Yetişkin Bir Kedi Sahiplenmek İçin 10 Neden

30 Nisan 2019

Bir kedi beslemek söz konusu olduğunda yetişkin bir kedi seçmek, yavru bir kedi sahiplenmekten çok daha iyi olabilir. Bunun pek çok nedeni var. Bu yazıda bu nedenleri ele alacağız.

1. Hayvanın son görüntüsü oluşmuştur

Yetişkin bir kediyi sahiplendiğinizde, eve tam olarak kimi götürdüğünüzü görürsünüz. Yavru kediler sevimli ve tatlıdır, ancak gelecekte nasıl olacaklarını bilemezsiniz. Sevimli bir kedi yavrusu, büyüdüğünde güzelliğini kaybedebilir. Bu da estetik açıdan hoş bir hayvana sahip olmayı bekliyorsanız sorun yaratabilir. Bu durumda, istediğiniz şeyden emin olmak en iyisidir.

çimde yetişkin bir kedi yatmış

2. Vücutları sağlamdır

Kedilerin barınaklara getirilmesinin çeşitli nedenleri vardır. Ancak bunun nedeni engelli olmaları değildir. İleri bir yaşa gelinceye kadar yetileri sağlamdır.

3. Ortalığı daha az dağıtırlar

Küçük kediler, ağızlarına her şeyi sokmaya çalışan küçük çocuklar gibidir. Bunun nedeni diş çıkarmaları ya da etraflarındaki dünyayı keşfetmeye başlamaları olabilir.

Öte yandan, yetişkin kediler eşyaları kemirmekle uğraşmaz. Normalde, günlerini komşunun köpeğini rahatsız etmek veya kendilerini temizlemek gibi daha büyük önem taşıyan işlerle geçirirler.

4. Daha temkinlidirler

Bir yavru kedi hayatının ilk yıllarında merak, kazalara ve yaralanmalara neden olabilecek her türlü problemi beraberinde getirebilir. Örneğin, kabloları ısırabilir, nesneleri yutar, yüksekliklerden atlarlar. ”Merak kediyi öldürür” şeklindeki İngiliz atasözü boşuna söylenmemiş.

5. Hijyen

Yetişkin kedilerin sürekli kendilerini temizlediklerini görmüşsünüzdür. Ama yavru kediler bunu yapmadıkları için kolayca kirlenirler. Ayrıca tuvaletlerini yapmaları söz konusu olduğunda etrafı berbat ederler. Banyo yapmayı sevmeseler de onları temizlemeniz gerekecektir. Bu nedenle, yetişkin bir kedi daha iyidir.

6. Enerji seviyesine göre bir kedi sahiplenebilirsiniz

Doğru görünmese de, bilim adamı Albert Einstein, kütle ve enerji arasında bir ilişki keşfetmiş, bu da E = (MC) ² formülünün ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bu denkleme dayanarak enerji seviyenizin, kedinizin vücut kütlesinin karesiyle doğru orantılı olduğunu söyleyebiliriz.

Bu nedenle, yetişkin bir kediyi sahiplendiğinizde enerji seviyeniz kütlesi çok daha az olan bir yavru kedi sahiplenmenize göre daha yüksek olacaktır. Bu garip formül kanıtlanmıştır. Zira yetişkin kediler daha fazla uyur, evinizdeki eşyalara daha az zarar verir ve siz uyurken ayak parmaklarınızı ısırmakta ısrar etmezler.

Yetişkin bir kedi beslediğinizde, rahatlama seviyeniz daha yüksek olacaktır. Ayrıca Einstein’ın dediği gibi, enerjiniz de öyle.

7. Çocuklarla uyumsuzluk

Çocuklar yavru kedilere dikkatli davranmayabilir. Genellikle söylediklerimizin tam tersini yaparlar. Yetişkin kediler ise kendilerini çocuklardan koruyabilir, kaçıp saklanabilirler. Sonra çatıya tüneyip intikam planları hazırlayabilirler. Ancak küçük kediler çok savunmasızdır.

8. Eğitim

Yetişkin bir kediyi sahiplenerek, uzun eğitim sürecinden kurtulabilirsiniz. Her ne kadar yavru kediler de iyi öğrenciler olsa da, eğitimli bir kediyi beslemek daha iyidir. Yetişkin bir kedi bir evde ne yapılacağını ve ne yapılmayacağını bilir.

oyun oynayan kedi

9. Kontrolsüz oyunlar

Küçük yavru kediler oynar, güneşlenir, kumdan kaleler inşa eder ve hatta kum yataklarında uyurlar. Yetişkin bir kediyi sahiplenirseniz, bütün o sinir bozucu oyunları “kaçırırsınız”. Bir bakıma, yetişkin kediler evin her köşesine dikkat etmenin öneminin farkındadır.

10. Yetişkin bir kedi için son şans

Birçok kedi, sahipleri tarafından terk edilip bir barınağa gönderilir. Bu hayvanların aklı karışır, stres yaşarlar ve bir gelecekleri yoktur. Kedi sahiplenen kişiler, genellikle küçük ve eğlenceli yavru kedileri seçerler. Dolayısıyla, yetişkin kediler ihmal edilir.

Doğru bakım ve biraz sevgiyle bir kedi, 20 yıla kadar yaşayabilir. Genel olarak, neredeyse ömür boyu aktif ve eğlenceli kalabilirler.