Yarasaları Kurtaran Avusturalyalı Kadın

Megan Church, 10 yıldır Avusturalya'daki bu uçan memelilere yardım etmek için elinden geleni yapmaktadır.
Yarasaları Kurtaran Avusturalyalı Kadın
Laura Huelin

Yazan ve doğrulayan köpek eğitimcisi Laura Huelin.

Son Güncelleme: 15 Aralık, 2022

Çok şükür acı çeken hayvanların varlığından haberdar olan ve onlara ihtiyacı olan zamanı ve kaynağı ayırmaya istekli insanlar her zaman bulunmaktadır. Mesela yarasaları kurtaran kadın gibi. Şimdiden yüzlerce yarasanın kurtarılmasında rol oynamış birisidir kendisi.

Yarasaları kurtaran kadın

Şehirleşmenin etkisiyle, çoğu hayvan vahşi doğada olduğundan daha fazla sıkıntı yaşamaya başladı. Hayvanlar araba altında kalmakta, endüstriyel yapılara sıkışmakta veya evlerde mahsur kalmaktadır.

Bu tür problemler farklı türleri etkilemektedir: kuşlar, tilkiler, vahşi kediler. Yarasalar da bunlardan bir tanesi. Neyse ki, onlarla ilgilenmeyi amaç edinmiş bir kadın tarafından bakımları yapılmaktadır. Bu kadın, yarasaların doğal ortamlarına dönebilmeleri için gerekli bakımlarını üstlenmektedir.

Megan Church, 10 yıldır Avusturalya’daki bu uçan memelilere yardım etmek için elinden geleni yapmaktadır. Ağır bir otoimmün hastalığı geçirdikten sonra, hastalığının üstesinden gelmek için gerekli olan gücü yarasalarda bulan Megan, hayvanları kurtaran diğer insanlar gibi, öksüz kalan yavruların bakımını üstlendi.

yavru yarasa

Kısa bir süre sonra, Megan’ın yarasa bakımında doğuştan bir yeteneği olduğu anlaşıldı. Kelimenin tam anlamıyla yarasaları kurtaran kadın olarak ün saldı. Ne zaman birisi sakat bir yarasa bulsa, Megan Church yarasanın imdadına yetişti.

Megan’ın bu görevi sürdürdüğü tüm yıllar boyunca, insanlar her yerde yaralı yarasa bulur oldu: dallara takılmış, bacalara sıkışmış, çitlere ve tellere takılmış yarasalar…

Megan sadece bu yarasaları kurtarmakla kalmadı, ayrıca annesini kaybetmiş yavru yarasaların da bakımını üstlendi. Tıpkı bir annenin yapacağı gibi sütlerini verdi, temizledi ve korudu. İlginç bir şekilde, sakinleştirmek için yavru yarasalara ısıracakları ve sarılacakları bir şey vermek gerekiyordu. Bu yüzden, Megan emzik niyetine peluş oyuncaklar veriyordu.

Yarasaların Doğadaki Önemi

Yarasaları kurtaran kadın Avusturalya’da, Sidney’in yakınlarındaki bir şehirde yaşamaktadır. Yaşadığı bu bölgede, yarasaların çoğu kızıl uçan tilki türüne aittir. Bu tür, Avusturalya’daki en büyük yarasa türüdür.

sallanan yarasa

Yarasaların kötü ünlerine rağmen, bu tür meyvecildir. Yani, sadece meyvelerle ve çiçek özleriyle beslenirler. Böylece polenleşmeyi sağlayarak çekirdeklerin çözünmesine ve ağaçların yayılmasına neden olurlar.

Bu yarasalar yiyecek bulmak için yuvalarından çok uzaklara yolculuk edebilirler. En uzun mesafeyi kat eden meyvecil memelilerdir. Bu da, tropik ormanların durumu için oldukça önemlidir.

Yarasalar için gelecek

Megan Church’un amacı, hasta hayvanları geri doğaya kazandırmak. Vahşi doğada tek başlarına yetebilecekleri duruma gelene kadar hayvanların bakımını Megan Church üstlenmektedir. Yani, hayvanlara geçici bir süre bakmaktadır.

Her bir kurtarma, hayvan doğaya salındıktan sonra tamamlanmış sayılmaktadır. Bu yarasaların bazıları, diğerlerine göre daha fazla bakım gerektirmektedir. Çoğu genelde yorgun ya da şaşkınlığa uğramış durumdadır. Ancak bazıları ciddi şekilde yaralanmış olup uzun süreler boyunca bakıma muhtaç kalmaktadır.

Megan Church’ün, kurtarma videolarını ve başarılarını paylaştığı, Megabattie adında bir Youtube kanalı vardır. Bu hayvanları nasıl bulduğu, en önemlisi tek başına uçmak ve doğaya geri dönmek için beslenmesi ile ilgili videolar paylaşmaktadır.

Ayrıca bakınız: Dünyanın En İlginç Hayvanları

Hayvanların kurtarılması için neler yapabiliriz?

Tüm hayvan türlerinin refahlarını gözeten insanlara ihtiyaçları vardır. Böyle egzotik hayvanlara yardım edebileceğimiz yerlerde yaşamıyoruz ancak ihtiyaç duyan hayvanlara da yardım ediyoruz.

Boş zamanınız ve deneyiminiz varsa, hayvan koruma kuruluşları her zaman gönüllü aday arayışındadırlar. Bazı kuruluşlar sadece kedi ve köpeğe yardım etmez. Çiftlik hayvanlarına adanmış sığınaklar vardır. Ayrıca, sadece kemirgenlere özel bazı kuruluşlar da bulunmaktadır.

Eğer sınırlı boş vaktiniz varsa, hayvan koruma derneklerine yardım edebileceğiniz birçok yol vardır. Sarf malzemesi sağlama, bağış yapma, para toplamalarına yardım ve hatta evcil hayvanları veterinere götürmek kadar basit şeylerde yardımcı olabilirsiniz.

Her Megabattie videosunda göreceğiniz üzere, hayvanlara dokunmadan önce onlar hakkında bilgi sahibi olunması gerekmekte. Tehlikeli olan yarasalar vardır. Sokak kedileri bile hastalık bulaştırabilir. Eğer hayvanları korumak istiyorsan önce kendini korumalısın.

Yarasaları kurtaran kadın Avusturalya’da yaşıyor ve neredeyse on yıldır bu küçük uçan memelilere yardım ediyor. Ancak, hayvanların hayatlarını kurtarmaya kendini adamış tek insan o değil. Ayrıca, dünyanın her yerinden zor durumda olan hayvanlara yardım eden örgütler ve kişiler de vardır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.