; ancak yine de (şüpheli bir eylem durumunda onlardan bir adım önde olmak için) bu insanları çok dikkatli bir şekilde takip eder.

Animal Cognition (Türkçe’si Hayvan Bilişi), Japonya’da bulunan Kyoto Üniversitesi’nde gerçekleştirilmiş bir deney yayınladı. Bu deneyin bize gösterdiği şey ise, eğer köpeğin karşısındaki kişi güvenilir biri ise, köpeklerin bunu fark edebiliyor olması oldu. Bu çalışmayı 34 köpek üzerinde gerçekleştirdiler.

Köpekler, aşağıdaki nesnelerin gösterildiği üç farklı duruma dahil edildiler. Bu durumlarda köpeklere şu nesneler gösterildi: Bir kap mama, boş bir kap ve içinde mama saklanmış olan bir kap. Köpekler bu deneyde bir insanın güvenilir olup olmadığının değerlendirmesini yapmak için kullanıldılar.

Bu üç durum köpeklere gösterildikten sonra, hayvanlar en güvenilir olarak gördükleri kişilerin komutlarına uydular. Araştırmayı yürüten Akiko Takaoka’ya göre, köpekler insanların doğruluğunu ve dürüstlüğünü değerlendirmeyi başarabilmişlerdi. Çünkü köpeklerin sosyal zekaları, insanlarınkinden bile daha gelişmişti.

Köpekler Bizi Kötü Niyetli İnsanlardan Nasıl Korur?

arkası dönük oturmuş köpek ve sahibi

Bu çalışmaları temel aldığımız zaman, evcil hayvanınızın neden size bazı “zehirli” insanlardan uzak durmanız konusunda yardımcı olabileceğini anlayabilirsiniz. Örneğin, eve yeni bir “arkadaş” getirdiyseniz ve köpeğiniz havlıyor, inliyor, dik dik bakıyor ya da öfke gösteriyorsa… Dikkatli olun.

Bir köpeğin verdiği tepki hafife alınacak bir şey değildir. Etrafınızda farklı insanlar olduğu zamanlarda köpeğinizin davranışlarına çok dikkat edin. Eğer sakin ve rahat bir şekilde durmaya devam ediyorsa ve hatta uykuya dalıyorsa, o halde bir sorun yok demektir. Köpek, bu tanıştığı yeni kişiyi kabul etmiş ve bu kişi ile ilgili korkacak hiçbir şey olmadığına karar vermiştir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.