Yusufçuklar - Küresel Isınmanın Bir Başka Kurbanı

İlk bakışta öyle görünmese de yusufçuklar ve iklim değişikliği ilişkilidir. Bu yazıda bu durumu biraz daha derinlemesine inceliyoruz.
Yusufçuklar - Küresel Isınmanın Bir Başka Kurbanı

Son Güncelleme: 02 Kasım, 2021

Gezegenin sıcaklığındaki artış zaten açık bir sorunudur. Bu nedenle, bu gidişat durdurulmazsa, gezegenimizin ekosistemlerinin tüm bileşenlerinin yavaş yavaş etkilenmesi beklenebilir. Bununla ilgili en son haber, yusufçuklar ve küresel ısınma ile ilgilidir, çünkü onlar da bu durumun kurbanı gibi görünmektedir.

Bu noktada, bu böceklerin sıcaklıklardaki değişimle ne ilgisi olduğunu merak edebilirsiniz. Görünüşe göre renk değişimi yoluyla üreme kapasitelerini dolaylı olarak etkiliyor. Nedenini öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin.

Yusufçukların görüşü ve üremeleri

Yusufçuklarda üreme başarısı ve renk görüşü yakından ilişkilidir. Renk görüşleri insanlarınkinden çok daha üstündür: Bizde 3 tip opsin bulunurken, yusufçuklarda onları kodlayan 15 ila 33 gen bulunur.

Opsinler, renk görmeden sorumlu hücreler olan çubuklardaki ışığa duyarlı proteinlerdir.

Bu fenomeni inceleyen PNAS dergisinde yayınlanan bir makale, yusufçukların gözlerindeki bu çok çeşitli opsinlerin muhtemelen insanlarınkinden farklı bir renk görüşüne dönüştüğünü ortaya çıkardı. Ayrıca bu opsinler yaşam evreleri boyunca, görsel ihtiyaçları değiştikçe de değişir.

Yusufçuklar renkli hayvanlardır ve ayrıca büyük ölçüde renk görüşlerine güvenirler. Dişiler parlak renkli kanatları olan eşler seçme eğiliminde olduklarından , bu çarpıcı tonlar erkeklerin bir eş bulmasını sağlar.

bir yusufçuk

Yusufçukların rengi ve küresel ısınma

Kuzey Amerika ve Avrupa’da yapılan bir araştırmaya göre, çevre sıcaklığı, farklı böceklerin renklenmesi ile doğrudan ilişkilidir. Soğuk bölgelerde, yusufçukların ve diğer böceklerin tonlarının daha koyu olma eğiliminde olduğu kaydedildi.

Araştırmacılar ayrıca ters bir ilişki buldular: sıcaklık arttıkça tonlar daha açık hale geliyor. Bu, bir yandan, bu böceğin hayatta kalması için faydalıdır, çünkü daha açık renkte olmaları, güneş ışığını yansıtmalarına ve aşırı ısınmamalarına yardımcı olur.

Adaptasyona karşı genetik değişkenlik

Ancak, gerçekte bu işe yaramıyor gibi görünüyor. Küresel ısınmanın sıcaklıkları artırdığı bölgelerde , yusufçukların üreme oranı azaldı. Bu, erkek yusufçukların kanatlarındaki koyu renkleri ve karmaşık desenleri kaybetmesiyle aşamalı olarak gerçekleşti.

Erkek kanatlarında çarpıcı tonlar arayan dişiler, genel erkek popülasyonunun giderek daha azını seçiyor.

Dolayısıyla bilim insanları, evrimsel bir avantaj gibi görünen şeyin başka açılardan zararlı olduğu ortaya çıktığından, yusufçuklardan ne bekleyeceklerinden emin değiller. Bunun türü canlı tutup tutmayacağı şu anda bilinmiyor, ancak prognoz iyi değil.

Yusufçukların üreme başarısı ve küresel ısınma

Michael MooreLiving Earth Collaborative ), Washington Üniversitesi ile birlikte, Kuzey Amerika’dan 319 türden binlerce yusufçuk kaydını inceledi. Yukarıdakilerle uyumlu olarak, bölge ne kadar soğuksa, her türün erkeklerinin kanat renginin o kadar koyu ve ayrıntılı olduğunu keşfettiler.

2005 ve 2019 yılları arasında fotoğraflanan erkek yusufçuklar, daha sıcak yıllarda daha açık renk ve soğuk yıllarda daha renkli kanatlara sahip olma eğilimindeydi.

Yusufçukların ortam sıcaklığına bu adaptasyonu, küresel ısınmaya karşı doğrudan bir hayatta kalma faktörü olduğu için bugüne kadar bulunan en tutarlılardan biridir. Ancak, yalnızca en az renkli yusufçukların hayatta kalması, Anisoptera türlerinin üremesine ciddi bir darbedir.

Diğer bir sorun ise kadınların bu adaptasyona aynı şekilde tepki vermemiş olmalarıdır. Erkeklerden farklı olarak, bu renk kaybını yaşamadılar veya en azından tutarlı bir şekilde yaşamadılar. Bu, soruları gündeme getiriyor, çünkü dişiler sıcaklıktaki değişikliklere uyum sağlamazlarsa, genetik değişkenlik ciddi şekilde tehdit altına girecektir.

Son düşünceler

Gezegenin muzdarip olduğu iklim sorunu giderek daha belirgin hale geliyor. Artık bilimsel ve belgesel çalışmalara başvurmaya gerek yok: tarihi kar yağışları, kuraklıklar, yangınlar, seller, her şey giderek daha aşırı hale geliyor. Yusufçuklar ve küresel ısınma arasındaki ilişki, bundan ortaya çıkabilecek birçok durumdan sadece biridir.

Yusufçuklar en büyük gözlere sahip hayvanlardan biridir.

Gezegenin bozulmasının büyük ölçüde sorumlu olan büyük kuruluşların üzerindeki baskı, umudu sürdürmenin anahtarı olmaya devam ediyor. Neyse ki, giderek daha fazla insan etik ve sorumlu tüketimin yanı sıra Dünya’yı biz ve hayvanlar alemi için yaşanabilir hale getirmeye çalışan aktivizme katılıyor.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.