Havana Brown Kedisi: Tütün ve Kahve Renkli Kedi

İsmi, Küba'ya özgü bir tür olduğunu düşündürse de bu kedi aslında birçok cinsin ''karışım''ı olan melez bir ırktır. Oynamayı ve okşanmayı çok sever. Ayrıca ilgi çekmeye bayılır. 
Havana Brown Kedisi: Tütün ve Kahve Renkli Kedi

Son Güncelleme: 22 Şubat, 2019

Zarafet, yeşil gözler ve kısa, pürüzsüz, kırmızımsı kahverengi bir kürk, Havana Brown kedisi deyince akla gelen ayırt edici özelliklerdir. Ama hepsi bu kadar değil. Bu kediler aile üyeleriyle oynamayı seven akıllı, sevgi dolu, nazik hayvanlardır.

İngilizce kökenli bir ada sahip Havana Brown Kedisi

Havana Brown kedisi cinsinin adı yanıltıcı olabilir, çünkü bu kediler aslında Küba’dan değil, sakin İngiltere’den geliyor. Ancak Küba purosunu hatırlatan tüyleri nedeniyle bu ırka bu isim verilmiş.

Ne var ki bu kedinin maun kürkü sadece tütün renginde olmaz. Çikolata ve kahve rengini daha çok andırır. Her halükarda, çok güzel bir hayvan. Geçen yüzyılın ortalarında İngiliz yetiştiricilerinin gerçekleştirdiği melezleştirme sonucu ortaya çıkan bir tür.

Havana Brown kedisinin oluşturulması için yetiştiriciler çikolata lekeli ve mühürlü noktası olan Siyam kedileri ile Avrupalı kısa tüylü kedi ve Mavi Rus kedisi kullandılar. Kısa süre içinde bu cins Birleşik Krallık’ta meşhur oldu ve ünü Atlantik’i aşarak Amerika Birleşik Devletleri’ne ulaştı.

Günümüzde Havana Brown kedisi cinsi standartları İngiltere ile ABD arasında farklılık göstermektedir. Bununla birlikte, İngiltere’de bu kediye daha oryantal bir görünüm kazandırma eğilimi var. Amerika Birleşik Devletleri’nde ise Mavi Rus Kedisine benzer özellikler tercih ediliyor.

Çikolata, tütün ya da kahveyi andıran renklerinden dolayı öne çıkan bir cins olan Havana Brown kedisi ile tanışmanızı istiyoruz. Bu cins bilhassa merakı, zekası ve şakacılığıyla tanınır.

Havana Brown kedisi ve özellikleri

Havana Brown Kedisi’nin Fiziksel Özellikleri

Tipik çikolata renginin yanı sıra bu cins kediler, leylak renginde de olabilir. Havana Brown kedisinin diğer özellikleri:

 • Vücut: kaslı ve esnek
 • Büyüklük: Orta
 • Ağırlık: 2,5 ila 5 kilogram arası. Erkekler dişilerden daha büyüktür.
 • Baş: uzunluğu genişliğinden daha büyüktür (kama şeklinde). İyi gelişmiş ve kare şeklinde bir çeneye sahiptir.
 • Gözler: oval ve aralıklıdır. Zeki ve yaramaz bakışlıdır.
 • Kulaklar: Geniş tabanlı ve üçgen biçimli, ancak uçları yuvarlak. Birbirlerinden ayrıdır ve her zaman tetikteymiş gibi yukarı doğru bakar. Ayrıca kulakların içi pembedir.
 • Burun: Kısa ve açısal.
 • Boyun: kaslı, uzun ve silindirik.
 • Bacaklar: güçlü ve uzun. Arka ayaklar ön ayaklardan daha uzundur.
 • Kuyruk: uzun ve silindirik, uca doğru daralır.
 • Kürk: kısa, yoğun ve parlaktır.

Sevimli, Aktif ve Akıllı Bir Kedi

Meraklı, neşeli ve eğlenceli, Havana Brown kedisi ilgi görmeyi ve şımartılmayı çok seviyor. Onlarla ilgilenmezseniz, nasıl hissettiğini size göstermek için tereddüt etmeyecektir.

Bu kediler yaşam ortamlarına uyum sağlama konusunda iyidir. Ayrıca çok aktif hayvanlar olmalarına rağmen, bir evin içinde huzur içinde yaşayabilirler.

Dışa dönük ve özgüven sahibi bu kediler, sahibi olan ailenin tek bir üyesine bağlı kalmayı sever. Acaba şanslı olan siz olacak mısınız?

Havana Brown Kedisi bakımı


Havana Brown Kedisi Bakımı

Havana Brown kedisi, genellikle 10 ila 15 yıl arasında bir yaşam beklentisi olan, sağlıklı ve güçlü bir hayvandır. Ancak şunlardan muzdarip olabilirler:

 • Soğuk algınlığı. (Soğuk ve aşırı nemden uzak tutunuz)
 • Akciğer veya solunum problemleri
 • Parazitler

Bu nedenle, herhangi bir evcil hayvanda olduğu gibi Havana Brown Kedisi cinsinin bakımında da düzenli veteriner ziyaretleri, güncel aşılar ve bağırsaklarının kurtlardan temizlenmesi çok önemlidir.

Öte yandan, haftada bir kısa kürklerini fırçalamak parlak ve iyi durumda olmasını sağlayacaktır. Ayrıca formda kalması için kedinize günlük olarak egzersiz yaptırmalısınız. En çok sevdikleri şeyi yapmalarına yani bol bol oynamalarına izin verin.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.