Eve Kedi Yavrusu Almak: İhtiyacınız Olan Şeyler

Bir kedi yavrusu, yaşamının ilk haftalarında vücut sıcaklığını ayarlayamaz. Aynı zamanda, hipotermiye ya da akciğer problemlerine karşı daha savunmasızdırlar. 
Eve Kedi Yavrusu Almak: İhtiyacınız Olan Şeyler
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bu makalemizde, eve kedi yavrusu almak konusunda bilmeniz gereken her şeyi öğreneceksiniz!

Eğer kedi yavrunuza rahat ve sağlıklı bir ev ortamı sunacaksanız, o zaman kendinizi önceden hazırlamanız gerekecektir.

Kediniz için uygun sıcaklığı ayarlamak

Kedi yavruları yaşamlarının ilk haftalarında vücut ısılarını ayarlayamadıkları için hipotermi ve akciğer sorunları yaşamaya daha müsaittir.

Bu yüzden eve kedi yavrusu almadan önce evinizdeki uygun sıcaklığı ayarlamanız gerekmektedir. Ev için 21°C ile 24°C arası uygun sıcaklıktır.

yataktaki kedi yavrusu

Kedi yavrunuza ideal ısıyı sağlamak için en iyi yöntem, elektrikli battaniye almaktır.

Kedi yavrunuz için uygun ortamı hazırlamak

Eve bir kedi yavrusu almak için, kedinizin güvenli hissedebileceği, dinlenebileceği ve sağlıklı bir şekilde büyüyebileceği bir ortamı önceden hazırlamış olmanız gerekmektedir.

Kedi yavruları günde 12 saatten fazla uyurlar. Uyudukları yatağın rahat olması onlar açısından çok önemlidir. Tabii ki, kediniz için ayırdığınız bütün alanların temiz, kuru ve sıcak olmasına dikkat etmek gerekir.

uyuyan kedi

Yeni dostunuzun yemek yiyebileceği ve kum kabını kullanabileceği iki farklı yere de ihtiyacı vardır. Kedigiller hijyen ve yemek konusunda oldukça titiz hayvanlardır. Bu sebeple, bu iki yerin asla yan yana olmaması gerekir.

Mama ve su kaplarının onlar için uygun boyutlarda olmasına da dikkat etmek gerekir. Bu kapları alırken temizlenmesi kolay maddeler içerenleri ve antibakteriyel özellikleri olanları tercih etmek gerekir.

Kum kabındaki dikkat edilmesi gereken nokta ise emici özelliği olan kumlardan seçmektir. Marketlerde birçok kum çeşidi bulabilirsiniz; ama biz bentonit içeren markaları öneriyoruz.

Hijyen

Kedigiller, vücutlarını sağlıklı tutmak gibi bir içgüdüye sahip oldukları için hijyenleri konusunda çok hassastırlar.

İdrar Yolları ve Boşaltım Sisteminin Uyarılması ve Temizlenmesi

Yeni doğmuş bir kedi yavrusu, idrarını ve kakasını doğru düzgün kontrol edemez. Normalde, doğal ortamlarında anneleri genital organlarını yalayarak bölgeyi uyarır.

Eğer kedi yavrunuz 12 haftadan daha küçükse, her yemekten önce ve sonra onları temizlemeniz gerekmektedir. Ilık suyla ıslatılmış pamuk ya da gazlı bez kullanabilirsiniz. Bu aşamadan sonra, kediler tek başına tuvaletini yapmayı öğrenebilirler.

kedilerde tuvalet eğitimi

Düzenli Olarak Fırçalamak

Bir kedinin tüylerini fırçalamak, tüylerini sağlıklı ve güzel tutabilmek için gerekmektedir. Ancak, kedinize fırçayı olumsuz bir şey ile bağdaşlaştırmamasını öğretmelisiniz.

Kısa ve uzun tüylü kediler için farklı şekillerde tasarlanmış özel fırça ve taraklar bulunmaktadır. Fırçalarken nazik ve yumuşak olmaya dikkat etmeli ve tüylerin hepsini taramalısınız.

Kısa tüylü kedileri haftada bir ya da iki kez fırçalamalısınız; uzun tüylü kedileri ise haftada üç ya da dört kez fırçalamanız gerekebilir.

Ağız Sağlığı

Kedi yavrunuzun ağız sağlığı, hastalıklardan korunması için çok önemlidir. Dişlerini ve damağını fırçalayarak bakteriyel plak, tartar ve diş çukuru oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Evcil hayvanlar için özel olarak üretilmiş diş fırçaları ve macunları kullanmaya dikkat edin. İnsanların kullandığı ürünler kedi yavrusunu zehirleyebilir ya da diş minesine zarar verir.

Eve Kedi Yavrusu Almak: Beslenmeye Dair İpuçları

7 haftadan daha küçük kedi yavruları, anne sütü ya da yapay kedi sütü ile beslenmelidir. Hayatlarının bu evrelerinde, bağışıklık sistemleri için süt içmeleri önem arz etmektedir.

yemek yiyen gri kedi

50 günlük kedi yavruları kuru mama karışımlarından yiyebilirler. Bu geçiş aşaması kedilerin yaşlarıyla doğru orantılıdır. Yavru kedinizin mamalarını yavaş yavaş değiştirmelisiniz; böylece daha iyi uyum sağlayıp sindirim problemleri yaşamazlar.

Yavru kedinizin beslenme şeklini değiştirmeden ya da yeni bir mama vermeden önce veterinere danışmalısınız.

Genelde, uzun ve orta tüylü kedilerin bağırsaklarında tüy yumağı oluşumu görülmektedir. Bu durumu önlemek için kedinize ufak bir doz malt verebilirsiniz.

Ayrıca bakınız: Kedilerin Seveceği 7 Yiyecek

Aktif Bir Yaşam İçin Oyuncaklar ve Aksesuarlar

Kedilerin çoğu, çok uzun süre yalnız kaldıklarında ve enerjilerini atamadıklarında agresifleşirler. Bu durumun önüne geçmek için, kedi yavrunuza oyuncaklar ve aksesurlar almayı deneyin.

Pet shoplarda farklı birçok oyuncak bulabilirsiniz: top, oyuncak fareler, tüyler, sopalar, peluşlar vb. Kedinize tırmalama tahtası alırsanız, mobilyalarınızı çizmelerini önlersiniz.

Son olarak, eve kedi yavrusu almak için ihtiyacınız olacak, kedinizin boyutuna ve kilosuna uygun bir taşıma çantası alın. Bu çanta, ileride kedinizi veterinere ya da seyahata götürürken işinize çok  yarayacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.