Yılan Balığının Yaşam Döngüsü

Yılan balıkları tuzlu suda doğup büyürler ancak yetişkinlik dönemlerini tatlı suda geçirirler. Daha fazlası için okumaya devam edin.
Yılan Balığının Yaşam Döngüsü
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Yılan balığı, sofralarda yer alan ünlü bir balıktır, özellikle dünya çapında gittikçe yaygınlaşan Asya mutfaklarında. Ancak, bu hayvanlar birçok kişi için hala gizemini korumaktadır. Bu yüzden bugünkü makalemizde yılan balığının yaşam döngüsü hakkında bilgi vereceğiz.

Yılan balığının fiziksel yönleri

Yılan balığı olarak sandığımız şey, aslında yılan balığı yavrusudur. Bu aşamada yılan balığı tam olarak gelişmemiştir ve yaşam döngüsünün ilk aşamalarındadır. Sürekli gelişmelerine rağmen, ticari amaçlarla kullanılan yılan balıkları beş santimi geçmeyen küçük ve hafif balıklardır.

Tam olgunlaşmış yılan balıklarına benzeyen yılan balığı yavruları, uzun ve pürüzsüz vücutları ile tanınmaktadır. Pulsuzdurlar. Yavrular saydam renkteyken, çevrelerine bağlı olarak büyürken renk değiştirirler.

Örneğin, sarı yılan balıkları yavruyken saydamdırlar. Daha sonra geliştikçe sırtları kahverengi bir renk alır. Bu, yetişkinlik dönemlerinde yeşil rengine varana kadar devam eder ve daha sonrasında tam olgunlaştıklarında gümüş rengini alırlar.

Ancak, marketlerde gördüğünüz yılan balıklarını merak ediyor olabilirsiniz. Ticareti yapılan yılan balıkları beyaz, grimsi ya da hafif siyahtır. Bunun sebebi, canlı satılmadıkları ve genelde önceden pişirilmeleridir. Bu sayede daha uzun süre taze kalabilirler.

Yılan balığının yaşam döngüsü

Yılan balıkları, yılan balığı şekli anlamına gelen “anugilliform” sınıfına aittir. Müren ve mığrı gibi teleost veya ışınlı yüzgeçli balık gibi balıklar da bu sınıfa dahildir. Tüm yılan balığı türleri, Anguilloidei adlı tek bir alt sınıfı oluşturur. Nehir yılanları, çamur yılanları ve spagetti yılanlarının hepsi bu sınıfa aittir.

yılan balığının yaşam döngüsü

Yaygın Avrupa yılan balıkları (Anguilla anguilla) ve diğer tüm nehir yılan balıkları bir örihalin balığıdır. Yani, yılan balığının yaşamının bir kısmı tuzlu bir kısmı tatlı suda geçmektedir.

Bu yüzden çoğu yılan balığı tuzlu suda geliştikten sonra nehre göç eder. Doğduktan kısa bir süre sonra, yavrular nehir yataklarına ilk göçlerine başlarlar. Bu, türler arasındaki en önemli metamorfuzun gerçekleştiği ve yılan balığına dönüştükleri zamandır.

Yılan balıklarında üreme ve cinsiyet tespiti

Yılan balıkları arasında en çok merak edilen konulardan bir tanesi de, yaşamlarının ilk evrelerinde hepsinin dişi olmasıdır. Bundan dolayı, erkek yavru yılan balığı bulmak neredeyse imkansızdır.

sudaki yılanlar

Cinsel olgunluğa ulaştıklarında bazı yılan balıkları, türlerinin devamını sağlamak için cinsiyet değiştirebilir. Uzmanlar, yılan balığının cinsiyetini belirlemede suyun tuzluluk oranının büyük rol oynadığına inanmaktadırlar. Bunun nedeni, sadece dişilerin üreme için nehirlere göç etmesidir.

Metamorfoz aşamasından yaklaşık bir yıl sonra, bahar geldiğinde yılan balıkları üremek için tatlı suya göç ederler. Göç, cinsel olgunluğun başlangıcına ve yılan balığının yaşam döngüsünün sonuna işaret eder.

Bu göç gerçekleşirken, erkek ve dişi yılan balıklarını gözlemleyebilirsiniz. Ancak, erkekler yaşamlarının neredeyse tamamını tuzlu suda geçirirler.

En ilginci ise, uzmanlar yılan balıklarının nasıl çoğaldığını gösteren yüksek kaliteli görüntüler veya videolar elde edememiştir. Bu yüzden, bu tuhaf balıklarda üreme konusu hala gizemini korumaktadır.

Son olarak, yılan balıkları hepçildir. Ancak çoğunlukla solucanlar, böcekler, yumuşakçalar, kabuklular ve küçük balıklardan beslenirler.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.