Deniz Hıyarı Hakkında Merak Edilenler

Deniz hıyarları çok az bilinen omurgasızlardır ve onlardan birini kıyılarda bulmak büyük şanstır. Bu yazımızda size onlarla ilgili her şeyi anlatacağız!
Deniz Hıyarı Hakkında Merak Edilenler
Samuel Sanchez

Yazan ve doğrulayan biyolog Samuel Sanchez.

Son Güncelleme: 14 Ekim, 2023

Deniz hıyarıyla ilgili pek çok merak edilen konu vardır, ancak çok az insan hayatında bir tanesine rastlar. Bu derisidikenliler dünyanın her yerindeki deniz substratlarında bulunur ve çoğu durumda dalış gözlüğü takmanız ve bir örneği görmek için kıyı sularına dalmanız gerekir. Yine de, garip fizyolojisi onu bu çabaya değer kılıyor.

Bazen heybetli yaratıkları yazılarla ve fotoğraflarla tanımaya razı olmak zorunda kalıyoruz. Okumaya devam edin, çünkü aşağıda sizi büyüleyecek deniz hıyarıyla ilgili 10 ilginç bilgiyi anlatacağız.

1. Deniz hıyarı bir derisidikenlidir

“Deniz hıyarı” terimi, tek bir türü değil, Holothuroidea sınıfına ait bir grup derisidikenliyi ifade eder. Taksonomik sınıflandırmaları nedeniyle denizyıldızı ve deniz kestanelerinin yakın akrabaları olarak kabul edilirler. Daha sonraki satırlarda göreceğimiz gibi, anatomileri bu akrabalığı haklı çıkarır.

Dünyada yaklaşık 1700 salatalık ve holothurian türü vardır ve en büyük çeşitlilik Asya Pasifik’in deniz bölgesinde bulunur. Buna karşılık, Holothuroidea sınıfı 6 takıma ve 160 farklı cinse ayrılmıştır, bu nedenle genetik düzeyde oldukça çeşitli bir takson olarak kabul edilir.

2. Şekliyle adının hakkını veriyor!

Deniz hıyarları ortak isimlerini çok özel bir nedenden dolayı alırlar. Genel olarak, tüm holothuroidler uzun bir şekle ve solucan şeklinde (kurtlu) bir silüete sahiptir, ancak ekinodermlerin tipik pentaradial simetrisini korur. Bu, vücudunun ağızdan başlayarak 5 eşit parçaya bölünebileceği anlamına gelir.

Tarafından gösterildiği gibi Hayvan Çeşitlilik web portalı, türlerine bağlı olarak, deniz salatalık küre şeklinde bir silindirik olabilir. Hayvanın ön kısmı ağzı içerir ve deniz kestanelerinin ağız kutbuna karşılık gelirken, anüsü diğer derisidikenlilerin aboral kısmıdır. Bu nedenle deniz hıyarlarının “yan” yaşadığı söylenebilir.

Bir deniz hıyarı.

3. Deniz hıyarıyla ilgili merak edilenler: her boyuttan büyüleyici hayvanlar

Ortalama deniz hıyarı boyutu 10 ila 30 santimetre (4 ila 12 inç) arasında değişir, ancak bazı değişkenlikler vardır. Holothuria thomasi, etkileyici 2 metrelik (6,6 fit) açıklığı ile grubundaki en büyük türdür. Ancak deniz dibinde kendini o kadar iyi kamufle ediyor ki 1980 yılına kadar insanlar tarafından keşfedilmedi.

Diğer deniz hıyarı türleri (Thyonina bijui gibi) çok daha küçüktür ve maksimum 2 santimetreye (bir inçten daha az) ulaşır.

4. Çok ilkel beslenme alışkanlıkları

Deniz hıyarıyla ilgili merak edilen konulardan biri de beslenme alışkanlıklarında yatmaktadır. Grubuna dahil edilen tüm türler, su sütununda veya deniz tabanında bulunan serbest organik madde ile beslendikleri anlamına gelen suspansivorlar veya detritivorlardır.

Hareketsiz formlarında, bazı holothuroidler, suda asılı kalan mikropartikülleri ve planktonları yakaladıkları özel dokunaçları ağızlarından “çeker”. Bazıları, akıntıların olduğu bölgelere stratejik olarak yerleştirilmiştir, böylece minimum çabayla dokunaçlarından su akışını en üst düzeye çıkarır.

Bazı bölgelerde, o kadar çok deniz hıyarı yoğunlaşmıştır ki, yılda metrekare başına 190 kilo (420 pound) organik maddeyi filtreleyebilirler.

