Köpeğinizin Yemeğini Hızlı Yemesini Nasıl Önlersiniz?

Köpeğinizin Yemeğini Hızlı Yemesini Nasıl Önlersiniz?

Son Güncelleme: 13 Temmuz, 2018

Köpeklerin yemeklerini hızlı yemesi çok yaygın görülen bir durum. Bu aslında zararlı bir davranış çünkü sorunlu bir mide ve sindirime sebep olabilir. Ve bu alışkanlık düzeltilmezse her şey daha da kötüleşebilir. Peki bir köpeğin yemeğini hızlı yemesini nasıl önlersiniz? 

Mama kabını yere koyar koymaz veya paketten bir parça yiyecek düştüğünde köpeğiniz de çılgınca onu yemeye çalışır. Pençelerini tabağa geçirir ve yemeği çiğnemeden yutmaya başlar. Birkaç saniye içerisinde mama kabı bomboş kalır ve köpek biraz daha yemek ister.
Eğer bu durum size tanıdık geliyorsa, makalenin devamını okuyun. Köpeğinizin yemeğini hızlı yemesini nasıl önleyebileceğinizi anlatacağız. Ve bu sorunu kısa zamanda çözebileceğinizi göreceksiniz.

Bir köpeğin yemeğini hızlı yemesini önlemek mümkün mü?

Yemek zamanları biraz kaotik olabilir.

Çoğu evcil hayvan yemeğini çiğnemeye bile çalışmadan, hızlıca yer. Bu hayatta kalma içgüdüsüyle alakalı bir alışkanlıktır. Aynı kuzenleri kurtlar gibi köpekler de yiyeceklerini sürünün geri kalanıyla paylaşmamak için çabucak ortadan kaldırırlar.

Hızlı yemek yiyerek, hayvanlar yeteri kadar yiyecek bulabilmiş olmalarının avantajını kullanırlar. Aslında, diğer hayvanlar gelip de yiyeceklerini almadan önce ihtiyaç duydukları tüm yemeği almaya çalışıyorlar kendilerince. Bu kadar basit.

Köpeğinizin yemeğini hızlı yemesini önlemeniz son derece önemli. Hızlı yemek pek çok sağlık sorununa yol açabilir. Hatta köpeğinizin yemeğini çiğnemeden yutmaya çalışması halinde boğulma tehlikesi bile mevcut. 

Hızlı yemenin bir başka sonucu da hayvanın hava yutmasıdır. Ki bu da mide problemlerinin yanında gaz oluşumuna da sebep olur. Kusma ve gaz, mide bozukluğu ve kötü sindirimin çok net belirtilerindendir. 

Öte yandan, bir köpeğin hızlı yeme alışkanlığı kemik kemirirken veya köpek maması yerine insan yemeği yerken özellikle daha tehlikelidir. Çünkü kemik parçaları hayvanın yemek borusunu veya başka organlarını delebilir. Bu alışkanlık zamanında düzeltilmezse boğulma riski önemli ölçüde artar.

kemik yiyen köpek

Ve son olarak, köpeklerin yemeğini hızlı yemesinin en büyük riski mide dönmesi (gastrik porsiyon) problemidir. Ki zamanında tedavi edilmezse hayvanın ölümüne bile sebep olabilir. Mide dönmesi fazla kilodan dolayı midenin tutunduğu kaslardan, tendonlardan ve bağırsaklardan ayrılmasıyla oluşur.

Köpeklerde mide dönmesinin belirtileri şunlardır:

 • Şişkin bir göbek
 • Halsizlik
 • Hareket etme isteksizliği
 • Kambur yürümek
 • Kusmaya çalışmak
 • Acı

Eğer köpek hastalık belirtileri gösteriyorsa, düzgün bir tedavi alabilmesi için en kısa zamanda veterinere götürülmesi çok önemlidir. (bazı vakalarda ameliyat da gerekebilir) Eğer hayvanınızın yaşamasını istiyorsanız bu belirtileri görmezden gelmeyin.

Köpeğinizin yemeğini hızlı yemesini önlemek için tavsiyeler

Eğer evcil hayvanınız yemek zamanlarında mama kabına yumulmak için sabırsızlanıyor ve geriliyorsa, yemeğini düzgünce çiğnemeden yutuyorsa, bu tavsiyelere kulak verin:

 1. Mama kabını ters koyun. Mama kabının dibi tepesine göre daha dardır. Aynı zamanda hayvanın yemeği bulmasını zorlaştıracak garip bir şekli vardır. Hatta isterseniz yemekleri farklı bölmelerine dağıtabileceğiniz özel mama kaplarından da satın alabilirsiniz. Bir başka seçenek de yemeği cupcake kalıplarında sunmak veya kabın tam ortasına büyükçe bir taş koyarak mamaya ulaşmayı köpek için bir macera haline getirmektir.
 2. Köpeğinize içinde yiyecek olan bir oyuncak verin. Pet shoplarda içine yiyecek konulabilen özel oyuncaklar satılıyor. Köpek oyuncağı ısırdığında da mama dışarı çıkıyor. Bu oyuncaklar köpeğinizin avcılık içgüdüsünü tatmin etmek ve biraz eğlenmesini sağlamak için harika bir yol.
 3. Porsiyon büyüklüklerini sınırlandırın. Örneğin, eğer normalde köpeğinize günde 1 defa ve diyelim ki geceleri büyük bir öğün mama veriyorsanız, porsiyonu ikiye bölün ve birazını sabah, kalanını da akşam verin. Bu yolla köpeğinizin yemeğini hızlı yemesini belki önleyemezsiniz ama en azından olası bir mide dönmesi hastalığından kaçınmış olursunuz. Aynı zamanda köpeğinizi aşırı kilolardan da korumuş olursunuz. Eğer günde iki defa yemek yerse, her sindirimde kalori yakacaktır.

Diğer güncel tavsiyeler

 • Küçük mama kaplarında küçük porsiyonlarla yemek yedirmeyi deneyin. Mama kabına az miktarda mama koyun ve porsiyonunu kalanını ilk porsiyonu bitirdikten birkaç dakika sonra verin ve günlük mamasını bitirene kadar böyle devam edin. Evet, bu yöntemi uygulamak yemek yerken ona göz kulak olmanızı gerektiriyor.
 • Mama kabını yüksek bir yere koyun. Köpeğinizin mamasını yavaş yemesini sağlamak için mama kabını bir sehpanın veya benzeri bir nesnenin üzerine koymak da iyi bir yol. Bu şekilde, yemek yerken başı yukarıda olacak ve bu sırada soluduğu havayı daha kolay verecektir.
 • Yemek istasyonları kurun. Eğlenceli olmasının yanı sıra, bu yöntem köpeğinizin yemeğini hızlı yemesini önlemenize de yardımcı olur. Evin farklı bölgelerine üç mama kabı koyun ve köpeğiniz de bunları arayıp bulsun. Böylece bir mama kabındaki yemeği bitirip diğerini ararken zaman geçirmiş olur.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.