Bilim İnsanlarına Göre Köpekler Sizi Kandırabilir

Bilim İnsanlarına Göre Köpekler Sizi Kandırabilir

Son Güncelleme: 04 Mayıs, 2019

Köpeğinizin sizi kandırdığını birkaç kez fark ettiniz değil mi? Eğer yapmadıysa da, bunun mümkün olduğunu düşünüyorsunuzdur. Bir deney sonucuna göre bilim insanları zaten bildiğiniz bir durumu kanıtladı: Köpekler sizi kandırabilir.

Köpekler ve ‘Taktik İcabı İhanet’

Bunca yüzyıldır beraber yaşadığımız için, insanların bazı huyları evcil hayvanlara geçmiş gibi duruyor. 

Sonuç olarak, sevdiğimiz, akılı mı akıllı ve dikkatli dört ayaklı dostlarımız, araştırmacıların ‘taktik icabı ihanet’ olarak isimlendirdikleri bir yeti kazandılar. 

Bu deney, Zürih Üniversitesi, Evrim Biyolojisi Departmanında Marianne TE Heberlein önderliğindeki bir takım tarafından gerçekleştirildi. Köpeklerin, yemek için nasıl hile yaptıklarını göstermiştir. Dahası,  bu deney Animal Cognition adlı dergide de yayımlandı.

Eğer şüpheniz varsa, bilimsel bir çalışma köpeklerin sizi nasıl kandırabileceğini gözler önüne sermektedir. Araştırmacılar, sadık dostlarımızın gizlilik içerisinde hareket ederek, ihanette mükemmeliyeti yakaladıklarını göstermektedir. 

Köpeklerin Sizi Nasıl Kandırabileceğini Gösteren Çalışma

sahibi ve köpek dışarıda

Bu sonuca ulaşmak için, araştırmacılar farklı yaş ve cinslerdeki 27 köpeği yakından inceledi. Her bir hayvanın üç insan ile etkileşime girmesi gerekiyordu:

 • Köpek ile her zaman ilgilenen sahibi.
 • Bir konteyner içerisinde saklanmış yemek ile köpeği her durumda besleyen tanınmayan biri
 • Yemeği kendisi için saklayan ve köpek tarafından ‘yarışmacı’ olarak görülen bir başka tanınmayan biri

Bu durumda, köpeğin üç kişiyi de üç kutu içerisinde bulunan yemek kaynaklarına götürme olanağı vardı:

 • Birici kutuda köpeğin sevdiği bir yemek
 • İkincisinde, köpeğin ilgisiz olduğu bir yemek
 • Üçüncü kutuda yemek yoktu.

Köpekler Deneye Nasıl Tepki Verdi

Zeki ve hilekar dostumuzun bu durumda ne yaptığını mı merak ediyorsunuz?

Ne olduğunu anında anladılar.

 • Sahibi kendisine eşlik ettiğinde, onu her zaman en sevdiği kutuya götürdü.
 • Yarışmacı olarak gördüğü için ise, köpek çoğu zaman boş kutuya gitti. Çünkü asıl sahiplerinin kendilerini yemekten mahrum bırakmayacaklarını biliyordu.

Şüpheniz Olmasın Köpekler Bizi Kandırabilir

Araştırmacılar, ‘uzlaşmacı’ ile ‘yarışmacı’ insan modelleri arasındaki ayrımı yapabildikleri sonucuna vardı. Köpekler duruma göre davranışlarını değiştirebilir.

Bu nedenle köpekler, istediklerine ulaşmak için daha önceden öğrendikleri ‘taktik icabı ihanet’ dediğimiz kavramı kullanabilir. Bu durumda istedikleri yemeğe yöneldiler.

Heberlein deney sonucunda, araştırmacıların köpekleri anlayabildiklerini ve kognitif becerileri ile esnekliklerini incelediklerini görebildiler. Bu sayede insanlar ve köpekler bir arada hareket edebiliyor.

Sadık dostlarımız olmalarının yanı sıra, köpeklerin gizlilik içerisinde istediklerini almak için ihanet edebildiklerini de gösterdi.

Köpeklerin Zekası ve Duyarlılığı ile ilgili Diğer Bilgiler

Gerçek şu ki, son yapılan araştırmalar, hayatlarımızı paylaştığımız köpekler ile ilgili şüphelendiğimiz durumu doğrular nitelikte.

Bu nedenle, farklı araştırmalar sonucu şu bilgiler ortaya çıktı:

 • Köpekler genelde sadece onlara ne söylediğimizi değil aynı zamanda nasıl söylediğimizi de anlıyor. Sözcüklerimizi işlemek için köpekler beyinlerinin sol kısmını kullanır. Ve ses tonu için de sağ kısmı. Bu sayede, sesimizdeki ton ile söylediklerimiz arasında bir bağ kurarlar.
 • 2 yaşındaki bir çocuğun zekasına sahipler.
 • Bizler gibi, olumlu ya da pesimist olabilirler. Ek olarak, kıskanabilir ve depresyona da girebilirler.
 • Çocukların duyarlılığına sahiptirler.

Peki sizin köpeğiniz ne kadar akıllı ve duyarlı?


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.