Yaşamı Boyunca Aynı Eşle Olan Tek Eşli Hayvanlar

Bu hayvanlar yaşamları boyunca tek bir partnerle üremeye çabalarlar. Bu oldukça istisnai bir durumdur; ancak tek eşli olmalarının sebebi hayatta kalma istekleridir.
Yaşamı Boyunca Aynı Eşle Olan Tek Eşli Hayvanlar

Son Güncelleme: 28 Şubat, 2019

İnsan toplumunda, kimi insanlar tek eşliliği desteklerken kimi insanlar bunun doğal olmadığına inanır. Bazıları için tek eşlilik mutlu bir ilişki için gereklidir. Diğerleri için ise açık ilişkiler tek eşliliğe tercih edilir. Peki ya tek eşli hayvanlar var mıdır? Gelin öğrenelim!

Her ne kadar insanlar için durum bireylere özel olsa da, hayvan dünyasında da tek eşli birkaç tür mevcuttur. Bu yazıda, kendi ilişkinizi sorgulamanızı sağlayacak tek eşli hayvanlardan 5 tanesini bulabilirsiniz.

Tek Eşli Hayvanlar: En Fedakar Primatlardan Jibon Maymunu

35 ila 40 yıl arasında bir yaşam beklentisi olan Jibon maymunları (yukarıdaki resimde), eşleri ile tüm yaşamları boyunca süren yakın bir bağ kurar. Bu hayvanlar 5 yaşında cinsel olgunluğa ulaştıkları zaman -ki bu oldukça uzun bir süredir- tüm dikkatlerini sadece bir jibon maymununa odaklarlar.

Bu canlı türü eşine o kadar bağlıdır ki, onu kendi canı pahasına korur. Bu gürültücü hayvanları bir dalda oturmuş eşlerinin tüylerini temizlerken bulmanız oldukça mümkündür.

Bunun yanı sıra, bu hayvanlar ne hissettiklerini özgürce ifade ederler. Ancak her ne kadar bu maymunları tek eşli hayvanlar arasında saymış olsak da, sadakat bu canlı türünde her zaman bulunmayabilir. Eşinden “ayrılan” ve başka maymunlarla takılmaya başlayan bazı çiftler de vardır.

Gri Kurtun Şefkatli Tarafı

Bu yırtıcı hayvanlar, yaşamları boyunca (ya da biri ölene kadar) birlikte yaşayan bir erkek ve bir dişiden oluşan bir sürüde yaşarlar. Hatta birbirlerinin yavrularını yetiştirirken de biri diğerine yardım eder ve aileye yemek sağlamaları için yavrulara avlanmayı öğretirler.

tek eşli hayvanlar

Alfa kurt çifti, ölüm onları ayırana kadar birlikte olur. Bu hayvanlar sabit bir üreme döngüsüne sahiptir. Bununla birlikte, bilindiği üzere dişi gri kurtlar ocak ve şubat aylarında kızgınlık dönemine girer.

Kunduzun Faydacı Tek Eşliliği

Pek çok araştırma, en sevilen ve en çok beğenilen tek eşli hayvanların bazılarının aslında sadece yeni partner bulma zorluğunu aşmayı denemediğini göstermiştir.

su kenarında kunduz

Kunduz da bu karaktere sahip tek eşli hayvanlardan biridir. Bir kunduzun hayatında üremek dışında kalan en önemli aktiviteleden biri zamanının çoğunu geçireceği barajlar ve yuvalar inşa etmektir.

Bu hayvanlar yavrularının bakımıyla ilgilenirken, gün doğumundan gün batımına kadar çalışmak zorundadırlar ki, su akıntısı tüm emeklerini yok etmesin. Bu tür için, tek eşlilik ve takım çalışması hayata çok daha faydacı bir yaklaşım sunar.

Aşık Kuğuların Güzelliği

Her ne kadar tek eşli birçok kuş türü olsa da, erkek kuğuların bağlılıkları hayvan dünyasındaki diğer tek eşli hayvanlar arasından kolay bir şekilde sıyrılmayı başarır.

kalp şeklini almış iki kuğu

Erkek kuğu dişi kuğunun yuva yapmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kuluçkaya da yatar. Bu, dişi hayvanlara farklı farklı görevlerde yardımcı olan pek çok erkek hayvanın yaptıklarına pek benzemez.

Bu kulağa ilginç gelse de, erkek kuğu geleneksel toplumsal cinsiyet rollerini değiştirir. Bu hayvanlar, yaşamları boyunca tek bir partnerle çiftleşirler. Oldukça şaşırtıcıdır; ancak tek eşliliklerinin sebebi geçmişten bugüne gelen hayatta kalma isteğidir.

Bağırsak Paraziti olan “Şiştozoma Mansoni” da Tek Eşlidir

Bu parazit insanlarda şiştozomiyaza neden olur. Her ne kadar parazitler hakkında romantik bir şey yokmuş gibi görünse de, bu parazitlerin insanların içinde yaşadıkları gerçeğine rağmen, bu bağırsak paraziti tek eşli solucan türlerinden biridir.

Bu bağırsak paraziti, cilde vücuttaki kıl köklerinden girer. Kan dolaşımınızda larvalarını biriktirir; böylece akciğer ve lenf sistemleriyle beslenebilirler. Aşık bir çift günde 300 yumurta üretebilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.