Dünyanın En Büyük Arısı 38 Yıl Sonra Yeniden Keşfedildi

Wallace'ın dev arısı 63 milimetre kanat açıklığına ve 39 milimetre uzunluğa sahiptir. Buna karşılık, var olan en küçük arı sadece 1.8 milimetre uzunluğundadır.
Dünyanın En Büyük Arısı 38 Yıl Sonra Yeniden Keşfedildi

Son Güncelleme: 27 Nisan, 2022

1858’de Alfred Russel Wallace, Endonezya ormanlarında daha önce hiç görülmemiş güzel bir arı buldu. Bu, bu örneğin bir yüzyıldan fazla bir süre için ilk ve son görülmesi olacaktı. Bu tür, zamanın bu ünlü doğa bilimcisinin anısına Wallace’ın dev arısı olarak adlandırıldı. Bugünün makalesinde dünyanın en büyük arısı hakkında bilgi edinin.

Bu hymenopteran, büyüklüğü diğer örneklerinkinden çok daha fazla olduğu için dünyanın en büyük arısı olarak kabul edilir. Birkaç yıl boyunca ortadan kayboldu ve neslinin tükenmesinden korkuldu. Ancak, bu ve diğer “kayıp” türleri yeniden keşfetmeye çalışan bir kampanya sayesinde, canlı olarak tekrar görülebildi. Bu muhteşem böceğin arkasındaki hikayeyi keşfetmek için okumaya devam edin.

Wallace ve dev arısı

Alfred Russel Wallace, Charles Darwin ile birlikte doğal seleksiyonun temelini oluşturmak için öne çıkan bir doğa bilimciydi. Darwin gibi, Wallace da 1854’te birkaç inanılmaz hayvan keşfettiği Malay Takımadalarına bir gezi yaptı. Onları titizlikle tarif etti ve tüm bulgularını yayınlamaya başladı. 1862’de zaten 50’den fazla makalesi ve bol miktarda notu vardı.

Gezisinin (1858) sonuna doğru Wallace, tüylü ve dev bir siyah arının keşfinden sadece birkaç kelimeyle bahsetti. İnsan parmağı kadar büyüktü ve geyik böceğininkine benzer çeneleri vardı. O zamanlar bu keşfin ne kadar önemli olacağı bilinmiyordu, çünkü kendi tanımladığı yaklaşık 1000 yeni türün sadece bir parçasıydı.

Keşiften bir yıldan biraz daha uzun bir süre sonra, Wallace bulduğu örneği daha fazla analiz için entomolog Frederick Smith’e gönderdi. 1960 yılında arının özelliklerini belirten bir makale yayınlanmış ve bilimsel adı Megachile pluto olarak verilmiştir. Ayrıca, şimdiye kadar bulunan Apidae ailesinin en büyük türü olarak kabul edildi.

Tarihin bu noktasından, 100 yılı aşkın bir süredir dünyanın en büyük arısı bir daha görülmedi. Hatta keşif alanına yakın ormanların kesilmesi nedeniyle neslinin tükendiği düşünülüyordu.

Kayıp türlerin yeniden keşfi

1981 yılında Amerikalı biyolog Adam Catton Messer, türü yeniden keşfetti ve bu sefer ilk kez fotoğraflandı. Örnekler 3 Endonezya adasında bulundu: Bacan, Halmahera ve Tidore. Ek olarak, büyük çeneleri gövdelerin oyuklarını “kazımalarına” ve reçineleriyle inşa etmelerine izin verdiği için yuvalarını oluşturmak için belirli termitlerin kolonilerini kullandıkları keşfedildi.

Bu tuhaf davranış, türün geyik böceğiyle olan fiziksel benzerliğini açıklıyor. Arının bir daha bulunamamasının sebebinin de yuvalarını ahşap içine kurduklarını bilmemiz olduğu ortaya çıktı.

Tek sorun, türün tanımlanmasındaki tüm bu ilerlemelere rağmen, 38 yıl daha ortadan kaybolması. Ancak bazı kar amacı gütmeyen kuruluşlar, bu ve diğer kayıp varlıkları yeniden bulmak için bir hareket başlattı.

En çok aranan türler

2017 yılında, Global Wildlife Conservation adlı kar amacı gütmeyen kuruluş, kayıp 25 türün bir listesini yayınladı. Bunların arasında, bir asırdan fazla bir süredir bilim insanlarından kaçan dünyanın en büyük arısı da vardı. Amaç açıktı: Bu böceğin yerini tespit etmek ve neslinin tükenmediğini kanıtlamak.

