Logo image
Logo image

Ekolojik Bir Mucize, Tayvan Kelebekleri

3 dakika
Tayvan'ın kelebekleri, sadece fotoğraflarla bile olsa kaçıramayacağınız bu dünyanın harikalarından biridir. İşte size onlar hakkında her şeyi anlatacağız.
Ekolojik Bir Mucize, Tayvan Kelebekleri
Son Güncelleme: 26 Mayıs, 2022

Kelebekler böceklerin en sevilenleri arasındadır. Bu kanatlı yaratıklardan hoşlanıyorsanız, Tayvan’ın kelebekleri ilginizi çekecektir: harika renkli, çeşitli ve her şeyden önce çok fazla.

Aslında, ana turistik cazibe merkezi ve biyolojik çeşitliliğinin korunmasının temelidir. Kelebekler sadece estetik bir gösteri değil aynı zamanda ekosistem için de çok değerlidir. Bunlar, bu makalede ele alacağımız konulardır, bu yüzden hiçbir şeyi kaçırmayın.

Tayvan kelebeklerinin inanılmaz çeşitliliği

Tayvan, Çin’in doğu kıyısında, Japonya’nın güneyinde küçük bir adadır. Yaklaşık 14.000 kilometrekarelik bir alana sahiptir. Bu küçük alan, dünyanın herhangi bir yerinden daha fazla sayıda kelebeğe ev sahipliği yapıyor.

Ve Tayvan’da yaklaşık 400 farklı kelebek türü kaydedildi, ancak takip edilmesi çok zor olduğu için kesin sayı bilinmiyor. Ayrıca 55 tanesi endemiktir, yani dünyanın başka hiçbir yerinde bulunmazlar.

Bu inanılmaz çeşitliliğin, Tayvan adasındaki birçok farklı habitat türünden kaynaklandığı düşünülüyor. Yüksek dağların, ovaların ve hatta tropikal ormanların ekosistemleri burada bulunabilir.

Some figure

Tayvan’da hangi kelebekler yaşıyor?

Bu adaya “kelebekler krallığı” denmesi şaşırtıcı değil. Hem turistik hem de bilimsel çekicilik olarak bu Lepidoptera, şüphesiz Tayvan’ın en çarpıcı fenomenidir. Adada yaşayan ya da göç eden tüm türleri anlatmak mümkün olmasa da, aşağıda listelediğimiz en önemli familyaları burada tanıyabileceksiniz.

Hesperiidae ailesi

Bu günlük kelebekler, hızlı uçuşları ve değiştirilmiş kancalı antenleri ile karakterize edilir. 3.500’den fazla tür ve 3 alt familyanın Tayvan’da yaşadığı kabul edilmektedir : Coeliadinae,Hesperiinae ve Pyrginae.

Papilionidae ailesi

Bunlar, kanatlarının şekli ve uçlarındaki uzun uzantı ile adlandırılan kırlangıç kuyruklu kelebekler olarak bilinir. Bu ailenin 550 türü vardır ve bunlardan 34’ü Tayvan’da bulunabilir.

Pieridae ailesi

Bu kelebekler tropikal Afrika’da daha fazla sayıda bulunsa da, Asya da bu taksonomik grubu oluşturan 1.100 türün büyük bir bölümünü içerir. Çoğu siyah pigmentli beyaz, sarı ve turuncu renktedir.

Tayvan’da Coliadinae ve Pierinae adlı iki alt aile bulunur .

Riodinidae ailesi

Bu küçük kelebek ailesi, kanatlarındaki metalik renkli işaretlerle karakterize edilir. Renk yapıları canlıdır ve siyah ile kırmızı veya mavi ya da sadece yanardöner renkler gibi harika kontrastlarla doludur. Birçoğu çevrelerindeki zehirli güveleri taklit eder.

Tayvan’da yalnızca iki tür yaşar: Abisara burnii ve Dodona eugenes.

Lycaenidae ailesi

Bu ikinci en büyük kelebektir – tüm dünyaya yayılmış 6.000 türden oluşur. Ek olarak, bunların %75’i, mirmekofili adı verilen bir ilişki olan karıncalarla ilişki kurar. Bu birliktelikler türe bağlı olarak karşılıklı, parazit veya yırtıcı olabilir.

Nymphalidae ailesi

Bu tuhaf taksonomik aile, var olan en büyük ailedir ve Papilionoidea süper ailesine aittir. Kral kelebeği (çok uzun göçü sırasında Tayvan’dan geçen), amiraller ve şahin gagalı gibi iyi bilinen türleri içerir. Onları karakterize eden parlak renklere rağmen, kanatların alt kısmı genellikle bulundukları ortamda kamufle olmalarına yardımcı olan solgun bir görünüme sahiptir.

Kelebekler gerekli ve faydalıdır

Çoğu zaman, bir yerin veya bir hayvanın güzelliği, turizm için değeri ile sınırlıdır, çünkü insanlar ziyaret ettikleri yerlerde en etkileyici görünen şeyleri aramaya eğilimlidirler. Bununla birlikte, Tayvan kelebeklerinin korunması, yalnızca manzaralarına getirdikleri estetik değerle ilgili değildir:

  • Ekosistem değeri: Kelebekler sayıları buna göre değiştiği için hava kalitesinin göstergesidir. Besin zincirlerinde ve tabii ki tozlaşma görevinde önemli bir unsurdur.
  • Eğitim değeri: Metamorfoz veya göçler gibi süreçleri incelemek söz konusu olduğunda kelebekler çok önemlidir. Bunların incelenmesi ve özelliklerinin yaygınlaştırılması aynı zamanda biyoçeşitliliğin önemi konusunda farkındalık yaratmak için bir araçtır.
  • İçsel değer: Bu en önemli ve ne yazık ki en az düşünülen şeydir: kelebekler var olma ve özgürce yaşama hakkına sahiptir.
Some figure

Bununla birlikte, Tayvan’ın kelebekleri tehditsiz değildir. Karşılaştıkları en büyük tehlike, habitatlarının ormansızlaştırılması ve çevre kirliliğidir. Ayrıca birçoğu göç sırasında yollarda öldürülür (kral kelebeği örneğinde olduğu gibi). Bu nedenle, gezegenin biyolojik çeşitliliğinin hayati bir parçası oldukları için koruma çabaları asla sona ermemelidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Why butterflies matter. (s. f.). Butterfly Conservation. Recuperado 20 de mayo de 2022, de https://butterfly-conservation.org/butterflies/why-butterflies-matter
  • Wang, H. Y., & Emmel, T. C. (1990). Migration and overwintering aggregations of nine danaine butterfly species in Taiwan (Nymphalidae). J. Lepid. Soc44, 216-228.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.