Neden Bir Yerine İki Kedi Sahiplenmelisiniz?

Neden Bir Yerine İki Kedi Sahiplenmelisiniz?

Son Güncelleme: 06 Haziran, 2018

Eğer yavru kedileri seviyorsanız ve ailenize bir tanesini dahil etmeye karar verdiyseniz, o halde bu teklifi ciddi bir şekilde düşünmenizde fayda var: M addi durumunuzun yerinde olması durumunda, bir kedi sahiplenmek yerine iki kedi sahiplenmek daha iyi olacaktır. Gelin size nedenini açıklayalım.

İki yavru kedi: aynı iş miktarı; iki kat mutluluk ve ilgi

Aynı anneden dünyaya gelmiş iki yavru kediyi evlat edinmek birlikte büyümeleri için daha idealdir.  Ancak, zaten bir kediniz varsa ve ailenize bir tane daha miyavlayan bir arkadaş getirmek istiyorsanız, bunu yaparken bazı önlemler almayı da ihmal etmeyin.

İki kedi sizin için bir tanesinin getireceğiyle aynı derecede bir uğraş getirecektir; ancak memnuniyeti iki katı olacaktır.  Nedenini birazdan daha iyi anlayacaksınız.

Her ne kadar bazıları bunu inkar etse de, kediler çok sosyal hayvanlardır. Bu nedenle iki kedi sahiplenmenizi tavsiye etmemizdeki en önemli sebep, kediler birlikte daha mutlu büyüyeceklerdir. Ve bu karakterlerine ve davranışlarına da aynı oranda yansıyacaktır.

Konu kediler olunca, eğer bütçeniz buna izin veriyorsa bir yerine iki kedi sahiplenmek en iyi seçenek olacaktır. Buna pişman olmayacaksınız: Bu şekilde kediler daha sağlıklı ve mutlu büyüyecekler, ayrıca kişilikleri ve davranışları da çok daha iyi olacak. Tüm bunlara ek olarak, onlarla evde çok eğleneceğinizi de garanti ediyoruz.

Konu kediler olunca neden bir yerine iki kedi sahiplenmek daha iyidir

yavru ve yetişkin kedi

Bir yerine iki kedi sahiplenmenin getirdiği avantajlar arasından, şunların altını çizebiliriz:

  • Adaptasyon. Yavru bir kediyi annesinden ayırıp yeni evine getirmek bir travmaya yol açarsa, kardeşinin arkadaşlığına sahip olması nedeni ile bu travmanın etkisi çok daha az olacaktır.
  • Sosyalleşme. Yavru bir kedi bir diğer kedi ile birlikte büyüdüğü zaman, yetişkinliğinde daha az agresif olacaktır ve diğer kedilerlerle de daha iyi anlaşacaktır.
  • Oyun oynarken. Bir kedinin, maceraları için başka bir kedi arkadaşı olması çok güzeldir. İki kediyi oyunlar oynarken izlemenin verdiği keyif bir yana, aynı zamanda siz de yalnız bir kedi tarafından ısırılmaktan ya da tırmalanmaktan kurtulmuş olursunuz.
  • Arkadaşlık . Eğer uzun saatler boyunca evde olmuyorsanız, hayvanlar yalnızlık ya da sıkıntıyla boğuşmak zorunda kalmadan birbirlerine arkadaşlık edeceklerdir. Hem beraber oyunlar oynayacak, hem yan yana uyuyacak, hem de birbirlerini temizleyeceklerdir.
  • Fiziksel ve ruhsal sağlık. Kediniz oyun oynarken hareket halinde kalarak obez olma riski taşımayacaktır. Aynı zamanda çevik ve zinde olacaktır. Bunlara ek olarak, yalnız olmaması duyarsız davranışa sahip olmasını ya da bazı yıkıcı faaliyetler göstermesini engelleyecektir.

Birden fazla kediniz varsa aklınızda bulundurmanız gereken bazı şeyler

Birden fazla kediyi sahiplenmeye karar verdiyseniz dikkat etmeniz gereken diğer konular şunlardır:

  • Eğer iki erkek kediniz varsa, kısırlaştırıldıkları takdirde daha iyi anlaşacaklardır. Bir dişi bir erkek kediniz varsa, kardeş de olsalar çiftleşecekleri gerçeğini unutmamanız gerekir. Bu nedenle hem dişi hem de erkek kedinizi kısırlaştırarak, hayvanların kontrolsüz üremesini engelleyin.
  • Eğer kediniz geçmişte yaşadığı bir olay sebebiyle travma geçirdiyse, yaşlıysa ya da hastaysa, ailenize yeni bir kedi getirmek iyi bir fikir değildir.
  • Kediler, cinsleri arasındaki farkları önemsemezler ya da bu konuda aralarında bir anlaşmazlık yaşamazlar. Yani evcil kedilerin bir arada yaşama konusunda bir sorunları yoktur.
  • Yeni bir kedi sahiplendiğiniz zaman, eve yeni gelecek olan kedinin ilk kediniz ile aynı seviyede hareketli olduğundan ve benzer karakter özellikleri taşıdığından emin olun.
  • Eğer kediniz biraz utangaç ya da güvensiz bir kediyse, yeni kedinin daha genç bir kedi olması ideal olacaktır. Böylelikle kediniz, yeni gelen kediye bir şeyler öğretebilir ve bu sayede kendisine duyduğu saygı da artacaktır.

İki kedi sahiplenin! Buna pişman olmayacaksınız

mutfakta iki kedi

Hiçbir şey mükemmel olmadığı gibi, iki kediye sahip olmanızla birlikte gelecek olan diğer konuları da düşünmeniz gerekir. Örneğin, yemek, veteriner, aşı, oyuncak, kedi kumu vb. masraflarınız iki katına çıkacaktır.

Ancak, aynı zamanda sevgi, arkadaşlık ve eğlenceniz de iki katına çıkacaktır. Kedilerle oynamak ya da sadece onların oynadığını izlemek paha biçilemez.

Bu nedenle teraziye koyduğunuzda ağır basan taraf sizin tarafınız olacaktır. Eğer bütçe ile ilgili bir sıkıntınız yoksa, bir delilik yapın ve bir yerine iki kedi sahiplenin. Böylelikle kediler daha iyi karakter özellikleri geliştirebilecek, daha sağlıklı ve mutlu olacaklardır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.