Logo image
Logo image

Evcil Yılanlar Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

2 dakika
Evcil hayvan olarak yılan almayı mı düşünüyorsun? O halde doğru yere geldiniz.
Evcil Yılanlar Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
Son Güncelleme: 20 Temmuz, 2021

Yılanlar ya çok sevdiğiniz ya da nefret ettiğiniz hayvanlardan biridir. Onlara kayıtsız kalan birini bulmak nadirdir. Kesinlikle insanların evcil hayvan olarak sahiplenmeyi tercih ettiği bir yaratık değildir ve bu nedenle onların bakımıyla ilgili birçok şüphe vardır. Evcil hayvan olarak yılan sahibi olmak için neler gerektiğini bilmek ister misiniz?

Birçok yılan türü vardır, bazıları zehirlidir, bazıları sessizdir ve diğerleri oldukça ürkektir. Bu nedenle, birini sahiplenmeden önce yapmanız gereken ilk şeylerden biri, sizin için doğru olanı nasıl dikkatlice seçeceğinizi bilmektir.

Evcil hayvan olarak yılan

  • Büyük ve küçük yılanlar var. Bu nedenle, ne tür bir yılan istediğinizi sahip olduğunuz alana bağlı olarak seçin.
  • Bu ilk evcil yılanınızsa, balık veya salyangoz ve hatta donmuş yiyeceklerle beslenen birini seçin. Bunlar fare yiyenlerden daha kolay çünkü fareleri de temin etmeniz gerekir!
  • Evde evcil bir yılanla oynamak istiyorsanız, ehlileştirilmiş bir yılana ihtiyacınız olacak.
  • Bazı örnekler diğerlerinden daha az bakım gerektirir. Bu ilk evcil yılanınızsa, çok fazla bakım gerektirmeyen ve sakin bir tavır sergileyen birini seçin.

Yılanları sahiplenmeden önce

Birçok insan yılanların iyi evcil hayvanlar olduklarından şüphe eder. Bu nedenle, bir evcil hayvanda ne istediğinizi düşünün. Aradığınız şey, özel bir bağ kurabileceğiniz bir hayvansa, yılan iyi bir seçim değildir.

Bununla birlikte, 30 yıla kadar yaşayabileceği için yılanın sahibi evcil hayvanına çok düşkün olacaktır. Hayvanın onlara özel bir bağlılık göstermeyeceğini unutmayın. Bir yılan kesinlikle iyi bir evcil hayvan seçeneğidir, ancak herkes için uygun değildir.

Some figure

Avantajları

  • Onları her gün beslemeniz gerekmeyecek, bu da bir hafta sonu için uzaklaşmak istiyorsanız veya evden uzakta vakit geçiriyorsanız idealdir.
  • Köpekler, kediler ve kuşlardan farklı olarak yılanlar alerjiye neden olmaz.
  • Kendilerini tımar ederler ve kötü bir kokuları yoktur ve bu nedenle onları yıkamanız gerekmez.
  • Sessizler ve komşularınızı rahatsız etmeyecekler!
  • Açıkçası, yılanlarınızı yürüyüşe çıkarmanız gerekmiyor. Bu nedenle, bir köpeği sahiplenmek istemiyorsanız, bu hayvan sizin için mükemmel olabilir.
  • Çok fazla alana ihtiyaç duymazlar. Kendilerini rahat hissedebilecekleri ve yuvarlanabilecekleri bir teraryum yeterli olacaktır.

Bu nedenlerden dolayı, bir yılan minimum bakım gerektirir, bu da onu fazla zamanı olmayanlar ve tabii ki yılanları sevenler için ideal bir evcil hayvan haline getirir.

Ancak, bir yılanın da diğer evcil hayvanlar gibi duyarlı bir varlık ve büyük bir sorumluluk olduğunu unutmamalısınız. Bu nedenle, onlara ihtiyaç duydukları bakımı vermelisiniz. Bu yaratık, özellikle kişiliğiniz onlarınkine uyum sağlıyorsa, ideal arkadaşınız olacaktır. Az bakım gerektirirler ve çılgın rutininizin stresini azaltmak için harikadırlar.

Peki, bir yılanı evlat edinmeye karar verdiniz mi?

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.