Yassı Balık Türleri: Benekli Pisi ve Bayağı Dil Balığı

Bugün size popüler yassı balık ailesindeki iki türden bahsedeceğiz. Bu iki türün hangi balıklar olduğunu ve birbirleri arasında ne gibi farklılıklar olduğunu öğrenmek için bu makaleyi okumaya devam edin!
Yassı Balık Türleri: Benekli Pisi ve Bayağı Dil Balığı
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bayağı dil balığı ve benekli pisi balığı yaygın olarak bilinen iki yassı balık türüdür. Ancak, insanlar aynı zamanda bu iki yassı balığı çok fazla birbirine karıştırma eğilimindedir.

Bu balıklar aynı aileden olabilir ve birbirlerine çok benziyor olabilirler, ancak bunları ayırt etmenize yardımcı olabilecek bazı farklılıklar vardır. Bu iki yassı balık türü arasındaki farklar ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

İki Tür Yassı Balık: Bayağı Dil Balığı ve Benekli Pisi Balığı

Bayağı dil balığı ile ilgili genel bilgiler

Soleidae familyası, hepsi tek isim altında olan birçok farklı yassı balık türünü içerir. Bu aile, 120’den fazla bilinen türü olan büyük bir ailedir. Bayağı dil balığı ise (Solea solea) bu ailedeki en çok bilinen balıklardan biridir.

Aynı zamanda tüm dünyada en yaygın olarak yenen besindir. Bayağı dil balıkları anatomik olarak ince, koyu yeşil ya da kahverengi Pleuronectiformes’tir (yassı balık ya da yan yüzer). Renkleri, içinde bulundukları su kütlesinin zemininde gizlenmelerini sağlar.

Dil balıkları hem tuzlu hem de tatlı su ortamlarında yaşayabilir. Onları bir akvaryumda tutarsanız, zamanlarının yaklaşık %90’ını yerde yatarak geçirdiklerini fark edersiniz. Bu balıkların başlıca besin kaynağı kabuklu deniz canlılarıdır, ancak aynı zamanda vahşi avcılardır ve her türlü şeyi yakalayabilirler.

dil balığı

Benekli pisi balığı ile ilgili genel bilgi

Benekli pisi balığı, aynı zamanda kalkan balığı ve pisi balığını da içeren Scophthalmidae ailesine aittir. Benekli pisi balığı (Lepidorhombus boscii) ise bunlardan en çok bilineni ve en yaygın olanıdır.

Bu arada, pisi balığı (Lepidorhombus whiffiagonis) ise çok daha az yaygındır. Bu balıklar 40 ila 60 santimetre arasında bir uzunluğa ve yassı, ince, uzun gövdeye sahiptir.

Genellikle 11 ila 13 kilo arasında olurlar. Kuma çok benzer renklere sahip yarı saydam gövdeleri vardır. Bu yassı balık türünün gövdesinde mavi ve gümüş renkli şeritler ve çizgiler de vardır.

Benekli pisi balığı, Kuzeydoğu Atlantik kıyılarının soğuk sularında yaşar. Dil balıkları gibi, pisi balığı da demersal bir deniz canlısıdır; bu, çoğunlukla içinde bulundukları su kütlesinin zemini etrafında yaşadıkları anlamına gelir. Bu balıkları 6 metre ile 6.000 metrenin üzerinde bir derinliği olan kumlu bölgelerde bulabilirsiniz.

Pisi balığının beslenmesi, esasen kendilerinden daha küçük balıklardan oluşur (sardalye, koi, longhorn cowfish, vb.). Bunun yanı sıra, kabuklu hayvanlar, yavru balıklar ve kafadan bacaklıları da yerler. Eğer olur da etraflarında yiyecek bulamazlarsa, başka bir pisi balığını bile yiyebilirler.

Pisi Balığı ve Dil Balığı Arasındaki Temel Farklar

Gördüğünüz gibi pisi balığı ve dil balığı arasında bazı büyük farklılıklar vardır. Sadece görünüşleri de değil, doğal ortamları ve davranışları arasında da farklılıklar vardır. Lezzetli ve yumuşak etleri nedeniyle her ikisi de popüler yemek seçenekleridir, ancak sonuç olarak bu iki balık birbirinden çok farklıdır.

Bir de bu makaleyi keşfetmenizi öneriyoruz: Amazon Nehir Yunusu: Büyüleyici Bir Yaratık

pisi balığı

Bu iki yassı balık türü arasındaki anatomik ve morfolojik farklılıklar

Gövdelerinin şekli, bu iki yassı balık türü arasındaki ana farklardan biridir. Pisi balığı uzun, ince ve yarı saydamdır, oysa dil balığı daha oval şekilli ve hafif asimetriktir.

Bunun yanı sıra, gözlerinin konumundan da bahsetmek isteriz. Dil balığının gözleri gövdesinin sağ tarafındadır ve birbirlerinden daha uzaktadır. Pisi balığının gözleri ise daha koyu, birbirine daha yakın, kemikle ayrılmış ve gövdelerinin sağ tarafında bulunur.

Her ikisinin de gövdelerinin alt kısımları açık, krem ​​rengidir. Dil balığı kahverengi, yeşilimsi bir üst kısma sahipken, pisi balığının üst kısmının rengi kum rengine daha çok benzerdir.

Dil balığının birkaç tane daha enteresan özelliği vardır. İlk olarak, ağızları “U” harfi şeklinde bir çıkıntıya sahiptir. İkincisi ise vücutlarının her iki tarafında da pullar vardır.

Yaşam alanı ve yayılma

Hem pisi balığı hem de dil balığı, yaşadıkları su kütlelerinin tabanlarına yakın ya da tam tabanda yaşar. Pisi balığı genellikle 600 metreye yakın derin suda yaşar. Bununla birlikte, taban, 9 ila 300 metre arasında olan sığ sularda kalma eğilimindedir.

Büyük çeşitlilikten ötürü, tüm dünyada dil balığı, pisi balığından çok daha fazla yayılmıştır. Ne yazık ki, bu kadar yoğun talep gördükleri için, dil balıkları aslında nesli tükenme tehlikesi altında olan balıklardandır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.