Köpeklerde Zehirli Isırıklar ve Semptomları

Köpekleri zehirli ısırıkları ile yaralayabilecek bazı hayvanlar var. Bu sebepten dolayı köpek sahipleri yürüyüş sırasında buna hazır olmalı.
Köpeklerde Zehirli Isırıklar ve Semptomları
Juan Pedro Vazquez Espeso

Yazan ve doğrulayan Veteriner hekim Juan Pedro Vazquez Espeso.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bir köpeğin merakı kalıtımının bir parçasıdır ve onu dışarıda bir şeyleri ararken ya da takip ederken izlemek oldukça eğlencelidir. Bununla birlikte, bu durum bir anda çok negatif bir hal alabilir, özellikle de eğer köpeğiniz bu meraktan dolayı zehirli bir ısırığa maruz kalırsa.

Zehirli ısırıkların semptomlarını tanımlamak ve sınıflandırmak bazen zor olabilir. Neyse ki bu istenmeyen durumun birçoğunda ortak olan bazı kalıplar da mevcut. Bugünkü yazımızda size köpeklerde genel zehirli ısırık semptomlarından bahsedeceğiz.

Zehirli ısırıklar: yaygın bir talihsizlik

Maalesef, hem doğada hem evde ısırıkları köpeklerimiz için zehirli olabilecek bazı hayvanlar var. Bununla beraber bu hayvanlar çoğunlukla rahatsız edilmedikleri sürece silahlarını kullanmazlar.

Maalesef köpekler “beni yalnız bırak” gibi şeylerden anlamazlar yani bu kuralı hiç ederler. Ve bunun bir sonucu olarak yalnız bırakılmak isteyen bir hayvan tarafından ısırılabilirler.

Birçok havyan zehirli ısırık sebebi olabilir: örümceklerden arı ve eşek arılarına, yılanlardan ve hatta denizanası ya da bir balık gibi deniz hayvanlarına kadar. Birçok zehirli hayvan olduğu için bu zehirli ısırıkları basitleştirmeye ve bir dizi ortak paydayı bir listeye koymaya çalışacağız.

İki köpek ve bir yılan

Ölümcül olma potansiyeli olmayan ısırıklar

Bu bölümde, ısırıkları çok da zehirli olmayan hayvanlardan bahsedeceğiz: karıncalar, arılar ve bazı örümcekler gibi. Bu hayvanların ısırıkları evcil hayvanlarımızın yaşamı için bir risk teşkil etmez. Bununla beraber, belirli durumlarda kaynağı ne olursa olsun bir ısırığın ölümcül olabileceğinden bahsetmekte yarar var. Örneğin:

 • Belirli ısırıklara alerjisi olan köpekler
 • Eğer köpek birden fazla kez ısırılmışsa
 • Isırığın yeri: hayvanın ağzının civarındaysa genelde daha tehlikeli olur çünkü bazı solunumsal sorunlara sebep olabilirler

Kısmen zehirli olan ısırıkların semptomları

Yukarıda bahsettiğimiz istisnalar hariç kısmen zehirli ısırıkların semptomları şu şekilde sınıflandırılabilir:

 • Yaralar genelde boyut ve sayısal açılardan değişiklik gösterirZehirli örümcek ısırıklarında boğa gözü şeklinde bir lezyon yaygın olanıdır.
 • Lokal enflamatuar yanıt. Isırılan bölge kırmızı, ılık, acı verici ve şişmiştir. Eğer suratta bulunuyorsa enflamasyon gözleri ve dudakları şişirerek bazı şekil bozulumlarına sebep olabilir.
 • Peteşiler yani kırmızımsı benekler.
 • Nekrotik yaralar: bölge ülserleşebilir ya da bazı vakalarda siyaha bile dönebilir.

Neyse ki bu kazaların birçoğu zehirli olmayan ısırıklar sebebiyle ortaya çıkar. Bundan dolayı reaksiyon genellikle köpek için büyük bir sorun teşkil etmeden ortadan kalkar. 

Potansiyel olarak ölümcül olan zehirli ısırıklar

Bu noktada konu ciddileşiyor çünkü hayvanın sağlığı için gerçekten bir risk teşkil eden zehirli ısırıklardan konuşacağız. Aşağıda belirli yılan ve örümcek türleri gibi hayvanların zehirli ısırıklarına odaklanacağız.

Bu vakalarda lezyonlar yukarıda bahsettiğimize benzer ama maksimum ölümcüllük seviyesine ulaşmıştır. Eşek arısının sebep olduğu enflamasyon, zehirli bir örümceğin iğnesine verilen reaksiyondan çok daha az olacaktır. Bunun bir örneği Amerika kıtasında yaygın bir şekilde bulunan ve son zamanlarda İspanya’ya da ulaşmış olan kahverengi örümcektir.

Kötü yaralanmalara sebep olabilse de bu iğnedeki asıl sorun yaranın olduğu bölgede değildir. Bu zehirli ısırıkların asıl riski hayvanın hayatını tehlikeye sokabilen sistemik reaksiyonlardır. Böyle durumlarda şu semptomları görebiliriz:

 • Hipertemi
 • Konvülsiv
 • Etkilenen uzvun felç geçirmesi
 • Kusma ve ishal
 • Zayıflık ve uyuşukluk
 • Kas seğirmeleri
Veterinere gitmiş bir köpek

Hız önemli

Görebildiğiniz gibi, zehirli ısırıkların semptomları hafif enflamasyonlardan, konvülsiv gibi ciddi komplikasyonlara kadar değişiklik gösterebilir. Hayvan sahiplerinin en beklemediği anda olmaya yatkın olduklarından dolayı bu kazaları önlemek çok da kolay değil. Yani bu tarz bir şey başınıza geldiğinde güvendiğiniz bir veterinerin telefon numarasını sürekli el altında bulundurmak çok önemlidir. Bu vakalarda hız çok önemlidir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.