Avrupa Baykuşları: Gececil Yırtıcı Kuşlar

Yırtıcı kuşlar, av aramak için göklerde dolaşan görkemli kuşlardır. Bugün, gececil yırtıcı kuşlar olan baykuşlara odaklanmak istiyoruz.
Avrupa Baykuşları: Gececil Yırtıcı Kuşlar
Érica Terrón González

Yazan ve doğrulayan Veteriner Érica Terrón González.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Baykuşlar gibi gececil yırtıcı kuşlar yıllar boyunca birçok mitin ve efsanenin merkezinde olmuştur. Antarktika hariç dünyanın her kıtasında baykuş bulunur. Tanınan birçok baykuş türünün 19’u Kuzey Amerika’da yaşamaktadır. Ancak bugün, esas olarak Avrupa’da bulunanlara odaklanacağız.

Gececil yırtıcı kuşlar: büyük baykuşlar

Avrasya kartal baykuşu

Bilimsel adı Bubo bubo olarak bilinen kartal baykuş, Avrupa’nın en büyük gececil yırtıcı kuşudur. 175 cm’e kadar kanat genişliği vardır ve yaklaşık 2,5 kg ağırlığındadır. Kendine özgü, görkemli görünümleriyle ünlüler: büyük turuncu gözler, ayaklarına kadar büyüyen sarımsı tüyler ve siyah bir gaga ve pençelere sahiptirler.

gececil yırtıcı baykuş

Kartal baykuşları, normalde yetişkin yaşamları boyunca tek bir bölgeyi koruyan yerleşik kuşlardır.

Gececil yırtıcı kuşlar – peçeli baykuş

Peçeli baykuş (bilimsel adı Tyto alba) orta boy bir gececil yırtıcı kuştur. Bunlar yaklaşık 90 cm kanat açıklığına sahiptir ve yaklaşık 350 gr ağırlığındadır. Baş ve boyun çevresinde altın tüyleri vardır, sırtları benekli gridir ve beyaz lekeleri vardır ve beyaz bir karnı vardır. En ayırt edici özellikleri beyaz kalp şeklinde yüzleridir.

peçeli baykuş

Gececil yırtıcı kuşlar: küçük Avrupa baykuşları

Uzun kulaklı baykuş

Bilimsel adı Asio otus olarak da bilinen, uzun kulaklı baykuş neredeyse mini bir kartal baykuş gibi görünüyor. Kanat açıklıkları 90 cm’nin biraz üzerindedir ve yaklaşık 340 gram ağırlığındadır. Vücuttaki tüyler kızılımsı kahverengi renktedir, siyah dikey çizgilerle beneklenmiştir. Yüz diski de kızılımsı kahverengidir, turuncu gözler ise küçük beyaz tüylerle çerçevelenmiştir.

uzun kulaklı baykuş

Uzun kulaklı baykuş, başının üstünde neredeyse kulaklara benzeyen tüylü tutamlara sahiptir.

Gececil yırtıcı kuşlar – Kukumav

Athene noctua bilimsel adıyla, küçük baykuş 60 cm’e kadar bir kanat açıklığına sahiptir ve 200 gramın biraz üzerinde bir ağırlığa sahiptir. Tatlı, samimi bir görünüme sahip küçük, tıknaz yaratıklardır. Tüylerinin rengi değişebilir, ancak genellikle kahverengi ve beyaz beneklidir. Beyaz “kaşlar” ile çerçevelenmiş, onlara hafif sert bir ifade veren büyük, sarı gözleri vardır.

kukumav gececil yırtıcı kuş

Alaca baykuş

Bilimsel adı Strix Aluco olarak bilinen bu tıknaz kuşlar kabaca bir karga ile aynı boyuttadır. Ortalama 95 cm boyutlarında kısa, yuvarlak kanatları vardır ve 700 gram ağırlığa kadar çıkabilirler. Kahverengi, kızılımsı veya gri renklidir ve vücutlarında siyah ve beyaz tüyleri bulunmaktadır. Yüzleri siyah gözleriyle tezat oluşturan soluk gri renktedir.

alaca baykuş

Bu baykuşlar, küçük boylarıyla orantılı olmayan güçlü pençeleriyle karakterizedir.

Gececil yırtıcı kuşlar – İshak kuşu

Bilimsel adı Otus scops olan İshak kuşu, Avrupa’daki en küçük gece kuşlarından biridir. Kanat açıklığı 50 cm’den fazla değildir ve 150 gram kadar hafif olabilirler. Yüzlerini çerçeveleyen küçük kulak tutamları ve büyük sarımsı-turuncu gözleri vardır. Sırtlarındaki tüyler altın rengindedir, göğüste ve midede olanlar genellikle soluk gridir.

ishak kuşu fotoğrafı

Küçük boyutlarına rağmen, bu çevik baykuşlar göçmen kuşlar ve yetenekli avcılardır.

Kısa kulaklı baykuş

Bilimsel adı Asio flammeus olarak da bilinen kısa kulaklı baykuş yaklaşık 280 gr ağırlığında ve yaklaşık 100 cm kanat açıklığına sahiptir. Uzun kulaklı baykuşa benzer tüyleri vardır, kanatlarının uçlarında sarı lekeler ve yüzünde benekli sarımsı tüylenme vardır. Gözleri parlak sarı ve siyah tüylerden oluşan bir halka ile çerçevelenmiştir.

kısa kulaklı baykuş

Bu, gün boyunca genellikle aktif olan oldukça meraklı bir türdür.

Paçalı baykuş – dünyanın en az bilinen türlerinden biri

Boreal baykuşu olarak da bilinen bu küçük kuşların bilimsel adı Aegolius funereus‘tur. Bunlar yaklaşık 58 cm kanat açıklığına sahiptir ve ortalama 200 gramdan daha ağır değildir. Kızıldan grimsi tonlara kadar çok çeşitli renklere sahip olabilirler. Kanatları ve sırtları genellikle parlak beyaz işaretlere sahip açık, çikolata kahverengi bir renkken, gözleri ve gagaları sarıdır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Los Búhos. Hijos de la noche. Colección GREFA-BCH, Nº 8.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.