Yürüyüş Sırasında Köpeğinizi Kaybetmemek için

Köpeğinizi kaybetmek her zaman mümkün olsa da, böyle bir durum yaşamamak için alabileceğiniz bazı önlemler vardır.
Yürüyüş Sırasında Köpeğinizi Kaybetmemek için

Son Güncelleme: 30 Mart, 2019

Köpeğimizi yürüyüşe çıkardığımız zaman, köpeğimizin elimizden kaçmasından ve onu yakalayamamaktan çok korkarız. Muhtemelen aynı duyguyu, tatile gittiğinizde ya da arabaya bindiğinizde de hissediyorsunuzdur. Bu makalemizde, yürüyüş sırasında köpeğinizi kaybetmemek için ne gibi yollar izleyebilirsiniz, ondan bahsedeceğiz.

Yürüyüş Sırasında Köpeğinizi Kaybetmemek için Önlemler

Köpeğinizi kaybetme riskini arttıracak bazı durumlar vardır; bir köpek sahibi olarak bu durumun önüne geçmeniz gerekir. Bazen hayvanların mantıksız davrandıklarını ve ne kadar önlem alırsanız alın elinizden kurtulduklarını hatırlatırız.

Aşağıda yürüyüş sırasında köpeğinizi iyi kontrol etmenizi sağlayacak birkaç ipucu sıraladık:

1.Kısırlaştırma

Erkek köpekler çoğunlukla kızışma dönemindeki dişilerin ardından koştuğu için kaybolmaktadır. İçgüdüleri uzun yıllar evcilleştirmenin ve eğitimin de çok ötesindedir. Ufacık bir çiftleşme imkanı bile varsa kilometrelerce koşabilirler.

muayene olan köpek

Eğer köpeğinizin kaçmamasını istiyorsanız, en iyi yöntem köpeğinizi kısırlaştırmaktır. Çok basit bu işlem köpeğinizin davranışını tamamıyla değiştirecektir; dışarıda daha sakin, daha uysal ve daha itaatkar olacaktır.

2.Komut öğretin

Eğitmenler, köpekler yavruyken onlara belli bir “komutun” ya da “sesleniş yönteminin” öğretilmesi ve hayatları boyunca sürekli kullanılması gerektiğini düşünüyor. Köpeğinizi kaybetmemek için, köpeğiniz kaçtığı için onu azarlamamanız gerekir; onun yerine, geri geldiği zaman övebilirsiniz.

Öncelikle, yemek ve yürüyüş zamanlarında köpeğinize ismiyle seslenin. Eğer tasmasız bir şekildeyse ve mutlu bir şekilde zıplayıp hopluyorsa tasmasını takmak için ona seslenmeyin. Çünkü köpeğiniz bunu eğlencenin bitme işareti olarak algılayacağı için bir dahaki sefere çağrıldığında gelmeyecektir.

3.Yanınıza en sevdiği oyuncağı ya da mamayı alın

Köpeğinizi kaybetmemek için alabileceğiniz başka bir önlem de, köpeğinizin dikkatini çekeceği bir şey bulmanız. Örneğin, eğer köpeğiniz fırladıysa ve sizin çağırmanıza rağmen gelmiyorsa, o zaman mama (bisküviler, köpek mamaları) ya da oyuncak (özellikle ses çıkartan favori oyuncağı) verebilirsiniz.

oyuncağı olan yavru köpek

Bu durum, hem köpeğinizin geri gelmesini sağlayacaktır hem bu sayede köpeğiniz görüş açınızın dışına çıktığında onu bulmak kolay olacaktır.

4.İsimlik takın

Çoğu şehirde çip taktırılması zorunlu olsa da, köpeğinizin tasmasına ne olursa olsun isminizin ve telefon numaranızın yazılı olduğu bir kağıt iliştirmelisiniz. Bu, köpeğinizin kaybolmasını engellemeyecektir ama bulunmasını kesinlikle kolaylaştıracaktır.

5.Küçük ya da güvenli alanlarda köpeğinizin tasmasını çıkartın

Köpeğinizi parka götürecekseniz, köpeğinizin kaçmasını engellemek için onları etrafı kapalı bir alana götürmenizi öneririz.

çimlerde koşan köpekler

Köpeğinizin tasmasını çıkartmak ve onunla oynamak istiyorsanız, küçük bir alan tercih etmelisiniz. Koca bir parkın tamamında oynamamalısınız. Belirli bir bölgeyle sınırlı kalmaya çalışarak köpeğinizin kaybolma riskini azaltabilirsiniz.

6.Köpeğinizle sıkı bir bağ kurun

Köpeğiniz sizin dostunuzdur bu yüzden her zaman onlarla ilgilenmek çok önemlidir. Köpeğinizle güçlü bir bağ kurarsanız kaçma ihtimali daha az olacaktır. Köpeğinizle oyunlar oynayın, ona ilgi gösterin ve ihtiyaçlarına kulak verin. Köpeğinizin kaçmaması için en iyi yöntem budur. Görsel iletişim de gerçekten önemlidir. Köpeğinize gözlerinize bakmasını öğreterek istediğiniz her an, köpeğinizin dikkatini çekebilirsiniz.

Tüm bu adımları takip ederek yürüyüşe gönül rahatlığı ile çıkabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Milocco, S., & Dragonetti, A. (2014). Comportamiento normal y ontogenia de la conducta en caninos. Suplemento Tecnico Veterinario.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.