83 Hayvan Yasa Dışı Hayvan Yetiştirme Çiftliğinden Kurtarıldı

83 Hayvan Yasa Dışı Hayvan Yetiştirme Çiftliğinden Kurtarıldı

Son Güncelleme: 25 Temmuz, 2018

Bu kurtarma Kolombiya’daki San Cristobal kasabasında gerçekleşti. Vatandaşların şikayetleri üzerine, bir ekip yasa dışı bir hayvan yetiştirme çiftliğinden 83 hayvanı kurtarmayı başardı. Buradaki yetiştirici, evcil hayvanların yasa dışı satışını yapıyordu. 

Medellin’de Yasa dışı Hayvan Yetiştirme Çiftliği

Evcil Hayvan Yetiştirme Çiftliği dünya çapında giderek büyüyen bir sorundur.  Özellikle, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya ve Birleşik Krallık gibi ülkelerde daha büyük sorundur. Buradaki insanlar belirli bir cins ya da safkan olan köpekler veya kediler için para ödeyip satın alırlar.
Evcil hayvan ticareti kazançlı bir iştir. Ancak, aynı zamanda acımasızdır. Daha da önemlisi, hayvan üreme çiftliklerini ihbar etmek zordur, çünkü bu yerler bilinmemektedir ve insanlar harekete geçmekten korkarlar.

Neyse ki, Kolombiya’nın Medellin şehrinde bulunan San Cristobal kasabasında böyle olmadı.

Civarda yaşayan bir grup komşu, yasa dışı hayvan yetiştirme çiftliği ve üreme alanlarını bir video aracılığı ile ihbar ettiler. Video, 83 hayvanın korkunç koşullar altında yaşadığını kanıtladı.  

Milena Pérez Ospina adlı bir kız, çekilen video kaydını Facebook profilinde yayınladı.  Video kısa sürede yayıldı ve sonunda yetkililere ulaştı.

Çevre yetkilileri 67 köpek, 14 kedi ve 2 minyatür domuzu kurtardı. Yasa dışı üreme alanı içindeki hayvanların hepsi korkunç bir durumdaydı.

İhmal ve Suistimal

Hayvanlar, yetersiz beslenme ve susuzluk belirtileri gösterdi. Kurtarmaya gittiklerinde hayvanların küçük ve kirli bir kafeste yaşadıklarını gördüler. Hatta, yavrulardan bir tanesi kafesinde ölmek üzereydi.

Gözlemleyebildikleri kadarıyla, bu bölgeye haftalardır su  temin edilmiyordu.  

Dahası, işletme sahibi burayı günde sadece bir kez ziyaret ediyor ve bazen de hiç ziyaret etmiyordu. Hayvanlar yalnız ve bakımsızdı.

Medellín’deki çevre polisi, kuruluşun  üreme alanı olarak işlev görmesi için gereken sağlık koşulları açısından yetersiz olduğunu belirtti. Ek olarak, hayvanların çeşitli kötü muamele ve ihmallere de maruz kaldıklarını belirtmiştir.

Kurtarma operasyonu sırasında memurlar, ülkenin 1774. yasasına göre, hayvan istismarı suçundan yargılanacak olan bir kişiyi tutukladılar.

Diğer Bir Yasa dışı Yetiştirici

hayvan istismarı

Bu hikaye Arjantin, Buenos Aires’te gerçekleşti. 68 hayvan Almagro mahallesindeki bir evde tamamen terk edilmiş durumda bulundu.  Yerel polis, köpek barınağı El Campito ve Hayvan İstismarı Önleme Merkezi gönüllülerinin tamamı kurtarma operasyonuna katıldı.

Kurtarma çalışmaları sabah erken saatlerde başladı ve öğleden sonra sona erdi. Davadan sorumlu hakim, derhal bu yere girme ve hayvanları kurtarma emrini verdi. 

Kurtarma ekipleri yaklaşık üç saat içinde operasyonu tamamladı. Bu sürenin biraz uzun olmasının nedeni, evin ve köpeklerin koşullarından kaynaklanıyordu. Gönüllüler, cerrahi maskeler ve eldivenler kullanarak tüylü bebekleri aramak için sırayla içeriye girdiler.

Hayvan İstismarını Önleme Merkezi’ne (Animal Cruelty Prevention Center) göre, üreme alanına yerleştirilmiş olan  66 adet Toy Poodle cinsi köpeklerin hepsi de sağlık açısından korkunç bir durumundaydı. Ayrıca, civar bölgeden çalındığı iddia edilen iki adet Labrador cinsi köpek de vardı.

Köpek kurtarma görevi bittikten sonra, polisin kurduğu koruma bariyerinin arkasında bulunan bir grup komşu, ekibi alkışladı. Bu, kurtarma harekatına katılan herkesin çabalarına olan takdirlerini göstermek içindi.

Birçok insan, şükranlarının bir göstergesi olarak sosyal medyada paylaşmak için fotoğraf çekti. Yetkililer, köpekleri veterinerlerin iyileşmelerine yardımcı olacakları bir hayvan hastanesine götürdüler.

Şüphesiz ki, bu gibi durumlardan kaçınmanın en iyi yolu, hayvanların yetiştirme çiftliklerinden satın alınmasını önlemektir. Ayrıca, yavru köpeklerin iyi durumda olduğundan ve kuruluşun gerekli izinlere sahip olup olmadığından emin olmak önemlidir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.