Deniz Akvaryumu için Nasıl Bakım Yapılmalıdır

24 Mart 2021
Deniz akvaryumu ait bakım ve onarımı diğer taze su akvaryumlarına kıyasla çok daha karmaşıktır. Ancak, tuzlu su akvaryumunu kurulum sonrası aldığınız sonuç görsel olarak olağan üstü bir manzaraya sahiptir.

Deniz akvaryumu sahibi olmak etrafınızdaki ucuz hobilerden birisi değildir. Aslında, hem kurulumu hem de bakımı zaman ve para gerektirmektedir. Ancak, tasarruf edebileceğiniz bazı yollar vardır, ufak boyutlarda bir tank sahibi olmak devasa bir tank sahibi olmaya göre daha az pahalıdır. Asla unutmamanız gereken şey, canlı varlıklar ile uğraşıyorsunuz ve onların iyi olmaları tamamen size bağlıdır. Bu sebeple, evinizde bir deniz akvaryumu olmasının anlamı her şeyi iyice bilmeniz gerektiğidir. Ek olarak, bunun getireceği sorumluluğu da çok iyi düşünmelisiniz.

Evinizde denizden bir parça

Günümüzde, deniz akvaryumunuz için satın alabileceğiniz balıklar ve diğer hayvanların bir çoğu kuluçka tanklarından gelmektedir. Ancak, aynı zamanda, diğer balıklar direkt olarak okyanustan gelmektedir ki bu bizim reddedeceğimiz bir konudur.

Türlerin kendi doğal ortamlarından ayrılması, bilimsel veya koruma amaçlı olmadığı sürece, asla açıklanabilir değildir

Her koşulda, bir tuzlu su akvaryumu bu hayvanların habitatlarını mükemmel bir şekilde taklit edebilmelidir, bunun anlamı onların çevresel koşullarını yeniden yaratmaktır. Deniz akvaryumu canlılarının ihtiyaçlarını biliyor musunuz? Burada, size bilmeniz gereken her şeyi anlatacağız.

Evinizdeki deniz akvaryumu için gerekli olan ekipmanlar

Deniz akvaryumu kurmaya başlamak için gereken ekipman diğer taze su tanklarına kıyasla çok daha karmaşık ve ileri seviyededir. Burada deniz akvaryumu için ihtiyacınız olacak temel ekipmanların listesi yer almaktadır:

 • Cam veya akrilik bir tank. Ne kadar büyük olursa, bakımı o kadar kolay olur. Hacmi 75 litreden daha az olmamalıdır.
 • Özel tuz, deniz akvaryumları ve tankta çözünebilmesi için
 • Filtre. Birçok türü vardır: Sünger, damlama, aktif karbon, çakıl altı (tabanda oluşan pisliklerin çakılların altındaki tabla aracılığıyla temin edilen süzme yöntemi) hava filtreleri olarak birkaçını ismini sıralayabiliriz.
 • Deniz çakılı veya kumu
 • Yaşayan kaya, üstün bir biyolojik filtre gibi davranmaktadır. Akvaryumdaki hayat için gerekli olan bakteri ve mikroorganizmaları sağlar. Ayrıca iyi bir sığınak olmasının yanı sıra, pH’ı da düzenlemektedir.
 • Termometre,  su sıcaklığını kontrol etmek için
 • Hidrometre, suyun yoğunluğunu, tuz oranını ölçmek için
 • Su ısıtıcısı, gerektiğinde su sıcaklığını yükseltmek için
 • Sifon, alt zeminde bulunan substratları temiz tutmak için çakıl veya kum temizleyicisi
 • Su için test kitleri. pH ve diğer çeşitli çözünmüş materyalleri kontrol etmek için çeşitli ölçü aletleri vardır.
 • Alg kazıyıcı veya manyetik cam temizleyici, tankın duvarlarına yapışarak çoğalan algleri yok etmek için kullanılır.

Buraya kadar, deniz akvaryumunu evinizde kurmanız için gerekli ekipmanların isimlerini sıraladık. Ek olarak, aşağıdaki ekipmanlar akvaryumunuzun bakımını çok kolaylaştıracaktır. Dahası, balıklarınız daha sağlıklı olacak ve daha az hastalık yaşayacaktır.

