Temel Yılan Bakımı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

16 Temmuz 2021
Gittikçe daha fazla insan egzotik evcil hayvanlar satın almayı tercih ediyor. Bu yazıda, temel yılan bakımı hakkında bilmeniz gereken her şeyi size anlatmak istiyoruz.

Çocuklar da dahil olmak üzere giderek artan sayıda insan, yılanları egzotik bir evcil hayvan olarak beslemeye ilgi duymaya başladı. Bu eğilimin hayvanları veya sahiplerini riske atmadığından emin olmak önemlidir. Bu yazıda, temel yılan bakımı hakkında bilmeniz gereken her şeyi size anlatmak istiyoruz.

Yasal ve sorumlu yılan mülkiyeti

Yasal olarak evcil hayvan olarak tutulamayan birçok türün olduğunu göz önünde bulundurmalısınız. İnternete bir göz atın ve ülkelere göre yasa dışı egzotik evcil hayvanların ayrıntılı bir listesini bulacaksınız. Sadece görünüşüne göre bir yılan seçmeden önce bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Ayrıca nesli tükenmekte olan türlerin esaret altında üremesinin yasa dışı olduğunun da farkında olmalısınız. Bu hayvanlara sahip olduğu ve yetiştirdiği tespit eden insanlar çoğu ülkede yasal işlem görür.

Bu nedenle, evcil hayvanınızın nereden geldiğini bildiğinizden ve saygın bir yetiştirici seçtiğinizden emin olmanız önemlidir. Bir şahıstan veya resmi bir kurum tarafından tanınmayan lisanssız bir mağazadan satın almanızı asla tavsiye etmeyiz.

sarı ve siyah evcil yılanlar

Evde zehirli yılan yetiştirmenin iyi bir fikir olmadığını gerçekten söylememize gerek var mı? Aslında, birçok ülkede, zaten yasa dışıdır. Özellikle evde çocuklar varsa tehlike riski son derece yüksektir.

Evcil hayvan olarak yılan seçmeden önce dikkat edilmesi gerekenler

“Yılan” kelimesi, bu sürüngen ailesinin tüm farklı türlerini tanımlamak için kullanılır.

Yılanların boyutları 2 ila 5m arasında değişir. Eviniz için uygun bir tür seçmek önemlidir. Herhangi bir hayvan, uygun olmayan barınma nedeniyle agresifleşebilir veya hastalanabilir.

Ardından, her bir türün ne kadar sosyal olduğunu ve evcilleştirmenin ne kadar kolay olduğunu araştırmanız gerekir. Köpekler gibi, bazı yılan türleri de aile hayatına diğerlerinden daha iyi uyum sağlar.

Yılan beslemeye yeni başlayanlar, evcilleştirilmeleri ve ele alınmaları daha kolay olduğu için 2 metreden daha küçük türler seçmelidir. Büyük, anti-sosyal yılanlarla uğraşmak, uzman bilgisi ve bol pratik gerektirir.

Akılda tutulması gereken bir diğer önemli husus ise paradır. Yılanlar, sahip olabileceğiniz en pahalı evcil hayvanlardan biri olabilir. İlk olarak, yılanı egzotik bir evcil hayvan mağazasından yasal olarak satın aldığınızdan emin olarak, yılanın kendisini satın almak için yatırım yapmalısınız. Yeni evcil hayvanınızın tüm yaşamı boyunca uzman veteriner bakımına ihtiyacı olacağından, masraflar burada bitmiyor.

Dikkate alınması gereken son bir önemli husus: sürüngenler çok bağımsız hayvanlardır. Vahşi doğada hayatta kalmalarına yardımcı olan şey, bu özelliktir. Bununla birlikte, bir yılanın çok fazla kucaklaşma ve ilgi istemesini asla beklememeniz gerektiği anlamına da gelir.

Temel yılan bakımı: ideal vivaryumu seçmek

Temel yılan bakımı hakkında bilmeniz gereken ilk şey, vivaryumlarını nasıl kuracağınızdır. Bu, hayvanınızın mutlu ve sağlıklı olmasını sağlamak için doğal yaşam alanlarını mümkün olduğunca yeniden yaratmaya çalışmak anlamına gelir.

İlk olarak, doğru vivaryumu seçmeniz gerekir. Hiçbir koşulda yılanınızın evde başıboş yaşamasına izin vermemelisiniz. Bu hem hayvan, hem siz hem de evde yaşayan herkes için tehlikelidir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, yetişkin yılanlar 5 metre uzunluğa kadar ölçülebilir. Bununla birlikte, bebek yılanlar bir metreden daha kısa bile olabilir. Bu, vivaryumunuzun yeni evcil hayvanınızın hızlı büyümesiyle başa çıkacak kadar büyük olması gerektiği anlamına gelir.

İkinci olarak, türlerin çoğunluğu serinleyebilecekleri, sıvı tüketebilecekleri ve normal şekilde davranma özgürlüğüne sahip olabilecekleri küçük bir havuz veya küvete ihtiyaç duyarlar.

Sıçan yılanları gibi bazı türlerin de tıpkı doğal ortamlarında olduğu gibi tırmanabilecekleri dallara ihtiyacı olacaktır.

Son olarak, vivaryumunuzda hijyenin önemini göz ardı edemezsiniz. Tüm tank haftada en az bir veya iki kez temizlenmeli ve su günlük olarak değiştirilmelidir.

Evcil yılanınız için doğru iklimi elde etmek

Yılanlar soğukkanlı sürüngenlerdir. Bu nedenle vücut sıcaklıklarını düzenlemek için dış ışık ve ısı kaynaklarını kullanırlar.

Temel yılan bakımı söz konusu olduğunda, gereklilikler doğru iklim türlerine bağlı olarak değişecektir. Normalde ılıman iklimlerde yaşayan yılanlar, kışın kış uykusuna yatan tek türdür.

Genel bir kural olarak, gün boyunca vivaryumunuzun sıcaklığı 26 ile 32 derece arasında olmalıdır. Geceleri, 24 ile 29 derece arasında olacak şekilde sıcaklık biraz düşmelidir.

ağaca sarılmış duran yılan

Tropik iklimlerden gelen yılanlar kış uykusuna yatmazlar ve tüm yıl boyunca düzenli beslenme ve aktivitelerini sürdürürler. Ancak, esaret altında tutulduklarında belirli bir mikro iklime ihtiyaçları vardır.

Tropikal yılanlar yüksek düzeyde nem gerektirir (yaklaşık %70). Vivaryum sıcaklıkları yazın asla 30 derecenin ve kışın 25 derecenin altına düşmemelidir. Ayrıca günde 10-12 saat ışığa ihtiyaç duyarlar.

Diyet: temel yılan bakımının anahtarı

Dengeli bir yılan diyeti, yüksek düzeyde hayvansal protein gerektirir.

Yılan türlerinin çoğu fareler, küçük memeliler ve kuşlarla beslenir. Ancak bazıları böcekleri, kabukluları, balıkları ve salyangozları yemeyi tercih eder. İkincisinin bakımı ve esaret altında beslenmesi daha kolaydır ve yeni başlayanlar için daha uygundur.

Temel yılan bakımı ayrıca, uzman bir veteriner ile yılda bir veya iki muayeneyi ve ayrıca antiparaziterler gibi koruyucu ilaçları içermelidir.