Sağır Güveler ve Akustik Kamuflajla İlgili Bilmeniz Gerekenler

"Ses engelleyici" pullara sahip iki tür sağır güve vardır ve ses dalgalarının %85'ini absorbe ederler.
Sağır Güveler ve Akustik Kamuflajla İlgili Bilmeniz Gerekenler
Luz Eduviges Thomas-Romero

Yazan ve doğrulayan biyokimya Luz Eduviges Thomas-Romero.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bilim insanları hem duyabilen hem de sağır güveler olduğunu belirtiyor. Bu omurgasız canlılarda duyma yetisi ana düşmanları olan yarasalardan kaçmalarına olanak sağlıyor.

Bundan ötürü de, sağır güvelerin av olmaktan nasıl kurtuldukları bir araştırma konusu haline geldi. Bu inanılmaz durumla ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak ister misiniz? Öyleyse okumaya devam edin!

Sesle Nasıl Yer Belirlenir ve Bundan Nasıl Kaçınılır?

Öncelikle yarasaların avlarının yerini ses dalgalarının bir yerden yankılanması aracılığıyla bulduklarını belirtelim. Eğer ses dalgalarını yansıtan şey hareket ederse, yani bizim durumumuzda güve hareket ederse, sinyaller daha sık yayılmaya başlar.

Dolayısıyla ses dalgalarındaki değişim yarasanın avının hızını tespit etmesine olanak sağlar. Bu durum insanların da faydalandığı bir hadisedir; sisli ya da yağışlı havada dahi radyo dalgaları uzun mesafeler kat edebildiği için bu sinyallerden yararlanırız.

Yarasaların ekolokasyon becerileri aracılığıyla duydukları ses ötesi dalgaları insanlar duyamazlar. Fakat güveler, kınkanatlılar ve cırcır böcekleri gibi bazı böcekler bunu yapabilirler. Bir böcek bir yırtıcı sesi duyduğunda zikzak ya da spiral şeklinde uçarak kaçabilir. Böylelikle yarasalara yem olmaktan kurtulurlar.

Kısacası güvelerin de dahil olduğu bazı gececil böcekler yarasaların ses ötesi sinyallerini duyabiliyorken sağır güveler bunları duyamaz. O halde peşlerindeki yırtıcı hayvanlardan nasıl sakınıyorlar?

Sağır güveler

Sağır Güveler Farklı Bir Stratejiye Sahip

Böcek bilimi uzmanları Antherina suraka ve Callosamia promethean adlı iki sağır güve türünün kaçış stratejilerini belirlemeyi başardılar. Araştırmacılar, sağır güvelerin vücutlarındaki ses engelleyici pullardan yararlanarak avların onları fark etmelerini engellediklerini keşfettiler.

Bunun yanı sıra bu saça benzer pullar yarasaların yaydığı ses dalgalarının %85’ini emebiliyor. Bu sayede, bu pulların gizli bir biyolojik tabaka görevi gördüğünü anlıyoruz.

Sağır Güveler ve Akustik Kamuflaj Tabakası

Görsel kamuflajın bir şeyin görünmesini zorlaştırdığı gibi akustik kamuflaj da güvelerin sonarda algılanmasını zorlaştırır. Güveler ve kelebeklerin kanatları birbirine benziyor olsa da çoğu kelebek gün içinde aktiftir ve dolayısıyla yarasaların tehdidi altında değildirler.

Öte yandan, güveler geceleri ortaya çıkar, vücutlarında ve kanat eklemlerinin etrafında pulları vardır ve bu pullar kelebeklerinkine kıyasla daha kalın ve yoğundur.

Güvelerin pulları kürke benzerlik gösterir ve sesi emer. Bu bağlamda, bu biyolojik giysi mikroskopik seviyede bir etkiye sahiptir ve yarasaların yaydığı ses ötesi dalgaları emmek için doğru sıklıkta titreşim yaratır.

Mor kafalı kanadında sarı yuvarlaklar olan güve

İnsanlar Sağır Güveleri Taklit Edebilirler

Sağır güvelerin üzerinde yürütülen bazı araştırmalarda sağır türlerin sahip olduğu pulların ses geçirmez teknolojilerde kullanılan tellerle benzer olduğu keşfedilmiştir. Bundan ötürü, bu pullardan yararlanılarak biyometrik materyaller geliştirilebilir.

Böylelikle de sesi daha iyi emen ve daha ince yapıya sahip gürültü kontrol cihazları üretilebilir. Gelecekte bilim insanları bu güvelerden esinlenerek geniş bant ve çok yönlü ses ötesi emiciler tasarlayabilirler.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Neil, T. R., Shen, Z., Robert, D., Drinkwater, B. W., & Holderied, M. W. (2020). Thoracic scales of moths as a stealth coating against bat biosonar. Journal of the Royal Society Interface, 17(163), 20190692. http://doi.org/10.1098/rsif.2019.0692
  • Leman, J. (2018). Sound-absorbent wings and fur help some moths evade bats. Science News, November 14.
  • Neil, T. R., & Shen, Z. (2018). Stealthy moths avoid bats with acoustic camouflage. The Journal of the Acoustical Society of America. 144 (3), 1742.
  • Shen, Z., et al. (2018). Biomechanics of a moth scale at ultrasonic frequencies. PNAS. 115 (48), 12200-12205.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.