Deniz Yılanlarının Sınıflandırılması

23 Ocak 2021
Deniz yılanları iki gruba ayrılır. Su ortamında tam gelişimlerini sağlayanlar ve hayatta kalmaları için morfolojik adaptasyonlar geçirenler.

Deniz yılanları veya mercan resif yılanları, su yaşamına tamamen adapte olmuş sürüngenlerin bir alt ailesidir. Çoğu karada savunmasızdır ve vücutları yüzmeye uyum sağladığından nadiren sudan çıkarlar. Çünkü bu adaptasyon sürünmelerini zorlaştırır. Deniz yılanlarının sınıflandırılırken, dünyadaki en zehirli yılanların (Elapidae) ailesinden olduklarını görebilirsiniz.

Bu aile aynı zamanda kendi türlerini de içerir: kobralar, mambalar ve mercan yılanları. Bu büyüleyici hayvanlar hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız okumaya devam edin.

Deniz yılanları, Atlantik yılanları hariç

Bu yılanlar deniz yaşamına uyum sağlamıştır. Karayip bölgeleri bu hayvanlar için ideal bir yaşam alanı olsa da Atlantik Okyanusu’nda yaşamıyorlar.

Bu sürüngenler, Japonya’dan Yeni Zelanda’ya ve Güney Afrika’dan Orta Amerika’ya kadar Pasifik ve Hint Okyanuslarında yaşarlar. Atlantik’teki yokluklarının, o bölgeye fiziksel olarak ulaşamamalarından kaynaklandığına inanılıyor. Görünüşe göre Panama Kıstağı (bir yarımadanın karaya bağlandığı dar yer.) onları Atlantik’ten uzak tutan jeolojik bir bariyer görevi görüyor.

Bu durum, deniz yılanlarının çoğalmasını ve yayılmasını engellemez. Bu grup büyük bir biyolojik çeşitlilik sunar ve deniz yılanlarının sınıflandırılması 17 farklı cinse ait yaklaşık 62 tür içerir. Hydrophis cinsi aralarında en büyüğüdür.

Deniz yılanlarının iki alt ailesi vardır:

  • Türlerin çoğunu kapsayan Hydrophiinae veya Hydrophistir. Bunlar tamamen deniz sürüngenleridir ve balıkların aksine solungaçları olmadığı için nefes almak dışında yüzeye çıkmaları gerekmez. Su altında beş saate kadar dayanabilirler.
  • Laticaudinae veya deniz kraits, tek bir temsili cins olan Laticauda, sekiz tür içerir. Karada üreyen bu hayvanların amfibi bir yaşamı vardır.

Şimdi bu iki ana kategorinin her birini inceleyeceğiz.

Deniz yılanlarının sınıflandırılmasında en büyük grup olan Hydrophis

Deniz yılanları, karadaki benzerlerine göre büyük anatomik farklılıklar gösterir. Örneğin, hepsinin kürek şeklinde düzleştirilmiş bir kuyruğu vardır ki bu yüzmelerine yardımcı olur ve vücutları yılan balığı gibi yanal olarak sıkıştırılmıştır.

Bu alt ailedeki çoğu türün yetişkinlerinin uzunluğu 120 ila 150 santimetre arasındadır. Bununla birlikte, en büyük örnek Hydrophis spiralis türünün yetişkinleri 3 metreye kadar uzunluğa ulaşabilir.

Kendilerini yerin aşınmasından korumak için bindirilmiş pulları olan kara yılan türlerinin aksine, çoğu pelajik deniz yılanının pulları üst üste gelmez.

Tabi bu durum genellikle böyle olsa da mercan resiflerinde yaşayan ve vücutlarını mercan resiflerinin neden olduğu aşınmadan koruyan bindirme pullara sahip bazı istisnadalar da vardır.

deniz yılanlarının sınıflandırılması, yılanlar

Hydrophis etoburdur. Balıklarla, özellikle de yılan balıklarıyla beslenirler. Aynı zamanda yumuşakçalarla, kabuklularla ve hatta balık yumurtalarıyla da beslenirler. Avlanmak için zehirlerini avlarına enjekte ederler ve zehirli etkisinden dolayı kısa süre sonra avları ölürler.

Hidrophis alt familyası ile diğer yılan türleri arasındaki bir başka fark da üremeleridir. Bu alt aile ovovivipar bireyleri içerir. Yani yavrular anne içinde gelişir ve yumurtadan çıkar. Genellikle 7-9 yavru doğururlar. Bununla birlikte, belirli türlerin daha fazla sayıda yavruya sahip olabilen istisnaları vardır.

Deniz yılanlarının zehri çok güçlüdür ve nörotoksinlerle miyotoksinlerin bir karışımı olduğu için kobralarınkinden çok daha güçlüdür. Deniz yılanları en zehirli türlerden biridir. Ancak insanları ısırmaları nadiren görülür ve bu muhtemelen onları rahatsız eden insanlardan kaynaklanmaktadır. Çünkü bu tür oldukça uysaldır.

Laticauda Cinsi Amfibi Yılanlar

Bunlar aynı zamanda deniz yılanlarıdır. Bu durumda hayatlarının tamamını suda geçirmezler. Hem suda hem de karada yaşamaya alışkınlardır ve genelde karada ürerler. Diğer alt familyalarından farklı olarak, deniz kraitsi yumurtalardır ve yumurtalarını karaya bırakırlar.

Latikaudaların burun delikleri yanal olarak bulunurken, deniz yılanlarının geri kalanının burunlarının üst kısmında yer alır ve nefes almak için yüzeye çıkarırlar. Deniz kraitleri dalış yaptıklarında burun deliklerini valflerle kapatabilirler.

Bu alt ailenin tüm üyeleri, onları karadaki hareketlerinde koruyan ventral ölçeklere sahiptir.

Şeritli deniz kraiti (Laticauda colubrina) olarak da bilinen sarı dudaklı deniz kraiti, en ünlü türlerden biridir. Hint-Pasifik’in tropikal sularında yaşarlar. Ayrıca tek tip siyah ve gümüş şeritlere sahiptirler ve neredeyse silindirik uzun gövdesi ile öne çıkarlar.

deniz yılanı türleri

Gördüğümüz gibi, deniz yılanlarının sınıflandırılması onları farklı özelliklere sahip iki ana alt aileye ayırır. Ayrıca bu ophidianlar, su ortamına bazı inanılmaz adaptasyonlar geliştirmişlerdir.

  • The reptile database
  • Cronicasdefauna
  • Harvey B Lillywhite, Coleman M Sheehy, III, Harold Heatwole, François Brischoux, David W Steadman, Why Are There No Sea Snakes in the Atlantic?, BioScience, Volume 68, Issue 1, January 2018, Pages 15–24.