Bu kampanya, çabalarını Jackson’ın semenderinin keşfiyle daha şimdiden meyvelerini vermeye başlayan bu 25 ünlü türü yeniden keşfetmeye odaklamıştı. Bu nedenle kayıp hayvanların da bulunacağı beklentisi yüksekti.

Aramanın başlangıcı

Bu dev arı için resmi arama, Ocak 2019’un sonlarında Endonezya’daki Ternate Adası’na yapılan bir keşif gezisiyle başladı. Geziyi organize eden grup, kayıp türleri bulmayı uman Glen Chilton, Simon Robson, Eli Wyman ve Clay Bolt’tan oluşuyordu. Ancak günler geçtikçe bu işin kolay olmayacağını anladılar.

Yolculuk sona ermek üzereydi ve grup bu hymenopterandan hiçbir iz bulamadı. Ancak aramalarının son gününde ve tam vazgeçmek üzereyken küçük bir termit yuvası buldular. Yolculuklarında gördükleri ilk kütük olmadığı için, kütüğün gerçekten aradıklarını içerdiğine dair çok az beklentileri vardı.

Yaklaştıkça, araştırmacılar iç kısmın çok iyi sınırlanmış ve yuvarlak olduğunu fark ettiler. Yuvanın dibinde de yapışkan bir sıvı madde vardı. Hiç beklemedikleri bir anda, gövdeden Wallace’ın arısına benzeyen kocaman bir siyah arı çıktı. Bu esrarengiz kayıp türü yeniden keşfetmeyi başardıkları için mutluydular.

Bu an sadece grup üyelerinin hafızasında kalmamış, bu büyük etkinliği desteklemek için fotoğraf ve videolar da çekilmiştir. Böylece, 38 yıl sonra, dünyanın en büyük arısı yeniden keşfedildi.

Her şey iyi haber değil

Bu haber doğa bilimcileri için bir kutlama sebebi olsa da aslında onların korku ve endişe duymalarına neden oluyor. Bunun nedeni, böceklerin habitat kaybı ve kirlilik nedeniyle en çok tehlike altındaki gruplardan biri olmasıdır, bu nedenle bu arının pek yakında risk altında olabileceğine inanılmaktadır.

Hatta 2018 yılında dünyanın en büyük arısının iki numunesi internet üzerinden satılmıştı. İlki için fiyat 9100 dolar, ikincisi için 4150 dolar ödendi. Nesli tükenmeye yakın bir tür olmasına rağmen bu tür satışlar yasaldır.

Bunun nedeni, türün ticaretini engelleyecek mevcut bir korumaya sahip olmamasıdır.

Gördüğünüz gibi, bu türün bulunması yalnızca ilk adımdır, çünkü korunmasına da dikkat edilmesi gerekir. Yine de bu, doğa bilimcileri için cesaret verici ve birkaç türü yok olmaktan kurtarmak için hala zamanımız olduğuna dair bir işaret! İlginizi çekebilir ...

Bilim İnsanları Çin’de Yeni Bir Zehirli Yılan Türü Tanımladı
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Bilim İnsanları Çin’de Yeni Bir Zehirli Yılan Türü Tanımladı

Çin'de uzmanlar yeni bir zehirli yılan türü tanımladı. Bu zehirli yılan hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin!  • Frederick Smith (1860). Catalogue of Hymenopterous Insects collected by Mr. A. R. Wallace in the Islands of Bachian, Kaisaa, Amboyna, Gilolo, and at Dory in New Guinea.. , 5(Supplement s1), 93–143.
  • Vereecken, N. J. (2018). Wallace’s Giant Bee for sale: implications for trade regulation and conservation. Journal of Insect Conservation, 22(5), 807-811.
  • Messer, A. C. (1984). Chalicodoma pluto: the world’s largest bee rediscovered living communally in termite nests (Hymenoptera: Megachilidae). Journal of the Kansas Entomological Society, 165-168.
  • Gallardo, M. H. (2013). Alfred Russel Wallace (1823-1913): obra y figura. Revista chilena de historia natural, 86(3), 241-250.
  • Bolt, C. (2019) Rediscovering Wallace’s Giant Bee. Recuperado el 12 de diciembre de 2021, disponible en: https://www.rewild.org/news/rediscovering-wallaces-giant-bee-in-search-of-raja-ofu-the-king-of-bees