Kral Kelebekleri: İnanılmaz Spiritüel Yolculuğu

Kral kelebekleri, parlak renkleri ve bazı türlerinin kış aylarından kaçmak için yaptığı devasa göçleri ile bilinirler. Güzergâhları 5.000 kilometreyi aşar ve Kanada'dan Orta Meksika'ya kadar göç ederler.
Kral Kelebekleri: İnanılmaz Spiritüel Yolculuğu

Son Güncelleme: 29 Şubat, 2020

Kral kelebekleri dünyanın en tanınmış kelebek türlerinden bir tanesidir. Bunun nedeni, karakteristik turuncu rengi ve yıldan yıla yaptıkları uzun göç rotasıdır. Bu böcek türü Kanada’dan Güney Amerika’nın kuzeyine kadar neredeyse tüm Amerika’da yaşamaktadır.

Kral kelebeklerinin renkleri

Yetişkin kral kelebekleri (Danaus archippus) çok parlak renklidir. Kanatlarının dış kısmındaki turuncu  renk siyah çizgilerle birbirine geçmiş haldedir. Aksine, kanatların iç kısmı ise opak bir portakal rengindedir.

Bu renk ayrımı, hükümdar kelebeklerin hayatta kalmasına yardımcı olur. Opak rengi nedeniyle, kanatlarının iç kısmı kendilerini ağaç kabuğu gibi ve diğer yüzeylerle kamufle etmelerine yardımcı olur. Çok daha dikkat çekici olan dış kısım ise yırtıcı hayvanlar için görsel bir uyarı görevi görür, çünkü bu dış kısım bu kelebeklerle beslenen hayvanlar için zehirlidir.

Yırtıcılara karşı yapılan bu tür bir uyarı, aposematizm veya uyarı renklendirmesi olarak bilinir. Bu, evrimsel bir stratejidir, çünkü çoğu yırtıcı turuncu ve sarı gibi parlak renkleri zehirle ilişkilendirirler.

Kral kelebekleri, vücutlarında kardiyak glikozitler adında bazı hayvanlar için zehirli olan bir madde taşırlar. Kelebekler bu kabiliyeti henüz bir tırtılken sütlü bitkilerle beslenirken elde ederler. Bununla birlikte, bu tür zehirlere karşı bağışıklığı olan bazı kuş ve kemirgen türleri de bulunmaktadır.

renkli kelebek

Kral kelebeklerinin yaşam döngüsü

Kral kelebekleri, 8 ila 10 santimetre arasında boyutlarda olabilmektedir ve erkekler ve dişiler arasındaki ayrımı fark etmek çok kolaydır. Erkekler biraz daha büyüktür ve her bir kanadın arkasındaki orta kısımda siyah bir nokta bulunur. Yetişkinler yaklaşık yarım gram ağırlığındadır.

Kral kelebekleri dört ana aşamadan geçerler:

1. Her şey, daha çok süt otu olarak da bilinen ipek otu cinsinden bitkiler üzerine yumurta bırakıldığında başlar. Yumurtalar iki milimetre büyüklüğünde dahi değildirler ve dört ila sekiz gün sonra yumurtadan çıkarlar.

2. Larvalar yumurtalardan çıkar ve annelerinin onları bıraktığı aynı yaprakla beslenirler. Sonunda, tüm vücutlarında sarı, siyah ve beyaz çizgili desenleri olan güçlü tırtıllara dönüşürler. Yedikleri yiyecek miktarına bağlı olarak bu tırtıl aşamasında yaklaşık iki hafta kalırlar.

3. Kendilerini yeterince besledikten sonra, tırtıllar kozalarını yapmak için hazırlanırlar, bu da metamorfoz işlemlerine başlamalarına olanak sağlar. Koza altın noktalı ve siyah bantlı kireç yeşil rengindedir. Bu işlem 10 gün sürer.

4. Dönüşümün sonunda kozanın içerisinden bir kral kelebeği ortaya çıkar. Tahmini ömrü, ne zaman doğduğuna bağlı olacaktır. İlkbahar ve yaz aylarında erken doğanlar iki ile üç hafta arasında yaşarlar. Bununla birlikte, yaz sonunda ve sonbaharın başlangıcında doğanlar sekiz aya kadar yaşayabilirler. Bu türler Kanada’dan Meksika’ya gidiş dönüşü de içeren büyük bir spiritüel göçe başlarlar.

Kral kelebeklerinin büyük göçü

Yaz sonunda doğan Kuzey Amerika kral kelebekleri, Kanada’dan Orta Meksika ya da Kaliforniya’ya kadar süren büyük göç hareketi başlatan kelebeklerdir. Aldıkları mesafe 5.000 kilometreyi aşar ve bunu kışın getirdiği soğuktan kaçmak için yaparlar. Her sonbaharda yolculuklarına başlarlar ve sonra ilkbaharda geri dönerler.

kral kelebeği sürüsü

Kral kelebeklerine ait iki büyük göç rotası bulunur. En iyi bilinen rota Kanada’nın güneyinden Meksika’nın merkezine, Michoacán eyaletine ulaşan bir yolu içine alır. Diğer rota Kanada’nın güneyinden Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Kaliforniya eyaletinin kıyılarına gider. Kanada’da doğan kral kelebeklerinin % 90’ı ilk rotayı izlerken geri kalan %10’luk kısım ise ikinci rotayı tercih eder.

İnanılmaz göç

Kendilerine rehberlik etmesi için kral kelebekleri güneşin konumunu ve güneş ışığının yoğunluğunu kullanırlar. Bununla birlikte, bu biyolojik pusulanın nasıl çalıştığı tam bir gizemdir, çünkü kelebeklerin gözlerinden ışığın nasıl işlendiğini bilemiyoruz. Bu, hükümdar kelebeklerin her yıl daha sıcak yerleri ararken büyük göçlerini nasıl gerçekleştirdiklerinin en büyük gizemli yanlarından bir tanesidir.

Kuzey Amerika hükümdar kelebekleri kelebekler arasındaki en ünlü böcek olmasına rağmen, bu kelebekler dünyanın diğer bölgelerinde de bulunurlar. Örneğin, tüm kuzey Güney Amerika (Venezuela ve Kolombiya) ve güney Florida da yaşamaktadırlar. Ayrıca, yakın zamanda Avustralya, Yeni Zelanda, Hawaii ve İspanya‘da da bu türlere rastlanmıştır.

Kral kelebekleri şu anda tehdit altındaki bir tür olarak kabul edilmektedir. Bunun nedeni, her yıl kitlesel göç yapan grubun giderek azalmasıdır. Bu azalmanın birçok nedeni vardır. Ancak insanlar bunun ana faktörüdür.

Ormanların yok edilmesi sonucu süt otu bitkilerinin azalması onları doğrudan etkileyen bir faktördür. Bunun da ötesinde, son yıllarda tarım alanlarında ot zehirlerinin kullanımının nüfusunun azalmasına neden olduğuna şahit oluyoruz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Pyle, Robert Michael (2001). Chasing Monarchs: Migrating with the Butterflies of Passage. Houghton Mifflin Books.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.