 • Kepçe veya protein ayrıcı. Bu cihaz doğal deniz ekosistemlerinde bulunan mevcut köpüklü suyu yaratmak için hizmet eder. Ayrıca çok güçlü bir filtre ve oksijen üretici cihaz olarak çalışır.
 • Sterilize edici UV lamba. Balıklara azar verebilecek bakteri, virüs, mantar ve diğer mikroorganizmaların yok edilmesini sağlar.
 • İleri düzey aydınlatma sistemleri, eğer canlı mercanlarınız varsa güneş ışığının yaratılması çok önemlidir.
 • Ozon üreticisi. Ozon filtresi suyu mükemmel bir yapıda tutar.
tuzlu su tankında balıklar

Tuzlu su akvaryumunun bakım ve onarımı

Deniz balıkları sağlıklı kalabilmek için çok özel bir çevreye ihtiyaç duyarlar. Ne yazık ki, bu hayvanların bir çoğu direkt olarak denizden gelmektedir, bu sebeple eğer hayatta kalmalarını istiyorsanız, akvaryum mükemmel şekilde onların çevrelerini taklit edebilmelidir. Bunu yapabilmek için, evinizdeki deniz akvaryumu aşağıdaki gereklilikleri karşılamalıdır:

 • Akvaryumunuzun sıcaklığının 22 – 27 Santigrat derece arasında olduğundan emin olun. Bu aralıkta balıklarınız gelişebilir; aksi halde hastalanır veya zayıf düşebilirler.
 • Su, kesinlikle tuzlu olmalıdır. Deniz akvaryumları için bunu yaparken taze su ile tuz karıştırarak yapabilirsiniz. Suya koyacağınız balığın genellikle nasıl bir tuz yoğunluğunda yaşadığını bilmek önemlidir. Ancak, her 11 litre su için bir yemek kaşığı tuz eklemeniz gerekmektedir. Balığınızı suyla tanıştırmadan önce suyun yoğunluğunun ugun yolduğundan emin olmalısınız.
 • Suyun pH derecesini kontrol edin. Bunu yaptığınızda, sonuç deniz akvaryumunuzdaki suyun balıklarınız ve bitkileriniz için çok asidik veya bazik olduğunu size söyleyecektir. Deniz akvaryumlarında böyle bir durumda, optimum pH yaklaşık 8,2 olmalıdır.

Deniz akvaryumu temizliği

Deniz akvaryumunuzu sağlıklı tutmak için bir diğer önemli konu ise rutin temizliktir. Pazardaki tüm ekipmanlara sahip olsanız bile, tank temizliği çok önemlidir. Ancak, ne kadar ileri seviye ekipmanınız varsa, o kadar az temizleme seansları yapmanız gerekecektir.

Başlamak için, tank suyunu yaklaşık her iki haftada bir değiştirmelisiniz. Bunun için, kalan tüm elementler temiz ise tank suyunun yüzde onu kadarını boşaltarak taze su eklemelisiniz.

Daha sonra, tüm dekoratif objeleri kaldırın ve bir fırça yardımıyla sabun kullanmadan lavaboda yıkayın. Duvarlara yerleşen algleri temizleyin ve son olarak zemindeki substratları çakıl temizleme sifonu ile temizleyin.

akvaryum palyaço balığı

Diğer tüm evcil hayvanlar gibi, balıklarınızı sağlıklı tutmak ve deniz akvaryumunun bakımını yapmak için zaman ve bakım yatırımı yapmanız gerekecektir. Ama, sonunda, olağanüstü görkemli sağlıklı ve temiz bir deniz akvaryumu görebileceksiniz ve bu size keyif, sakinlik ve dinginlik verecektir.

 • de Guevara Malibe, S. M. L. (1994). Un acuario marino; su formación y mantenimiento.
 • González Hernández, J. H., Pineda Mercado, R., & Romero Mendoza, O. J. (2020). Sistema de control y monitoreo para acuarios (Aquarium Resort).
 • Teton, J. (2003). Guía técnica de la acuariofilia (Vol. 2). Ediciones AKAL.