5. Basit bir sindirim sistemi

Artık deniz hıyarlarının normal durumlarda görünmeyen bir dizi ağız dokunaçları olduğunu biliyorsunuz, ama şimdi onların sindirim sisteminin geri kalanı hakkında konuşmamız gerekiyor. Ağzın arkasında kalkerli plakalara sahip bir farinks vardır ve çoğu durumda bu, vücudun kasların girmesine izin veren tek sert kısmıdır.

Aksi halde sindirim sistemi çok ilkeldir. Bazı deniz hıyarlarının yemek borusu ve midesi vardır, ancak diğerleri farenksin içeriğini doğrudan bir bağırsak ağına boşaltır. Bu kendi üzerine sarılır ve çok basit bir anal açıklıkla biter.

6. Deniz hıyarının beyni yok

Deniz hıyarıyla ilgili en ilgi çekici konulardan biri, bir beyne ve karmaşık bir sinir sistemine sahip olmamasıdır. Çalışmaların gösterdiği gibi , duyu ağı, ağız çevresinde bir sinir halkası ve daha önce açıklanan pentarradial simetriye atıfta bulunan ambulakral alanların her birinin altında 5 radyal sinirden oluşur.

Deniz hıyarının merkezi sinir halkası hasar görürse, koordinasyonunu ve özerkliğini sürdürebilir. Bu, canlıların büyük çoğunluğunda (beyin) olduğu gibi, sinir sisteminin merkezileştiği bir alan olmadığı anlamına gelir.

7. Deniz hıyarları nasıl hareket eder?

Arkaik şekillerine ve uzuvlarının olmamasına rağmen, birçok deniz hıyarı deniz tabanında nispeten verimli bir şekilde hareket eder. Sedimentte “sürünmek” için, bir dizi podyum veya pedicel kullanırlar , vücut duvarının hidrovasküler sistemin bir dalını içeren küçük tüpler şeklinde genişlemesi.

Bu yapıların ötesinde, bazı türler ilerlemek için kas kontraktürleri kullanır ve diğerleri ( Elasipodida düzeninde) yoğunlukları kendilerini çevreleyen su ile karşılaştırılabilir olduğu için deniz tabanı tabanından 1000 metreden fazla “zıplar”. Ayrıca dermal yapıları ihtiyaca göre modifiye edilerek çok dar alanlara sığmalarına olanak sağlar.

8. Meraklı bir üreme

Deniz hıyarının bir başka merakı da üreme sisteminde yatmaktadır. Tüm holothurianların tek bir gonadı vardır ve sistemleri genellikle ikievciklidir, yani örnekler ya erkek ya da dişidir (ancak ikisi aynı anda değil). Çoğu durumda, üreme bireyleri yumurtaları ve spermleri su ortamına bırakarak okyanus akıntılarıyla dağılmalarını beklerler.

Karşı cinsin bir örneği bir gamet (sperm veya yumurta) bulduğunda, onu dokunaçlarıyla alır ve daha fazla komplikasyon olmadan döllenir.

9. Bağırsaklarını dökmek mi?

Deniz hıyarları hakkında bir şeyler biliyorsanız, bu onların savunma kapasiteleriyle ilgili olabilir. Bilmiyorsanız, bu hayvanlar, yırtıcılardan kaçınmaya yönelik çok ilginç yöntemleriyle diğerlerinden ayrılıyor. Bu omurgasızlar, tehlikede olduklarında saldırganlarını korkutmak için bağırsaklarını salgılamalarıyla ünlüdür.

Bu arkaik savunma yöntemi etkilidir ve daha sonra bağırsaklarını yenileyebildiği için deniz hıyarı için makul bir maliyeti temsil eder. Tahmin edebileceğiniz gibi, tıp alanında doku implantları (ve çok daha fazlası) alanındaki sorulara cevap verme yeteneği araştırılmaktadır.

10. Nesli tükenmekte olan bir tür

Deniz hıyarıyla ilgili merak edilenlerin sonuncusu olarak, birçok türün aşırı avlanma nedeniyle neslinin tehlikede olduğunu belirtmek gerekir. Bu derisidikenliler, endemik oldukları birçok bölgede bir incelik olarak kabul edilirler, bu yüzden sadece seçilmiş birkaç kişiye sunulan yemekleri hazırlamak için ayrım gözetmeksizin avlanırlar.

Deniz hıyarları veya holothurianlar, deniz tabanındaki organik maddeleri geri dönüştürürler ve birçok balığın beslenmesinin önemli bir parçasıdır, bu yüzden onların yok olmasına izin veremeyiz. Korunmayı hak eden deniz ekosisteminin hayati bir parçasıdırlar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.