Komodo Ejderi Isırığı Neden Tehlikelidir?

Komodo ejderha tükürüğü, kan sulandırıcı etkileri olan çok miktarda patojenik bakteri ve toksin içerir.
Komodo Ejderi Isırığı Neden Tehlikelidir?

Son Güncelleme: 19 Şubat, 2022

Doğada, en iyi uzaktan gözlemlenen hayvanlar vardır. Yılan zehiri, timsahın güçlü çenesi, aslanın hızlı pençeleri veya Komodo ejderinin tehlikeli ısırığı bunun açık örnekleridir.

Onlar dünyanın en büyük kertenkeleleri olarak tanınırlar.

Komodo canavarı: büyük bir kertenkele

Bu sürüngenler, bu büyük hayvanlara pek de gıpta etmeyen mitolojik bir yaratık olan ejderhanın efsanevi adını taşırlar.

Komodo ejderi monitör kertenkele ailesine ait ve Endonezya’ya endemiktir. Şu anda, türler IUCN Kırmızı Listesinde savunmasız olarak listelenmiştir.

Komodo ejderi yaklaşık üç metre uzunluğunda ve 70 kilogram ağırlığındadır, ancak ağırlığı 100 kilogramı aşabilir.

Kaslı vücudu pullarla kaplıdır, en genç bireyler sarımsı ve siyah benekli yeşilimsi renklidir. Yetişkinlerin rengi daha kahverengimsi olma eğilimindedir. Kuyruk, vücudunun geri kalanı kadar güçlü ve uzundur, pençeleri de büyük ve beş uzun parmağa bölünmüştür.

komodo ejderi

Komodo ejderi agresif mi?

Geniş kanat açıklığı ve tıslama sesi, bazen bir çatışmadan kaçınmak için bir güç gösterisidir. Bu hayvanlar genellikle yiyecek bol olduğunda gruplar halinde yer, ancak gerekirse yiyecek veya dişiler için kavgalar olabilir.

Çok hızlı tepki verirler ve genellikle avlarını bekledikleri suya çekerler. İnsanlarda ölümle sonuçlanan saldırıları olmuştur ama bu ısırıklarından dolayıdır ve nadir vakalardır. Bu hayvan, yeterli kaynaklara sahipse, genellikle habitatını başkalarına zarar vermek için terk etmez.

Komodo ejderleri arasındaki kavgalar göğüs göğüse çatışmalardır, çünkü biri genellikle diğerini tutup yaralamaya çalışır. İlginçtir ki, bu hayvanlar kendi ısırıklarına karşı bağışıktır.

Komodo ejderinin tehlikeli ısırığı

Komodo ejderinin ısırmasını tehlikeli yapan zehri değil, tükürüğüdür. Komodo ejderinin dişleri diş etlerinin arkasına gizlenir ve beslenme sırasında sıklıkla kanar. Bir yılanın yaptığı gibi zehir enjekte etmezler, tükürükleri öldürecek kadar zehirlidir.

Leş ile beslenmelerine rağmen avlanırlar da. Komodo ejderleri, geyik ve yaban domuzu gibi kendilerinden büyük hayvanları tek bir ısırıkla öldürme yeteneğine sahiptir.

Avlarını pusuya düşürmek için sürpriz faktöründen yararlanırlar ve ısırdıktan sonra av yığılana kadar güvenli bir mesafeye çekilirler. Isırıklar genellikle diğer hayvanların yumuşak dokularında derin yırtıklara neden olur.

Av kaçmayı başarırsa, muhtemelen kan kaybından ölecek veya yaraları ciddi şekilde enfekte olacaktır. Memeliler, kuşlar, yumurtalar ve diğer kertenkeleler, hatta kendi türlerinin bireyleri ile beslenirler.

Tükürükleri, genel sepsise neden olabilen çok miktarda patojenik bakteri (Escherichia coli, Pasteurella multocida, Staphylococcus sp. Providencia sp. Proteus mirabilis ve P. morganii ) içerir, ancak bunlar kurbanlarında ölümlerin tek nedeni değildir.

Komodo ejderinin çenesinde, kanın pıhtılaşmasını önleyen ve kan basıncında düşüşe, hipotermiye ve kas felcine neden olan bir dizi bileşik salgılayan bezler vardır, böylece ısırılan hayvan hızla kan kaybeder ve kısa bir süre sonra ölür.

Bu öldürücü tükürük, tromboz ve diğer kardiyovasküler problemlerle ilgili hastalıkların tedavisinde antikoagülan bileşiklerini izole etmek ve bunlardan yararlanmak için çalışılmıştır.

Komodo ejderlerinde partenogenez var mı?

Bu, türün bir başka büyük özelliğidir. Ejderhaların hem eşeyli hem de eşeysiz üremesi vardır. Bu, dişilerin bir erkek tarafından döllenmemiş yumurtaları bırakabileceği anlamına gelir.

Bu, vahşi doğada meydana gelebilir, ancak yalnızca esir yetiştirilmiş dişilerde meydana geldiği bilinmektedir. Partenogenetik kuluçkalar sadece erkek bireylere yol açar.

Ebeveyn, yumurta fazında kopyalanan, haploidden diploide değişen kromozomlarının tek bir kopyasına katkıda bulunur. Dişi daha sonra yavrularıyla çoğalırsa, hem erkek hem de dişi yumurta bırakabilir.

Bilim insanları, bu üreme stratejisinin, komodo ejderinin yaşam alanı gibi izole edilmiş ekolojik bir niş için bir adaptasyon olduğuna inanıyor. Bu şekilde genetik çeşitlilik azalsa da popülasyon büyümeye devam eder.

kavga eden iki komodo ejderi

Komodo ejderleri, adlarından da anlaşılacağı gibi büyüleyicidir, çünkü gerçek bir dinozorun görünümü ve vahşiliği ile yaşam alanlarının yok edilmesinden ve avlarının kaçak avlanmasından kurtulurlar. Ölümcül ısırıkları ve türleri sürdürme konusundaki benzersiz yetenekleri, onları yaşayan efsaneler yapar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • A central role for venom in predation by Varanus komodoensis (Komodo Dragon) and the extinct giant Varanus (Megalaniapriscus. Bryan G. Fry et al. Norman
  • National Geographic. El dragón de Komodo, el lagarto más grande del mundo, 2018.
  • Lind, A.L., Lai, Y.Y.Y., Mostovoy, Y. et al. Genome of the Komodo dragon reveals adaptations in the cardiovascular and chemosensory systems of monitor lizards. Nat Ecol Evol 3, 1241–1252 (2019).
  • BBC News. ‘Virgin births’ for giant lizards. 2006.
  • Goldstein, E. J., Tyrrell, K. L., Citron, D. M., Cox, C. R., Recchio, I. M., Okimoto, B., … & Fry, B. G. (2013). Anaerobic and aerobic bacteriology of the saliva and gingiva from 16 captive Komodo dragons (Varanus komodoensis): new implications for the” bacteria as venom” model. Journal of Zoo and Wildlife Medicine, 262-272.
  • Watts, P. C., Buley, K. R., Sanderson, S., Boardman, W., Ciofi, C., & Gibson, R. (2006). Parthenogenesis in Komodo dragons. Nature, 444(7122), 1021-1022.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.