Zeki Hayvanlar: İlginç Orangutanlar Kancayı Yeniden İcat Etti

Orangutanlar bizi şaşırtmaktan asla vazgeçmiyor: Son zamanlarda yapılan bir araştırma, araçları düşündüğümüzden daha verimli kullanabildiklerini gösteriyor.
Zeki Hayvanlar: İlginç Orangutanlar Kancayı Yeniden İcat Etti

Son Güncelleme: 24 Ekim, 2019

Primatların dünyadaki en zeki türlerden biri olduğunu hepimiz biliyoruz. Bununla birlikte, orangutanlar üzerinde yapılan bazı yeni araştırmaları okuduğunuzda şaşıracaksınız! Bu zeki hayvanlar, inanılmaz kanca yapma yetenekleriyle ağzımızı açık bırakmayı başardı.

Bilim insanları, orangutanların bugüne kadar insanlar dışında hiçbir türde görülmemiş bir uygulamalarını keşfetti. Bu buluş, orangutanların diğer primat türlerinden bir adım ötede olduğunu gösteriyor. Bu yazımızda yaratıcılıklarını ve yeteneklerini sergiledikleri başarılı bir deneye göz atacağız.

Zeki hayvanlar: Orangutan deneyinden sonuçlar

Uzmanlar bu araştırmayı Viyana ve Saint Andrews üniversitelerinde gerçekleştirdiler. Araştırma, maymunların parmaklarının ulaşamadıkları yerlere ulaşabilmek için farklı telleri nasıl kullandığını gösterdi.

İlk deneyde orangutan düz bir teli kullanarak bir kanca yapmayı başardı. Amaç, bir tüpün içinde bulunan sepetteki ödülü almaktı. Orangutan, telin diğer kısımlarını düz tutarken dişiyle bir kanca oluşturma becerisi gösterdi.

Bilim insanları ikinci deneyde bükülmüş bir tel kullandılar. Başta, tel tüpün içine yerleştirilen sepetteki ödüle yetişecek kadar uzun değildi. Birkaç orangutan amaçlarına ulaşabilmek için bükülmüş teli birkaç dakika içinde düzeltmeyi başardı. Kablo yeterince uzun olduğunda hiçbir sorun yaşamadan ödülü tüpten itebildiler. Bilim insanları daha önce hiç böyle bir şey görmediklerini iddia ediyorlar.

orangutan

Akılalmaz sonuçlar

Bu keşiflerin önemini anlamak ve bu primatların zekalarını insan zekasıyla karşılaştırmak için, farklı yaşlardaki çocuklar da benzer testlere katıldı. Sonuçlar şaşırtıcıdan da öteydi.

İnsanlar beş yaşından itibaren hedeflerine ulaşabilmek için karmaşık aletleri kullanabilir. Ancak uzmanlar bir tüpün içindeki sepete yalnızca düz bir tel kullanarak ulaşma görevini çocuklara verdiklerinde, bu durum onlar için oldukça karışık bir hal aldı.

Üç ve beş yaş arasındaki pek çok çocuk bunu yapmayı başaramadı. Yalnızca birkaçının aklına teli bir kanca haline getirerek kullanmak geldi. Azımsanmayacak sayıdaki yedi yaşında çocuk bile bu testi geçemedi. Bu test sonuç olarak bize orangutanların zekaları ve problem çözme yetenekleri hakkında oldukça değerli bilgiler veriyor.

Testler yalnızca sekiz yaş ve üstündeki çocuklarda başarılı oldu. Bilim insanlarının dikkatini asıl çeken, yaşları kaç olursa olsun çocukların önceden teli nasıl kullanacakları gösterildikten sonra daha başarılı olmasıydı. Ancak yaşı en küçük olanlar, çengeli nasıl kullanmaları gerektiği gösterilmesine rağmen başarılı olamadı.

Isabelle Laumer, deneyi Almanya’daki Leipzig Hayvanat Bahçesi’nde yürütmekten sorumlu kişiydi. İddiasına böre bu çalışma orangutanların alet yapma ve kullanma becerisini gösteriyor.

Ayrıca Laumer, ornagutanların sandığımızdan çok daha iyi becerilere sahip olduğuna inanıyor. Bu çalışmaya göre, sekiz yaşındaki insanları geçebilecek kapasiteye sahipler.

orangutan ve yavrusu

Türün geleceği

Uzmanlar bu şaşırtıcı orangutanların doğadaki nüfusunun ciddi anlamda tehlikede olduğunu düşünüyor. Doğada yalnızca 104,700 Bornea orangutanı kalmış; Sumatra orangutanlarının nüfusu ise 14,600’ü anca buluyor.

Yaşadıkları tropik meşe ormanlarının sayısı gün geçtikçe azalıyor. Bunun nedeni odun ve mineral toplanmasının yanı sıra, ormanlık alanların ekim alanlarına dönüştürülmesi. Günümüzde orangutanların yalnızca %50’si vahşi doğada yaşıyor.

Öte yandan nüfuslarını etkileyen bir diğer etken yasa dışı bebek orangutan pazarları. Satıcılar anneyi öldürdüğünde, bebek orangutanlar pek azının sağ kalabildiği bir yolculuğa çıkıyor. Amaç, bu yavruları dünyanın çeşitli bölgelerinde evcil hayvan olarak satmak.

Buna karşı daha caydırıcı önlemler alınana kadar, sayılarının azalması durmayacak. Sonuç olarak, daha önce pek çok hayvan türünde olduğu gibi, yeri doldurulamayacak inanılmaz bir türü kaybedeceğiz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.